Kalliit ravintolisät eivät suojaa muistisairaudelta

Sadan miljardin euron bisnes pyörii ravintolisien myynnissä.
Myydään mm. erilaisia ravintolisiä, joiden esitetään piristävän aivojen toimintaa ja jopa suojaavan muistisairauksilta, B- ja D-vitamiineja, omega 3-rasvahappoja, ubikinonia, ginkgo biloba eli neidonhiuspuu-uutetta ja muita.

Kymmenien muistisairauksiin erikoistuneitten aivotutkijoitten paneeli ei löytänyt mitään vakuuttavaa todistetta, jonka perusteella aineita voisi suositella iäkkäämmille. Ne eivät ehkäise eivätkä hoida mitään tautia tai muutakaan neurologista sairautta, kuten Alzheimeria.
Johonkin vitamiinilisään kuten D-vitamiiniin voi olla joskus tarvetta,
mutta niiden yhteydestä ei ole mitään näyttöä aivoterveyteen.

Suomesta mukana tutkimuksessa oli geriatrian professori Miia Kivipelto.

Kuinka moni käyttää rahansa terveelliseen ruokavalioon
ja kuinka moni rikastuttaa ravintolisien valmistajia ja myyjiä ?
3082
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

B12-vitamiinia syön purkista, mutta en muisitsairauden torjumisen toivossa
vaan koska en syö lihaa, en saisi muuten B12 vitamiinia juuri lainkaan.
Lähimuisti on kyllä alkanut vipata. Se on kuulemma ensimmäisiä muistin heikentymisen merkkejä. Jää nähtäväksi mihin asti ehtii kehittyä.

1Äänestä
  • Diabeetikoille suositellaan tuota B12 vitamiinia. Diabeteslääkkeet "syövät" sitä vitamiinia.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Diabeetikoille suositellaan tuota B12 vitamiinia. Diabeteslääkkeet "syövät" sitä vitamiinia.

    Koska iän myötä hermosto kaikilla ihmisillä pikkuhiljaa rappeutuu, niin juuri myös siksi yli 60 vuotiaille nimenomaan suositellaan B- 12- vitamiinia. Myöskin happolääkkeitä käyttäville suositellaan tätä vitamiinia. Niin ja juuri tuo sokeritautilääke on yksi myös.

    Äänestä

Deetä nappaan, syön terveellisesti. Vitamiinit puolustavat paikkaansa, jos ei tykkää yhtään terveellisestä ruoasta tai ei voi sitä syödä. Tiedän henkilöitä, jotka inhoavat kokojyväruisleipää tai raasteita. On vaikea opetella terveelliseen ruokaan, jos on tottunut nauttimaan raffinoidusta ruoasta. Yksi katsoi karsaasti hiivaleipäjauhoon tekemiäni pullia. Joten kyllä vitamiinit on ok, hyvä kun kehitetty. Muisti takkuaa vähän. Minusta on hyvä että päivällä muistaa sen mitä aamulla unohti, esim. jonkun nimen. Se on hyvä merkki ja sillä mennään.

1Äänestä

Muisti vain paranee, 2 vuotiaasta asti muistan ei hyvä asia tulee Suomi mieleen.

Äänestä

7-kymppiset ovat ymmärrettävästi heikkotuloisia jos eivät ole huolehtineet asioistaan ja sen lisäksi ajelevat autoilla eestaasturha-ajoja ja pakkomatkustelevat Turkkiin turhalomille vain päästäkseen näyttämään

Silloin varmaan ei pysty hoitamaan itseään kalleilla ravintolisillä ja kannattaa lukea tutkimuksia jotka tukevat tätä asennetta niin mielenrauha säilyy

Tutkimukset tältä osin ovat siksi höpöä että lisäaineiden syönti pitää jatkua kauan esim. 30 vuotta jolloin huomaa kuntonsa parantumisen koko elämän ajalta, vitamiinit jne. eivät ole lääkkeitä, jos ei ole todettua puutetta niin mikään lyhyt jakso ei varmaan tuo tulosta

Syödyt lisäaineet tietenkin poistuvat nopeasti ruumiista eli menevät siten hukkaan joten syönnin pitää olla matalatasoista mutta pitkäaikaista

Liikunta on tärkein jos siitä voitaisiin laskuttaa, se olisi ylivoimainen tulonlähde lääkefirmoille

ginkgot ja muut hörhöilyt kannattaa tietenkin jättää sivuun
esim. palmuöljy (usein margariineissa) on kaksipiippuinen turha-aine, siinä on lauriinihappoa, hyvä, mutta se on kovaa rasvaa

perusvitamiinit hairustoon liittyvät perusaineet ja tärkeimmät aminohapot , näitä ja jatkuvasti
siinä reseptini tänään

(lauriinihappo nostaa hdl-arvoa mutta monella siinä ei ole ongelmaa vaan liian korkeassa ldl:ssä https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11160540

Äänestä

Monipuolisesta kotiruoasta saa kaiken tarvitsemansa.
Niin sanoo lääkärit.
Ruoasta kaikki aineet imeytyvät sitäpaitsi parhaiten.
Eri asia, jos on sairauksia, imeytymishäiriöitä jne.

Lisäaineitten merkityksestä ihmiselle terveydelle ei ole mitään lääketieteellistä todistetta,
toivottavasti niistä ei ola haittaa kellekään ollut.
Edes "teollisuusvitamiinien" imeytymisestäkään ei olla varmoja.

Miten ihmeessä ihmiset ennen pysyivät hengissä,
vaikka ei ollut ollenkaan mitään turhia lisäainepillereitä ?

Sota-ajan ihmisiä on hengissä ja monet oikeita "tervaskantoja",
vaikkeivät ole syöneet lisäaineita ja ruoka oli yksipuolista eikä sitä aina ollut kylliksikään.

Vuosikymmeniä sitten kun tri Tolonen ja muut löysivät markkinaraon
ja alkoivat rikastua, minäkin kokeilin jotain, mutta aloin miettiä asiaa.
Ostin pätevän kirjan ravintoaineista, vitamiineistä ja hivenaineista
ja totesin menneeni "markkinointihuumaan" mukaan ihan turhaan.

Lopetin lisäaineet ja eikä muutosta tapahtunut huonompaan. Ei ollut kyllä tapahtunut parempaankaan ravintolisien ansiosta. Kun lisäksi lopetin
Omega 3:n syömisen, kolesteroliarvoni putosi normaaliksi. Vähän hämmästyin. Aloin syödä kalaa 2-3 kertaa viikossa, se ei nosta kolesterolia. Siitäkin hämmästyin, mutta niin se vaan on ja
muuta muutosta en tehnyt ruokavalioon.

1Äänestä
  • Ihan vain kommenttina
    lääkäri on sairauksien parannuksen asiantuntija
    ei
    terveydenhoidon eikä ruoan

    uskoa saa ja kutsua lääkäriä vaikka korjaamaan pesukonetta
    ja psykiatria sitomaan haavan tai tekemään sydänleikkauksen mutta näin se ei vain toimi

    Äänestä

  • Täytyy muistaa, me elämme markkinataloudessa. Kaikkea myydään, vaikka turhiakin asioita ja paljon.

    1Äänestä

  • Et sitten vielä ole huomannut kuinka paljon syöpäsairautta on tämän markkinatalouden kemianhumujen takia lisääntynyt. Sanotaan auringoton aiheuttavan ihosyöpää ja samaan hengenvetoon mainostetaan aurinkovoiteita. Aurinkovoidehan on kemiaa. Kaikki vieras aine niin meikit kuin muutkin iholla ovat myrkkyä. Niin se on myrkkyä liiallinen auringonottokin, se vaan kun ei näy.

    1Äänestä

Ravintolisät sisältävät aineita, joita elimistölle ei luonnostaan kuulu, kuten säilöntäaineet, paakkuuntumisen estoaineet ym. Mutta kuka meistä ajattelee asiaa näin, että,....kaikki ylimääräinen kemia kertyy MAKSAAN. Ja me kaikki tiedämme, niin maksa on suurin sisäelin, jolla on hyvin tärkeä tehtävä. Mikäli maksaan kertyy ajan kanssa näitä ravintolisissä olevia vieraita aineita, seuraa siitä maksan tuhoa.

Kun sitten olemme tuhonneet maksaamme melkoisesti, alkaa tulla oireita. Vatsakipua oikealla puolella kyljessä. Alavatsan pullotusta, koska nestettä alkaa kertyä. Ja sitten kun emme välitä näistä oireista, vaan jatkamme ravintolisiemme napostelua, seuraa siitä maksakirroosi. Toisin sanoen maksa myrkyttyi ja tuhoutui ja niin seurauksena onkin lähiomaisten valmistautuminen hautajaisten järjestelyihin. Jotta sillä lailla heillä, mutta ei meillä.

1Äänestä
  • Ruoka on eri vaarallista maksalle koska se teettää sille töitä
    Lisäksi ihmisen vaarana on erilaiset atomit ja geenit ja niihin liittyvät sairaudet

    kun päästäisiin pois atomeista ja geeneistä ja ruoasta niin kaikki voisivat elää paljon paremmin

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ruoka on eri vaarallista maksalle koska se teettää sille töitä
    Lisäksi ihmisen vaarana on erilaiset atomit ja geenit ja niihin liittyvät sairaudet

    kun päästäisiin pois atomeista ja geeneistä ja ruoasta niin kaikki voisivat elää paljon paremmin

    Puhuttiin siis ravintolisistä, ei ruuasta.

    1Äänestä

Ravintolisistä suurin osa on HUU- HAATA. Piste.

1Äänestä

Ruokavalioni on pelkkää perunaa ja ruisleipää ja porkkanoita. Voitteko kuvitella ja näillä olen elänyt kaksikymmentä vuotta. Kasvirasvaa vähän päivittäin, niin ja rasvaton maito. Täytyy oikein katsoa ettei kylilläkään tulisi syötyä mitään turhia hömppäruokia. Voi vielä tulla huonovointiseksi.

Äänestä

Alzheimerin taudista sen verran. Nyt kun on todettu, niin valkuaisplakkeja kehittyy tuossa sairaudessa aivoihin. Mutta mistä tämä ilmiö oikein johtuu? Onko kellään tietoa????

Voisiko hypoteesi maksan vaurioituminen ylimääräisillä ravintolisisllä ynnä muilla myrkyillä vaikuttaa siten maksaentsyymien kohoamisen kautta maksan myrkkyjen vaikutuksen aivoihin tuolla tavalla.???

Onhan kuitenkin jo tiedossa, niin maksakirroosissa ihminen tulee sekavaksi ja menettää mm. muistinsa.

Äänestä
  • Maksakirroosin loppuvaiheessa ihminen tulee sekavaksi kun elimet pettävät,
    se on eri asia kuin plakki aivoissa jota tulee jos on tullakseen vaikkei ei söisi yhtään lisäainetta eikä lääkkeitä.

    Jotkut lisäaineet kylläkin ovat maksatoksisia, maksamyrkyllisiä,
    ihan tavallinen mäkikuismakin, jota jotkut syövät johonkin "tarpeeseen".
    Myös "punainen riisi" ym.

    1Äänestä

  • huuhteleeko mikään myrkyttynyttä maksaamme.

    Äänestä

Mielummin kysyin lääkärikäynnin yhteydessä lääkäriltä, muutaman kerran tarjottu puhelimessa vitamiineja tai mitä lieneekään, sitkeitä inttämään myyntitarkoituksessa, jos muistan niin kysäsen kun ensikuussa taas käynti kontrollissa. en rupee syömään ilman tarvetta, ainakaan mainoksen uhrina.

1Äänestä

Onko joku niiin 'autuas' aatu ja tietämätön tollo, että syö vain ravintolisiä purkista eikä käytä rahojaan lainkaan "terveelliseen ruokavalioon" ? - Nm. Tyhjäpäinen ajatus

1Äänestä
  • Ei näitten vastausten perusteella ainakaan kukaan ole tietämätön tollo tai tyhjäpäinen.
    Kiitos taas sinulle ylen ystävällisestä osallistumisesta keskusteluun.
    Tyylisi ei petä koskaan. Se on tylyä aina.

    1Äänestä

  • Miksi suoraan sanominen on "tylyä" ? - Nm. Haittaax se

    1Äänestä

Kirjoitin tuolla vitamiineja puolustavan kommenttini, Anonyymi
8.8.2019 9:27. Tarkoitin Apteekin määrättyjä, tutkittuja vitamiinitabletteja niiltä osin kun ei halua tai pysty syömään kokojyväruisleipää tai muuta terveellistä. Ravintolisät ovat ihan eri juttu ja ovat minulle kauhistus, iältäni pari-komekymppisenä innostuin niitä käyttämään kun kuntaamme tuli niitä myyvä liike. Oli piitä, merilevää, Q-vitamiinivalmistetta ja mitä lie oudonnimisiä valmisteita. Elimistö ja hormonitoiminta meni ihan sekaisin, on yksi kuvakin, jossa ihan turpea naama, tuli peräti lääkärireissu. Puhelinmyynnistä en tilaisi mitään tabletteja.

1Äänestä
  • Eikö se ole oma moka, jos sottaa kaikenlaista sekaisin ja käyttää väärin? - Nm. Älä kauppaa tapojasi

    1Äänestä

Vitamiinien ja ravintolisien syömisestä saattaa olla haittaa, perusteellinen lääkärin tarkastus jos aikoo alkaa käyttämään lisiä.

Mahdollisimman monipuolinen ruoka antaaa kaikki ravintolisät jollei ole jotenkin poikkeava, kalanmaksa öljy lusikallinen silloin tällöin ei kai haitanne.

Äänestä

Olen aina välttänyt lääkkeitä. Joskus harvoin olen ostanut muiden painostuksesta jonkun monivitamiinipurkin, jonka pillerit sitten ovat jääneet ottamatta.
Lääkkeet ovat kemikaleja, niissä on myös aineita, jotka eivät kaikille käy.
Syön lääkekuurit tunnollisesti, kun lääkäri on ne määrännyt, mutta uskon vahvasti siihen, että syömällä monipuolisesti pysyy terveenä - tai sitten ei. Terveytemmekin on geeneissä. On vaikea ymmärtää, miksi jotkut elävät lähes satavuotiaiksi ihan samalla elintavoilla kuin jotkut toiset, nuorempina menehtyneet.
Nyt olen joutunut myöntymään verenpainelääkkeisiin ja kilpirauhashormoniin, mutta puolustaudun korkealla iällä.

1Äänestä
  • Viimekuussa eräs puhelinmyyjä olisi väkisin myydyt jotain ravintolisää vaikka intin hälle etten tarvitse, nii vielä selitti et kannattaa varmuuden vuoksi syödä...suljin puhelimen.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Viimekuussa eräs puhelinmyyjä olisi väkisin myydyt jotain ravintolisää vaikka intin hälle etten tarvitse, nii vielä selitti et kannattaa varmuuden vuoksi syödä...suljin puhelimen.

    Jotkut uskovat todella syvällisesti huuhaa-lääketieteeseen. Talvella oli esillä hopeavesi, jonka terveysvaikutuksista jotkut olivat niin vakuuttuneita, että juottivat sitä pikkulapsillekin.

    Nyttemmin aineen vaarallisuus on saatu menemään perille useimmille, toivottavasti edes lapset pelastuvat elämänikäisiltä vaivoilta ajoissa.

    Takavuosina kerrottiin puoskarista, joka paransi ihmisiä kuhnekylvyillä, Taisi joutua peräti linnaan, kun diabeteestä sairastanut lapsi kuoli naisen hoidossa , kun insuliinihoito oli lopetettu.

    Äänestä

  • Se on "Korkeimman käres".
    "Huonoelintapainen" voi elää kauemmin kuin terveyttään vaalinut.
    Menetin äskettäin kaksi terveyttään vaalinutta alle 70-vuotiasta ystävääni.
    Jokaisen kropassa on heikkoja kohtia, jotka voivat pettää milloin vain.

    Joka päivä muistaakseni kuutisenkymmentä henkilöä saa aivoverenvuodon.
    Seurauksena jopa kuolema.
    Kolme tuttuani on kuollut aortan repeämään. Minuutissa.
    Tietämättä koskaan, että heillä on pullistuma, aorta aneurysma.
    Toiminnallisista syistä johtuvia sydän-äkkikuolemia on vuodessa
    noin 12000-13000. Nuoremmillakin.

    Ei paljon lisäravinteet auta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sadan miljardin euron bisnes pyörii ravintolisien myynnissä.
Myydään mm. erilaisia ravintolisiä, joiden esitetään piristävän aivojen toimintaa ja jopa suojaavan muistisairauksilta, B- ja D-vitamiineja, omega 3-rasvahappoja, ubikinonia, ginkgo biloba eli neidonhiuspuu-uutetta ja muita.

Kymmenien muistisairauksiin erikoistuneitten aivotutkijoitten paneeli ei löytänyt mitään vakuuttavaa todistetta, jonka perusteella aineita voisi suositella iäkkäämmille. Ne eivät ehkäise eivätkä hoida mitään tautia tai muutakaan neurologista sairautta, kuten Alzheimeria.
Johonkin vitamiinilisään kuten D-vitamiiniin voi olla joskus tarvetta,
mutta niiden yhteydestä ei ole mitään näyttöä aivoterveyteen.

Suomesta mukana tutkimuksessa oli geriatrian professori Miia Kivipelto.

Kuinka moni käyttää rahansa terveelliseen ruokavalioon
ja kuinka moni rikastuttaa ravintolisien valmistajia ja myyjiä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu