Nimimerkki Johannes kuvaa 70-luvulla käytyjä puhujain ja seurakuntavanhintenkokouksia 27.2.-05 käydyssä "asiallisesta" keskusteluissa vl:n suhdetta mm.seuraaviin asioihin: TV:n käyttö opetusvälineenä,kirkkokuorotoiminta,vl muusikkona ja laulajana konsertissa ,onnittelumalja,syntyvyyden säännöstely,urheilukilpailut.
Kokoukset eivät olleet yksimielisiä ja erilaisia mielipiteitä esitettiin.Se ilmenee seuraavasta.
"Keskustelussa kuitenkin todettiin nämä hempeän hengen osoituksiksi,ja asianomaiset tekivät mielipiteistään välittömästi parannuksen samassa tilaisuudessa."
Miten perustellan ko.kokouksissa nämä "oikeat mielipiteet?"
Tehdäänkö lopulliset kannanotot enemmistöpäätöksellä vai perustuvatko päätökset ehkä Raamattuun ja kenen tulkitsemana?
Kokoukset eivät olleet yksimielisiä ja erilaisia mielipiteitä esitettiin.Se ilmenee seuraavasta.
"Keskustelussa kuitenkin todettiin nämä hempeän hengen osoituksiksi,ja asianomaiset tekivät mielipiteistään välittömästi parannuksen samassa tilaisuudessa."
Miten perustellan ko.kokouksissa nämä "oikeat mielipiteet?"
Tehdäänkö lopulliset kannanotot enemmistöpäätöksellä vai perustuvatko päätökset ehkä Raamattuun ja kenen tulkitsemana?
Vastaukset 9
Vanhimmat
4.Mooseksen kirja:
21:9 Niin Mooses teki vaskikäärmeen ja pani sen tangon päähän; jos ketä käärmeet sitten purivat ja tämä katsoi vaskikäärmeeseen, niin hän jäi eloon.
Jumalan sanaa tutkimalla eri lahjojen kautta useinmiten päädytään hengen ilmoitukseen oikeasta ja väärästä rukoillen johdatusta. Yksimielisyys on pyhän seurakunnan tunnuspiirteitä parhaimmillaan. Harvoin on jouduttu äänestämään. On kyllä sitäkin tehty mutta useinmiten vain jonkun imurin hankinnasta tai ei edes silloin. No on ainakin harkittu, äänestys optio on olemassa ja se on luvallinen. Muuten kirkon gallupit osoittivat että osa papeista piti piispa Kantolan eroa hyvänä kun taas yli puolet paheksuivat sen päätöksen harkitsemattomuutta. Havaitseeko kukaan tarkkasilmäinen mistäpäin tuo luopumus on pantu alulle. Voi Lootuksen vaimo minkä taas teit. Mikähän seuraavaksi.
Puheissasi. Ei kannattane kauheasti rintaa röyhistellä. Oletko aivan varma että et koskaan joudu vastaavaan tilanteeseen?
Tuskinpa Piispa Kantolakaan ehdoin tadoin tilanteeseen ajoi.
Itsestäni en voi kun todeta, että toivottavasti säästyn vastaavalta.
Tämä juttu ryöpsähti alkuperäiseltä raiteelta, mutta kuitenkin...
Missä kohtaa minun rintani röyhäsin. Näkyjäkö näet. En minä tässä pappia kyydissä piispantarkastuksella pappilassa tarkoittanut vaan sitä että kuuluuko meidän hirveästi puolustella syntisiä tekoja huolimatta siitä että on mahdollisuus itsekin joskus langeta. Oman lankeamisen vaara ei anna lupaa synnille.
Jos piispa katuu niin ei hänen eronsa piispuudesta mitään auta vaan palaaminen oikean vaimonsa luo ja lakkaa siten synnistä. Niinhän se publikaani matteuskin teki kun sai parannuksen, palautti varastamansa tavaran jopa nelinkertaisesti takaisin. Se on kait jo katumusta synnin tähden. Niin on kirkkokin pimentynyt ettei opeta edes käskyjä noudattamaan tai edes nuhtelemaan julkisessa asiassa julkisesti. Ja jos palaaminen on enään vaikeaa niin myöntäköön että tulipa taas tuota kuudetta käskyä vähän rikottua ja anoisi armahdusta.
enää mitään välttelemään, kun kerran taipumus syntiin on lupa ja peruste vaikka huoraamiseen. Täytynee tästälähtien vain todeta, että "tällaiseksi syntiseksi Jumala minut loi". Niinhän puolustelevat oloaan ja tekojaan kaikki homoista rosvoihin. Piispa Kantolan ajoi syntiin se sama vanha vihollinen, joka kuiskii minullekin, mutta evankeliumissa on ihmeellinen voima niin minulle kuin myös Kantolan Ilelle.
Yksimielinen seurakunta taitaakin syntyä "junttaamalla" kokoukselle yksimielinen päätös. Lyömäaseena käytetään järeintä asetta, Pyhän Hengen " nuijaa.
Arvostelun ulkopuolelle Hengen suojaan menevät kokousedustajien enemmistö ja parannusta pelkän mielipiteensä vuoksi tekevät vähemmistöläiset on surkuhupaisuudessaan yhden teatterinäytöksen arvoinen joukko "yksimielisiä" ihmispoloja.
Kaiken huippuna päättäjät itse julistavat sen jälkeen ainoaa oikeaa juntattua totuutta Jumalansanana yksimielisen erehtymättömän seurakunnan sananpalvelijoina.
Kun itse säätää lait ja itse valvoo niiden noudattamista ja vielä itse tuomitsee,niin siinä ei paljon jää tilaa kuin parannuksen teolle ihmisten päätöksistä.
tiedotusvälineille jo ennen sitä kokousta jossa tuo kannanotto "syntyi".
Joopa... siis vain muutama Oulun mies on kaiken takana.
Miehiä muutamama tai ei, onko tuolla sulle erkki suurtakaan merkitystä?