Käyttekö keikalla

Anonyymi

Te jotka olette eläkkeellä, niin käyttekö tekemässä työkeikkaa tai siis työskentelettekö ajottain tai oletteko osapäivätöissä? Itse aloitin osa-aikaisen työn eläkkeen lisäksi. Työ on määraaikainen ja mietityttää se verotus hieman. T. Miljoona rekkauttamatta.

28

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käyn. Koska niistä maksetaan hyvin. Keväästä alkaen yhteensä kymmenen viikkoa olen keikkailut. Viikko vielä jäljellä. Sitten vedän lonkkaa ja matkustelen ja teen mitä vaan ensi kevääseen saakka.
      Sitten mietin, viitsinkö enää mitään kun ei ole pakkoa, pärjään kyllä. Fyysisesti pystyn vaikka seisomaan päälläni ilman käsitukia.

      • Anonyymi

        Minä tein työsopimuksen joukukuun viimeiseen päivään. Ehkä jatkan tammikuussa, kun näen miten verottaja kohtelee.


    • Anonyymi

      Kyllä teen, jos pari vuotta vielä, no se jää nähtäväksi.

    • Anonyymi

      Kävin viimeksi Apulanta-yhtyeen keikan kattoo. Älyllisesti suvakin sieluuni sopivaa.

      T.S.Uvakki

    • Anonyymi

      Keikkailen täyspäiväisesti ja kokoaikaisesti. En ole eläkeläinen ja vaikka melko kohta voisin olla, niin tuskinpa ... Reippaasti yli normieläköitymisiän aion painaa, jos vain terveys ja toimintakyky antaa myöten. Sitten kun on pakko jäädä, niin keikkailut jatkunevat. - Nm. Onko pakko

    • Anonyymi

      Kaikissa ammateissa ei voi keikkailla.

      • Anonyymi

        Nimenomaan!


    • Anonyymi

      Kävisin jos kelpaisin. Hyvä niille jotka käy.

    • Anonyymi

      En ole vielä eläkkeellä.
      En osaa ajatella, että jäisin eläkkeelle.
      Arvelen, tällä hetkellä, että en jää eläkkeelle silloin, kun olisi aika jäädä.
      Jonkun aikaa voisin olla ylimääräisesti hommissa.
      Ehkä eläkkeelle jäännin jälkeen otan yksityisoppilaita sen mukaan, miten on tulokkaita.
      Ans kattoo.

      Heikunkeikku

    • Anonyymi

      Jos olisin hoitoalalla, siivoojana, keittäjänä toiminut, mutta kun....., en edes kaupan myyjänä toiminut.....

      On lukuisia ammatteja, joissa eläkehetki on lopullinen.

    • Anonyymi

      Jokainen eläkeläinen, joka jatkaa työtään eläkeikäisenä, vie työpaikan nuorilta.

      Olen tehnyt työtä aikani ja nyt nautin eläkepäivistäni hyvillä mielin.
      En ole korvaamaton yksilö työmarkkinoilla.

      kylmätotuus

      • Anonyymi

        Kyllä se on niin, että eläkeläistä pyydetään työhön, jos ketään muuta ei saada. Omalla kohdallani näin. Kysymys päivästä tai kahdesta, yleensä, harvoin viikosta. En katso vieväni nuorelta työpaikkaa.
        Toki olen ottanut puheeksi voisiko esim. lehdessä ilmoitella olisiko kiinnostuneita kyseisestä työstä sijaisena ja näin tutustua työhön ja katsoa onko ehkä kiinnostava työ ja opiskella tulevaisuuteen.


      • Joillakin aloila on jo työvoimapula, ei ole tulijoita. Tällöin eläkeliet ovat kkemuksensa kanssa arvossa arvaamattomassa työnantajalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä se on niin, että eläkeläistä pyydetään työhön, jos ketään muuta ei saada. Omalla kohdallani näin. Kysymys päivästä tai kahdesta, yleensä, harvoin viikosta. En katso vieväni nuorelta työpaikkaa.
        Toki olen ottanut puheeksi voisiko esim. lehdessä ilmoitella olisiko kiinnostuneita kyseisestä työstä sijaisena ja näin tutustua työhön ja katsoa onko ehkä kiinnostava työ ja opiskella tulevaisuuteen.

        Näin se on. Ei tällaisia osapäivätöitä muut halua kun niiden tekemisellä ei tule toimeen, mutta vanhuuseläkkeellä olevalle se on lisäansio. Näin on minunkin tapauksessa. Työntekijää kuulutettiin ja haettiin mutta kun ei ketään halukasta ilmaantunut, minulle soitettiin. Tv. miljoona


    • Anonyymi

      Onhan tuo kaunista kun "ei vie nuorilta paikkaa". Tilanne on vain se, että nämä nykynuoret ei välttämättä ole tulossa duuniin. Kas kun somessa ja pc:llä kiva tehdä #töitä", ei viitti muualle lähteä paska duuniin, niin kuin luonnehtivat. No nykynuaren ei siis tarvi,. koska vihreät ja vas.liittokin haluaa tuputtaa "perustuloa" ilman mitään vastiketta. Kunhan muistaavat nuaret vaan äänestää näitä hyvän tekijöitä vaaleissa. KYllä puolueen kellokkaat osaa sitten kaiken hyvän järjestää ittelleen poliittisia sihteereitä ja panssarimuureja myöten, ettei äänestäjäpässit pääse vaalien välissä häiritsee heidän elämäänsä ja touhujaan. Kun jo pelkillä kansanrdustajilla on avustajat ja sihteerit. Kyllä ollaan kaukana!

      • Anonyymi

        Ei nyt ihan noinkaan. Kaikki nuoret eivät lusmuile ja pakoile työtä. Mutta eivät nuoretkaan mitää koneita ole ja jaksa 24 / 7, heilläkin on vapaapäiviä, lomia ja sairalomia tai lapsen sairauspäiviä.

        Silloin paikalla pitää olla joku, vaikkapa reipas eläkeläinen, joka ei myöskään halua ja tahdo luutua ja jämähtää kotiinsa neljän seinän sisälle.


      • Anonyymi

        V*tut. On sitä ennenkin väännetty kakaroita, useita tähän maailmaan , sekä tehty töitä , säästetty , kasvatettu, koulutettu muksut ja eletty ilman avustuksia. No lapslisät tosin saatiin.
        Nykyään ollaan kyllä vaatimassa ,
        mutta velvollisuuksista ei niin väliä.
        Kaiken maailman musulmaaneja pitäisi vielä elättää, jotka eivät viitsi korvaansa lotkauttaa, vaan passata pitäisi.


      • Anonyymi

        Mihin juttusi liittyy? - Nm. Kenelle moikaat


    • Anonyymi

      Olen nyt ollut toista vuotta eläkkeelä, 50-syntynyt. Töitä saisi tehdä edelleen täysipäiväisesti jos tahtoa piisaisi. Työkyky ja voimat eivät tietenkään ole entisellään ja niinpä on täytynyt nöyrtyä pyytämään apua raskaammiissa ryskätöissä :)

      Kol kot

    • Aina, kun näen pankkitilini saldon, mietin josko alkais keikkaileen.

      Ehkä alan, ehkä en.

    • Anonyymi

      Ei juolahtanut mieleenikään. Eläköidyin pitkän kaavan kautta. Työttömänä 500pv. Siitä putkeen > työttömyyseläkkeelle > työeläkkeelle.
      Tein muutamille, entisille työantajilleni kaveripalveluksena muutaman, pienen keikan.
      62v ikäisenä minulle tarjottiin pätevyyttäni vastaavaa puuhastelua naapurikunnassa mutta tarjoaja näki ilmeestäni, etten ollut hirveän ihastunut ja asia tyssäsi siihen.
      Rahallinen korvaus olisi ollut noin 7000€/kk mutta siinä olisi ollut mukana jo loma- ja lomaltapaluurahat. Työnantaja olisi maksanut kaikki vakuutus- ja sosiaaliturvamaksut kuten aikaisemminkin.

      Elämäni iltaruskoni lämmön kanssa on niin tyydyttävää, etten nähnyt tarvetta sen häiritsemiseen merkityksettömien marginaalieurojen vuoksi.

    • Anonyymi

      Viimeiseksi keikaksi jäänyt toistaiseksi Santanan kuuntelu Porin jazzeilla 2008.

      • Anonyymi

        Määkin oli siellä silloin ja viimeksi pari kesää sitten. - Nm. Jazz-tyttö


    • Anonyymi

      Keikkailen tässä kotona välillä ulkona näin ollut 14 vuotta. Tulee vain silloin tällöin mieleen onko 14 vuotta jäljellä olen paljon yli 72v. Ei tarvitse tehdä töitä.

    • Anonyymi

      kävin keikalla ja sit toisellakin. kolme vuotta linnaa. oli sen väärti kyllä.

      • Anonyymi

        Pää asaia että ole tyytyväinen.


    • Anonyymi

      Nyt heinäkuussa olin. No miksipä ei voi välistä muutaman viikon vetää! Reppuriika

    • Anonyymi

      Tein töitä pari vuotta ekstraa ja 65v jäin eläkkeelle. Sen jälken tehnyt sv-sijaisuuksia, kun jonkun sairastuneen sijalle ei niin vain ketään oteta, kun oli sellainen työala, jossa piti tarkkaan tuntea sosiaalialan lainsäädäntö. Oli oikein kiva välillä tuulettaa itseään työssä! Nyt ikää liki 70v, joten jätän jo työn nuoremmille, jos niitä vain löytyisi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5549
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      126
      3897
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      42
      3695
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3414
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2858
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2379
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      25
      2151
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      202
      2065
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      443
      1727
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1658
    Aihe