pelikoneet pitää poistaa

kauppakäytäviltä, jos ei tänään niin viimeistään huomenna. allekirjoita kansalaisaloite. lapset seuraavat vieressä kun vanhemmat pelaavat. osa näistä lapsista tulee peliriippuvaisiksi, ja se vasta yhteiskunnalle maksaakin.
664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

pomoilla tulospalkkiot mietippä sitä. hallituksessa istuu esim ilkka kanerva 2000e kk ja 600e per kokous. kaiken tämän rahoittavat peliriippuvaiset.

Äänestä

Ehdottomasti pitää poistaa kaikki pelikoneet . Peliriippuvuus on vakava asia ja moni on menettäny pelaamalla kauniin asuntonsa ja vaikka kaikki on pelaajalta mennyt niin se vähäkin mitä tulee pelataan.

Kuka voisi puuttua ihan oikeesti tähän peliasiaan. Se vaan menee niin että lähiomaiset saavat sitten kärsiä näistä pelureista ja maksella heille, kun on aina rahat loppu. Tulevat pyytämään perheenjäseniltään vippiä.

Äänestä

allekirjoita kansalaisaloite. politiikot sanovat, että tuotot pienenevät ottamatta lainkaan huomioon mitä syrjäytyvä nuori maksaa. pelaamiseen haetaan pikavippejä joita ei pystytä maksamaan, joten luottotiedot menevät. vouti on perässä, joten työnteko ei kannata. kyseiset henkilöt tulevat elämään yhteiskunnan tukien varassa. näitä olen nähnyt sen verran monta tapausta, joten tiedän mistä kirjoitan. asioista päättävät poliitikot eivät ymmärrä mitä päättävät.

Äänestä

allekirjoitettu on, jo aikoja sitten. menee rahat, mielenterveys, perhe, eikä millään ole enää mitään väliä. tupakat pistettiin kaupassa piiloon, samoin pitää tehdä rahastuskoneille.

Äänestä

24000 tuhatta nimeä on jo kertynyt. toinen mokoma on saatava kokoon. valvottu tila pitää koneilla olla.

Äänestä

Huono kansalaisaloite. Hoidetaan ongelman oiretta eikä syitä. Asiaa katsotaan aloitteessa liian pienestä reiästä. Suuri ymmärtämättömyys paistaa läpi. Asia ei ole vallan yksinkertainen. On runsaasti ihmisiä joilla on erittäin vähän virikkeitä arjessaan. Monet tuulikaappien pelaajat ovat eläkeläisiä tai muuten sivussa elämästä. Peliautomaatit ja pelaaminen on monelle heistä se päivän kohokohta. Henkireikä. Korvike. Mitä heille on antaa tilalle. Vihreiden Ohisalokin voi olla jonkisortin meritoitunut köyhyystutkija. Hän ei itse ole köyhä eikä syrjäytynyt. Mitä hänellä ja hänenkaltaisillansa on tarjota tuulikaappien köyhille ja osattomille jos automaatit viedään pois. Se mitä voi nopeasti tehdä on muuttaa kauppakäytävien yms. automaatit vain kolikoilla toimiviksi. Pelkkä mekaanis-tekninen juttu. Kortilla pelaaminen olisi silloin estetty. Disabloitu. Kolikoilla pelatessa on kyllä melko mahdotonta mennä konkurssiin. Kun kolikot loppuu niin loppuu pelaaminenkin. Nettipelaaminen on sitten toinen juttu mutta aloitteentekijät eivät siitä ole mitenkään moksiskaan. Peliautomaattikoneiden poisraahaaminen huonontaa hiljaisten ja syrjäytyneiden elämänlaatua huomattavasti jos mitään ei ole antaa tilalle. Aloitteentekijät hoitavat vain oiretta. Täyttä bluffia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kauppakäytäviltä, jos ei tänään niin viimeistään huomenna. allekirjoita kansalaisaloite. lapset seuraavat vieressä kun vanhemmat pelaavat. osa näistä lapsista tulee peliriippuvaisiksi, ja se vasta yhteiskunnalle maksaakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu