Muistan Vaasasta Jukka Hagströmin 70-luvulta. Hänellä oli kai useitakin koneita.
Mihin ne ovat hävinneet.
Lannoitelentäjät olivat ammattilaisia, kun ilman gps:iä
pysyivät kartalla.
Onko Suomessa enää lannoitelentäjiä ja -koneita?
11
227
Vastaukset
- Anonyymi
Piper Pawnee-koneita oli ainakin vuosi sitten Räyskälässä hinaamassa purjekoneita taivaalle.
- Anonyymi
Metsänlannoitus lentokoneilla, päättyi Suomessa jo vuosia sitten. Viimeisimpinä lannoituskonetyyppejä meillä olivat Cessna Agwagon- ja Piper Pawnee, aiemmin myös Piper Super-Cup ja Zmelak. Joistakin Pawnee-koneista tuli purjekoneiden hinauskoneita ja ainakin yksi Agwagon yritti profiloitua metsäpalon sammutustehtäviin. Olikohan vielä viimeisimpänä joku yritys Joensuun puolessa, joka levitti tietyn tuhkaerän metsiin jollakin ulkomaisella lentokoneella muutama vuosi sitten. Helikopterilannoitus vei voiton, päästäänhän niillä yleensä aivan savotan viereen jollekin hieman postimerkkiä suuremmalle aukolle, jolloin siirtolennot kohdealueelle jäävät lyhyiksi. Nykyisin ylivoimaisesti suurin osa metsänlannoittamisesta tapahtuu helikoptereilla ja vain harvat metsänomistajat levittävät "vitamiineja" erilaisilla maastokelpoisilla virityksillä kuten traktori-, mönkijä- ja lumikelkkavetoisilla vehkeillä.
- Anonyymi
Lannoitteita voisi levittää isolla radio-ohjattavalla dronellakin? Drone jouduttaisiin kuljettamaan paikalle autokuljetuksella., mutta lannoitetta saataisiin rekka-auton kyydissä mukaan paikalle paljon ja lentotoiminnan kustannukset jäisivät paljon pienemmiksi kuin helikopterilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lannoitteita voisi levittää isolla radio-ohjattavalla dronellakin? Drone jouduttaisiin kuljettamaan paikalle autokuljetuksella., mutta lannoitetta saataisiin rekka-auton kyydissä mukaan paikalle paljon ja lentotoiminnan kustannukset jäisivät paljon pienemmiksi kuin helikopterilla.
Tässä mallia Kiinasta.
https://youtu.be/aGxxG8fUMLQ
Helikopterin käyttö muuttuu historiaan.
Dronella saadaan täsmälliset lannoituslohkot edullisemmin kuin helikoptereilla.
Akkutekniikka riittää voimanlähteeksi, koska lentoajat ovat lyhyitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä mallia Kiinasta.
https://youtu.be/aGxxG8fUMLQ
Helikopterin käyttö muuttuu historiaan.
Dronella saadaan täsmälliset lannoituslohkot edullisemmin kuin helikoptereilla.
Akkutekniikka riittää voimanlähteeksi, koska lentoajat ovat lyhyitä.Missäs lataat akut? Vai onko rekka-auton mukana suuri nippu valmiiksi ladattuja akkuja? Ja mitä ne tulevat maksamaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missäs lataat akut? Vai onko rekka-auton mukana suuri nippu valmiiksi ladattuja akkuja? Ja mitä ne tulevat maksamaan?
Rekka voi ladata vaihtoakkuja moottoriinsa kytketyllä generaattorilla, tai vaihtoehtoisesti drone voisi toimia polttomoottoreillakin
- Anonyymi
Paskaa levitetään nykyään vain puhumalla. Ja tietysti näillä foorumeilla.
- Anonyymi
Onko sinulla paha olo, kerro murheesi!
Mieluummin kerrot kuitenkin lapsuudessa isän puolelta kokemasi traumaattiset kokemuksesi omalle hermolääkärillesi. Toimintaterapiassakin voi näistä puhua ohjaajan kanssa.
Tämä keskustelupalsta ei ole aivan oikea paikka, koska kommenttisi ei liity keskusteluaiheeseen.
Suomi24-mediassa varmaan löytyy ihan oma palsta myös hullujenhuonesekopääkeskustelijoille.
- Anonyymi
moottorikelkka talvella
- Anonyymi
Onhan Piperissä nyt palovaroitin? Turvallista matkaa,Stadissa stikkaa vodaa.
- Anonyymi
Drone on nykyaikaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495617Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071778- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998