Tukkikuorman hinta 54,11 euroa

Anonyymi

Kaadettiin kuusipuita, tukkeja tuli sen verran kuin vetoauton kuormaan mahtuu. Kaato maksoi 1300 euroa. Metsänhoitoyhdistys välitti kaupat Metsäliitolle ja rahaa tuli tilille 54,11 euroa! Halkomotin hinta. Ei kai tuo puukaupan peruuttaminenkaan ole mahdollista. Taitaa vanhalla mummulla olla keinot vähissä. Mutta kyllä harmittaa, tunnen tulleeni petetyksi.

6

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Iso rahahan tuo on nykypäivänä.
      Sillä saa esimerkiksi viikon lounaat.

      Tuo kaupan peruminen voi olla hankalaa. Työmiesten palkan joutuu kuitenkin maksamaan ja tukin istuttaminenkaan ei kuulosta helpolta ja halvalta.

    • Anonyymi

      Ei se halpaa ole tonttipuiden kaato.

      • Anonyymi

        Kyllä eräälle tuttavalle luvattiin maksaa vajaa 3000€, kun n. 5000 m2 kesämökkitontilla olevista kuusista tai männyistä (en muista, kaikki kyllä ovat havupuita). Siinä oli laskelma puuston määrästä. Kai olisi kannattanut tehdä tarkastuslaskelma myös itse, jotta ei sopimuksessa kusetettaisi. Sopimuksen sananmuoto voi olla sellainen, että hinta todellakin perustuu ylioptimistiseen arvioon puustosta, ja oikeasti sieltä ei tulekaan määrällisesti ja laadullisesti niin paljoa kiintokuutioita kuin on tarjoukseen laitettu.

        Mökillä on kolme rakennusta, n. 60 m2 mökki, sitten pieni saunamökki rannalla ja vielä joku puuvaja, ehkä 15-20 m2.

        Puukauppoja ei syntynyt, koska vasta tässä vaiheessa kuolinpesän osakkaat (3 kpl) laskeskelivat että raha on aika pieni, kun sen jakaa kolmella ja sitten vielä verot pois tästä! Isompi hakkuutyömaa oli käynnissä siinä ihan naapurissa. Parempi on itse käyttää puita vaikka polttopuiksi.


      • Anonyymi

        Olisi kannattanut myydä, normaalisti tuosta jää verojen ja kaato sekä ajon jälkeen 1000e max. Monesti tulee laskukin perästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisi kannattanut myydä, normaalisti tuosta jää verojen ja kaato sekä ajon jälkeen 1000e max. Monesti tulee laskukin perästä.

        Tuossa ilmeisesti auttoi se, että läheltä ihan tontin rajoilta on tehty suuria metsänhakkuusopimuksia. Koneille ei olisi tullut siirtokustannuksia lainkaan. Ilmeisesti naapuri (taitaa olla jotain valtion tai UPM:n metsää) ei ole siellä vielä aloittanut isoja hakkuutöitään. Maisema tulee olemaan kauheaa. Muistelisin, että tuolta olisi vielä saatu myytyä kesämökkitonttejakin. Onhan siinä joku järvikin ihan vieressä. Harva enää ostaa ns. kuivan maan kesämökkitonttia.


    • Ei kusipuita saa kaataa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      380
      13483
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4276
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4103
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4040
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3891
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    7. 105
      3222
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3169
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2921
    Aihe