Tukkikuorman hinta 54,11 euroa

Anonyymi

Kaadettiin kuusipuita, tukkeja tuli sen verran kuin vetoauton kuormaan mahtuu. Kaato maksoi 1300 euroa. Metsänhoitoyhdistys välitti kaupat Metsäliitolle ja rahaa tuli tilille 54,11 euroa! Halkomotin hinta. Ei kai tuo puukaupan peruuttaminenkaan ole mahdollista. Taitaa vanhalla mummulla olla keinot vähissä. Mutta kyllä harmittaa, tunnen tulleeni petetyksi.

6

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Iso rahahan tuo on nykypäivänä.
      Sillä saa esimerkiksi viikon lounaat.

      Tuo kaupan peruminen voi olla hankalaa. Työmiesten palkan joutuu kuitenkin maksamaan ja tukin istuttaminenkaan ei kuulosta helpolta ja halvalta.

    • Anonyymi

      Ei se halpaa ole tonttipuiden kaato.

      • Anonyymi

        Kyllä eräälle tuttavalle luvattiin maksaa vajaa 3000€, kun n. 5000 m2 kesämökkitontilla olevista kuusista tai männyistä (en muista, kaikki kyllä ovat havupuita). Siinä oli laskelma puuston määrästä. Kai olisi kannattanut tehdä tarkastuslaskelma myös itse, jotta ei sopimuksessa kusetettaisi. Sopimuksen sananmuoto voi olla sellainen, että hinta todellakin perustuu ylioptimistiseen arvioon puustosta, ja oikeasti sieltä ei tulekaan määrällisesti ja laadullisesti niin paljoa kiintokuutioita kuin on tarjoukseen laitettu.

        Mökillä on kolme rakennusta, n. 60 m2 mökki, sitten pieni saunamökki rannalla ja vielä joku puuvaja, ehkä 15-20 m2.

        Puukauppoja ei syntynyt, koska vasta tässä vaiheessa kuolinpesän osakkaat (3 kpl) laskeskelivat että raha on aika pieni, kun sen jakaa kolmella ja sitten vielä verot pois tästä! Isompi hakkuutyömaa oli käynnissä siinä ihan naapurissa. Parempi on itse käyttää puita vaikka polttopuiksi.


      • Anonyymi

        Olisi kannattanut myydä, normaalisti tuosta jää verojen ja kaato sekä ajon jälkeen 1000e max. Monesti tulee laskukin perästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisi kannattanut myydä, normaalisti tuosta jää verojen ja kaato sekä ajon jälkeen 1000e max. Monesti tulee laskukin perästä.

        Tuossa ilmeisesti auttoi se, että läheltä ihan tontin rajoilta on tehty suuria metsänhakkuusopimuksia. Koneille ei olisi tullut siirtokustannuksia lainkaan. Ilmeisesti naapuri (taitaa olla jotain valtion tai UPM:n metsää) ei ole siellä vielä aloittanut isoja hakkuutöitään. Maisema tulee olemaan kauheaa. Muistelisin, että tuolta olisi vielä saatu myytyä kesämökkitonttejakin. Onhan siinä joku järvikin ihan vieressä. Harva enää ostaa ns. kuivan maan kesämökkitonttia.


    • Ei kusipuita saa kaataa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe