Eikö lailla voisi kieltää kaikenlaista ulkokaljoittelua joka tapahtuu anniskelualueiden ulkopuolella? Ihmisillä on tympeä tapa esim. juoda ennen kapakkiin menoa oven edessä omia kaljoja. Sitten jotkut juovat baarista lähdettyäkin kun omat kaljat on saanut viedä kassissa sisälle. Puistot ja uimarannat ovat täynnä joka päivä näitä lasteittain kaljaa juovia henkilöitä.
Ulkokaljanjuonti
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin, kyllä se on jo nyt lailla kielletty, mutta sitä ei valvota, tai valvontaan ei riitä poliisilla resursseja.
Järjestyslaki kieltää päihdyttävän aineen nauttimisen taajamassa yleisellä paikalla, ei kuitenkaan ravintoloitten anniskelualueilla.
Puistossa, tai muualla siihen verrattavalla paikalla saa ryypiskellä, jos se ei aiheuta pahennusta, eikä estä, tai kohtuuttomasti haittaa muiden oikeutta käyttää paikkaa varsinaiseen tarkoitukeensa.
Eli jälkimmäinen kielto on kuin veteen piirretty viiva. Mikä aiheuttaa pahennusta, estää tai haittaa kohtuuttomasti ?
Tuo on lisätty juuri siksi ettei poliisin tarvitse asiaan puuttua vaan saavat tehdä tärkeämpiä juttujaan ja jää jokaisen itsensä päätettäväksi haluaako örveltää kännissä vai ei.