Mies vetää kamaa ja sitten kirjoittelee tänne ihan omia aivoituksiaan.
Hae apua huumeiden käyttöösi, ja sen jälkeen alkaa tepsimään psykiatrinenkin hoito-ohjelma.
Säälittää nämä narkit. Monet puhuu "viihdekäytöstä" valehdellen itselleen, kunnes kuoppa on jo niin syvä, että ei edes näe omaa todellista tilaansa. Näkeehän sitä jopa tv-ruudun läpi, kun jotkut ovat ihan seipäissä, varmasti omasta mielestään "viihdekäyttäjiä". Ovat sitten normaalin edessä ahdistus/tärinä/jännittää kohtauksissaan täysin avuttomia, ja huumeet sitä eivät anakaan avita. Seuraava normaali onkin jo vielä epänormaalimpi.
Suomi täynnä narkkeja. Lisää kokaa, kukkaa, mämmii niin avot jo ollaan pihalla kuin lumiukot. Tulee eroja, lapset kärsii, elämä on yhtä pashaa, tottakai on, ja miksiköhän?
Olette kaikki tyynni todella säälittäviä. Vedetään aineita ja toiset myy itsensä instapyllisteluillään, Suomi nousuun! Jes! Näiltä pitäisi vetää letkut ja johtimet katki, että eivät lisäänny.
Hae apua huumeiden käyttöösi, ja sen jälkeen alkaa tepsimään psykiatrinenkin hoito-ohjelma.
Säälittää nämä narkit. Monet puhuu "viihdekäytöstä" valehdellen itselleen, kunnes kuoppa on jo niin syvä, että ei edes näe omaa todellista tilaansa. Näkeehän sitä jopa tv-ruudun läpi, kun jotkut ovat ihan seipäissä, varmasti omasta mielestään "viihdekäyttäjiä". Ovat sitten normaalin edessä ahdistus/tärinä/jännittää kohtauksissaan täysin avuttomia, ja huumeet sitä eivät anakaan avita. Seuraava normaali onkin jo vielä epänormaalimpi.
Suomi täynnä narkkeja. Lisää kokaa, kukkaa, mämmii niin avot jo ollaan pihalla kuin lumiukot. Tulee eroja, lapset kärsii, elämä on yhtä pashaa, tottakai on, ja miksiköhän?
Olette kaikki tyynni todella säälittäviä. Vedetään aineita ja toiset myy itsensä instapyllisteluillään, Suomi nousuun! Jes! Näiltä pitäisi vetää letkut ja johtimet katki, että eivät lisäänny.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ehkä on kyse vain miehen muutaman oluen halveksimasta lääkkeillä pilleripirillä kyllästetyn, äärrimmäisen yliälykkään naisen kirjallisesta ideasta, senkin häipyy päivä pyövälien yö.....
https://www.youtube.com/watch?v=TLV4_xaYynY
Alkoholi on nestemäistä heroiinia sanovat idän tietäjät.
Minäkin suren niitä, jotka ovat päihdekoukussa olipa kyse sitten tupakasta, alkoholista tai huumeista. Jokainen noista on hidas kuolema. En ole itse koskaan ymmärtänyt päihteidenkäyttöä. Minä en voi henkilökohtaisesti ymmärtää, miksi joku haluaa turmella elämänsä, joka on lahjaksi annettu, päihteillä. Onhan niitä muitakin riippuvuuksia tietysti mutta päihteet on se vaarallisin.
Huumeissa ei ainoastaan kyse vaarallisesta riippuvuudesta vaan usein siitä yhteisöstä, joka sen käytön mukana seuraa. Pahimmillaan sidoksista järjestäytyneeseen rikollisuuteen, jossa huumet ei välttämättä ole se ainoa rikollisuuden ilmentymä vaan siitä seuraa rikollinen elämäntapa, sitä harjoittava yhteisö ja siteet siihen. Se yhteisöllisyys ja yhteisö usein estää myös sen irtautumisen tai ainakin on suurena esteenä. Tiedän itse joitakin entisiä huumeidenkäyttäjiä ja myyjiä. Nämä ihmiset ovat päässet irti huumeista vain ja ainoastaan sillä, että ovat myös katkaisseet siteensä sinne yhteisöön. Tuntemani ihmiset ovat saaneet myös voimakkaan uskonnollisen herätyksen. Moni heistä on seurakunnan palveluksessa nykyään tai toimivat muissa auttavissa tahoissa työntekijöinä tukemassa niitä, joilla on rikollinen tausta.
Kyllä niitä selviytymistarinoitakin onneksi on. Irtautuminen huumeista ja siitä yhteisöstä, joka käyttää huumeita ja harjoittaa rikollisuutta, on mahdollista sillä, että ihminen saa avun. Itse uskon, että Jumala voi vapauttaa ihmisen kaikista kahleista ja Hän käyttää muita ihmisiä usein siinä; usko Jumalaan, terve seurakuntayhteys ja terve yhteisö ja kaikki mahdolliset auttavat tahot siinä mukana, usein on avain päihteettömään ja vapaaseen elämään (sisäisesti ja ulkoisesti).
Uskon, että Jeesus haluaa kysyä kaikilta eri tavalla väärien riippuvuuksien kanssa kamppailevilta ja/tai saatanan ja tämän maailman monella tavalla orjuuttamilta ihmisiltä: "Tahdotko sinä tulla terveeksi?" "Tahdotko sinä vapautua?" "Tahdotko sinä saada uuden suunnan elämääsi?" "Tahdotko sinä hylätä väärän elämäntyylisi ja seurata minua?" "Tahdotko?" Mikään ei ole mahdotonta Jumalan Pojalle eikä sille, joka Häneen uskoo ja luottaa elämänsä, koska Jumala voi.
<<Minä+en+voi+henkilökohtaisesti+ymmärtää,+miksi+joku+haluaa+turmella+elämänsä...>>
Niin+kauan,+kuin+luulet,+että+joku+haluaisi+olla+riippuva+jostakin+kemikaalista,+et+tule+ymmärtämäänkään.+Aivan+yhtä+järkevää+olisi+sanoa:+"Minä+en+voi+henkilökohtaisesti+ymmärtää,+miksi+joku+haluaa+turmella+elämänsä+olemalla+mielisairas."
Ei+taatusti+halua.+Meistä+alkoholisteista+pääsee+pitkäaikaisesti+kuiville+vain+1+-+2+%.+Siis+kaikista+yhteensä.+Silti+melkein+kaikki+on+hoidettu+useaan+kertaan+ja+sortunut.+Uskoon+tulleista+sortuu+melkein+kaikki,+AA:laisista+melkein+kaikki.+Terve+ei+voi+tajuta,+missä+myllerryksessä+sairaan+aivot+ovat.
Olen pahoillani, jos kirjoitin loukkaavasti tai epäselvästi. Ymmärrän kyllä, että päihteistä voi tulla riippuvaksi ja että ihmiset käyttävät niitä vääristä syistä; usein paetaan elämää ja ongelmia niihin. Minä kyllä tiedän uskoon tulleita, jotka ovat päässeet tupakasta, alkoholista ja huumeista kokonaan. Tietenkin se, että pääsee eroon jostain päihteestä, tarkoittaa sitten omavalintaista absolutismia koko loppuelämäksi. Juuri noiden riippuvuussuhteiden vuoksi myös sen ympäristön tulee muuttua sellaiseksi, joka tukee absolutismia ja jossa ei käytetä mitään. Toki aivot voi addiktoitua mihin vain, vaikkapa sokeriin.
P.S. Moni ellei kaikki mielisairaudet ovat parannettavissa. Jo pelkästään psykiatrian perusteet lukenut tietää sen.
Tuossa jo tulikin esiin huomattava eroavuus ihmisten ajattelutavoissa. Jos päihteistä haluaa eroon, ei puhuta loppuelämästä. Silloin mennään vain päivä kerrallaan.
Psykiatria on pseudotiedettä. Sillä ei ole mitään tekemistä faktan kanssa.
Kyllähän se päätös tulee tehdä loppuelämäksi. Ei voi ajatella, että katellaan. Kun on kysymys vaarallisista addiktioista tai elämäntyylistä tms, silloin se on oltava vakaa päätös. On totta, että monissa asioissa ihminen voi sortua takaisin vanhoihin tottumuksiin, silloin kuitenkin se päätös auttaa jatkamaan eteenpäin. Vaikka katsonkin tätä asiaa ulkopuolelta, niin jotenkin järkeen käyvää on se, että karsii kaiken elämästä, mikä voisi olla vetämässä sinne vanhaan; ympäristö, haitallinen yhteisö tai väärät ihmissuhteet jne.
Psykiatriassa on hyvää ja huonoa. Mikään viimeinen tai ehdoton totuus se ei ole, koska se ei ole aukoton. Lääketiede ei ymmärrä ihmistä täydellisesti eikä psykiatriakaan ymmärrä mieltä kokonaisvaltaisesti. Paljon on vielä opittavaa. Ihminen on kokonaisuus, jossa kaikki osa-alueet vaikuttavat kaikkeen.
Yksikään mielisairaus ei oikeasti ole parannettavissa väittää voidaan toki mitä tahansa ja esittää. Lääkkeillä pystytään joko rauhoittamaan tai kiihdyttämään ja tekemään levootomaksi. Yhteiskuntamme on suunniteltu tekemään ihmisistä mielisairaita se on satanistinen liitto opettajien ja psykiatrien välillä.
Kouluissa pakotetaan ihmiset tekemään vastenmielisiä asioita kuten pitämään puheita ja esiintymään. Mikään pakko ei varmasti olisi mutta koska tämä raharinki pyörii niin hyvin niin jatketaan samaan malliin ja rikkaat rikastuvat entisestään.
Kuinka rispedral auttaa esiintymiskammoon?
Enemmän säälittää nämä ihmiset jotka tuntematta stereotypisoi ja leimaa ihmisiä, esim minut on juorujen perusteella leimattu huumeiden käyttäjäksi , nämäkään ihmiset ei voineet kysyä suoraan kun aina kannattais ottaa selvää ennenkuin vetää johtopäätöksiä.
Itse en juoruile en mene juoruiluun mukaan enkä leimaile ihmisiä tuosta noin vaan.
Ja vielä jos täällä tunnistelee teksteistä vaikka tuskin ko henkilö edes kirjoittaa palstalle.
Kaikista naurettavinta kun on totuus lopulta selvinnyt joillekkin niin siltikin jauhetaan paskaa kun ei kestetä olla väärässä eikä sitä että tollasista huolimatta pyrin käyttäytymään kuin aikuiset ja annan olla omassa arvossaan tollaset.
Sekin on väärin. Kyllähän mustamaalaamalla ja juoruamalla voi saada paljon pahaa aikaan. Tärkein, että itse tietää, kuka ja mitä on ja ne ihmiset, jotka ovat sinun elämäsi kannalta tärkeitä. Tietenkin sitten, jos korviin kantautuu valheellisia ja loukkaavia juoruja, jotka täyttävät kunnianloukkauksen tai törkeän kunnianloukkauksen rajan, voi vetää aina oikeuteen. Moni mulkero ei vain tajua tekojaan ajoissa. Usein perästä seuraa. ;)
P.S. Mulkeroilla on usein matala älykkyysosamäärä
En tiedä miksi vastaat selvän trollin tarinaan, mutta jos tiedät tällaisista kunnianloukkauksista, voitko ilmoittaa ao:lle tai poliisille? Vai seuraatko tuollaista lokaamista sivusta tekemättä mitään?
En minä aina tiedä, mitkä aloituksista on aina trolleja ja mitkä ei. Olen itsekin joutunut kaikenlaisen kiusanteon kohteeksi, ehkä se oma kokemus tulee välillä aika voimakkaasti kommenteissani.
Voisitko ratkaista tämän paradoksin ystävällisesti? Kerroin tuolla aikaisemmin kun olin lopettanut huumeiden käytön ja sen jälkeen koko elämäni oli yhtä pelkkää helvettiä ennen kuin aloitin vuoden päästä uudelleen! Eli lopetuksen jälkeen menetin työn, ystävät, rahat, perheen, ajokortin, itsetunnon, terveyteni, lahjakkuuteni ja kaiken mitä elämässäni itselleni oli kaikkein tärkeintä. Nyt saa todistaa tähän kaiken huumeiden aiheuttamat haitat. Jos ajatellaan, että muu perhe kärsii huumeiden käytöstä/ no nyt vasta kärsiikin kun ei ole tuloja ja makaan sängyssä päivät pitkät? No entä ystävät? Niitä ei ole. Ei ole harrastuksia kun haettu apu aikoinaan tuhosi kaiken? Entä perhe tai sukulaiset? Ennen kaikkien kanssa hyvissä väleissä, välissä kaikkien kanssa riidoissa! Entä työnteko, ennen täydellinen työntekijä ilman sairauksia, 12 vuodessa kerran flunssa! Välissä piti lopettaa työt ja koko ajan sairaana kaikille mahdollisille sairauksille! Entä muuten elämä, ei mitään- ei hymyä ei iloa pelkkää itkua ja surua. Ennen kuin aloitti taas huumeiden käytön! Voisitko oikaista tämän paradoksin?!?!
Rukoilen puolestasi. Rukoile itsekin. Rukoilen, että saat avun sekä Jumalalta ja niiltä tahoilta, jotka pystyy auttamaan sinua parhaiten.
Viihdekäyttöä ei ole. On vaan narkkareita. Huumeiden käyttäjät ihan kaikki vankilaan ja jokainen myyjä maata kiertävälle radalle ikuisiksi ajoiksi
Vihan huumeita. Vihaan huumeiden käyttäjiä. Eniten vihaan myyjiä
Kaikkien huumeidenkäyttäjien ja myyjien tulisi lukea KK Kuoleman kauppias-kirja. Entinen huumeidenkäyttäjä ja -myyjä ja nykyinen pastori kertoo tarinansa. Hän tietää, mistä puhuu. Kaikesta on mahdollisuus vapautua aitoon elämään ja iloon. Jumala antaa vapauden, tulevaisuuden ja toivon. Ihan kaikille, jotka sitä Häneltä anovat.
ja silti käytät itse aineita,alkoholia. pahin huume mitä olla voi.