Lukion rehtori eroaa, perusturvajohtajan vaihdokset, Apetitin vastakkainasettelu Säkylä vs. muu maailma. Ei taida olla kaikki enää pelkkää sattumaa että tulee törmäyksiä?
Säkyläläinen työilmapiiri
20
2062
Vastaukset
- Anonyymi
Sairas paikkakunta.
- Anonyymi
Työilmapiirin suhteen on viisainta katsoa kunnan johdon suuntaan. Jatkuvat henkilöstövaihdokset ovat juuri hyvä esimerkki siitä, että kunnan johdossa ei olla osaavia. Onko peräti niin, että kunnan johdon toimenpiteet ilmapiirin parantamiseksi ovat edelleen Neuvostoliiton mallin mukaisia? Tämä toimintamalli kannattaa kohdistaa nimenomaan kunnan johdon suuntaan eikä sieltä alaspäin.
- Anonyymi
Suuntaa antava on myös toimintamalli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suuntaa antava on myös toimintamalli.
Millainen se on? Venäjän vallankumouksen aikoihin tuollaisesta ei olisi voinut olla puhettakaan missään aatetta puoltavissa maissa, kun se jo luettiin vallankumoudelliseksi toiminnaksi.
Toimintamalleista en ymmärrä, maailma on mobilisoitu. - Anonyymi
Narsismi rulez
- Anonyymi
Kuulin että keski-ikäinen kunnan työntekijä oirehtii, koska hänen lähisukulaisellaan oli pitkä suhde seurakunnan varatun pampun kanssa.
Ei aina voi syyttää työpaikkaa.
Voi olla että hänellä on muitakin ongelmia. Varmasti on.
Jos työntekijätkin voi huonosti, niin olemme suossa!!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuulin että keski-ikäinen kunnan työntekijä oirehtii, koska hänen lähisukulaisellaan oli pitkä suhde seurakunnan varatun pampun kanssa.
Ei aina voi syyttää työpaikkaa.
Voi olla että hänellä on muitakin ongelmia. Varmasti on.
Jos työntekijätkin voi huonosti, niin olemme suossa!!!Eroa kirkosta
- Anonyymi
Noh noh, saihan kunnanjohtaja sentään k
unnon pslkankorotuksen. - Anonyymi
dsdasd
- Anonyymi
Jos oma koulutus on alempi kuin alaisten, niin on paha mennä sanomaan mitään sellaasille. Mutta kun jysähryttää kuulemisen ja vielä ennen sitä verhon välistä virnuaa vahingoniloisena, niin kyllä sillä taas jaksaa tallustaa Säkylän raittia. Voi paukutella henkseleitä ja luulla olevansa. Mutta taitaa oikeesti moni nauraa mahansa kipeeksi. Ainakin, jos vielä jutut kuulee. Niissä ei ole päätä, ei häntää.
- Anonyymi
Onko niin, että kunnanviraston kahvihuoneessa istutaan hierarkian mukaan eri paikoissa ja kuppikunnissa? Näin tehtiin vanhaan hyvään aikaan 1950,-l. Ei ihme, jos ilmapiiri ahhhistaa. Onko osaaminen ja koulutustaso niin alhaalla, että muuton ei pystytä valtaansa näyttämään? Ei pidä tuollaasten mennä sateella pihalle, koska voi sataa vesi sieraimista sisään.
- Anonyymi
Kyllä. Todella huono ilmapiiri. Toisia haukutaan selän takana porukalla.
Vauhdikkaita pikkujouluja viettävät. Näin taitaa olla joka työpaikassa silti.
- Anonyymi
Mikä mättää Säkylässä? 2 lääkäriäkin irtisanoutui.
- Anonyymi
Niin. Kunnanhallituksissa istuu monenmoista, suhteilla ja reittä myöden kiivenneitä. . Myös ne 2 lääkäriä, jotka eivät pysy pikkujouluissa jaloillaan. Yhteistä keskinäiset suhteet, joka myös ainoa asia mikä pitää pystyssä.
Syy miksi kuntien ja kaupunkien asiat ovat päin persettä. Ei ole kykenevää väkeä vaikka saatavilla on.
Politiikassa loisivia tai loisineita, lahjavirassaan . Tehtävä kävellä tyhjät lomakkeet kädessä viisaan näköisenä kokouskahvitilaisuuksista toiseen ja luoda vaikutelmaa että ollaan tekemässä arvostettua työtä ja tekemässä viisaita päätöksiä.
Asioista päättämässä henkilöitä jotka eivät niistä mitään ymmärrä. - Anonyymi
Se oli potilaiden parasta ajatellen. Monen potilaan elinikä piteni kertapieraisulla kun olemattomat sai monoa.
- Anonyymi
Ensimmäiseksi pitäisi potkia pois päättäjistä kaikki kunnan työntekijät ja eläkeläiset.
- Anonyymi
Sunille pisteet, Säkylän pojot on miinuksella.
- Anonyymi
Säkylähän tunnettiin jo 80- ja 90-luvulla paikkakuntana, missä kaupungin virkamiehet nahistelivat keskenään ja kunnanvaltuuston kokouksiin piti pestata järjestyksenvalvojat.
Kuntademokratia ja työviihtyvyys ovat kirosanoja tässä puhtinsa menettäneessä kyläpahasessa. - Anonyymi
Säkylä on kiertotalouden ykkönen. Sote-asioissa on jo melkein kaikki henkilöt kierrätetty.
- Anonyymi
Talousjohtaja potkitaan organisaatiota muuttamalla pellolle ja oikeudessa menettely hyväksytään. Sama ralli jatkuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,582417Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1032115Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e972067Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241997MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141825Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5461731Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S131615Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?521435Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411383Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.751339