Varaohjaus veneeseen

Anonyymi

Olisi ajatuksissa katsastaa oma vene ja ankarasti mietityttää tuo pakollinen varaohjaus joka ilmeisesti olisi toteutettava niin että pitäisi olla pääsy peräsinakselille, ja siihen joku systeemi että saisi esim. jonkun paakan josta ohjata.

Noh minulla tuo peräsinakseli on hieman haasteellisessa paikassa melkeen saunan seinän ja lattian alla ja on melkoisen sepityksen takana siihen jotain systeemeitä rakentaa ja tietysti sen siihen saa tehtyä mutta kysymys kuuluukin että kelpaako tuohon mikään muu systeemi ja itselle tulisi mieleen esim. joku uimatasoon laitettava josta näkisikin jotain toisinkuin saunasta.

Kyseessä siis 11m teräsvene jossa 2piste hydrauliohjaus ja kaipaisinkin hieman vinkkejä miten olette noita toteuttaneet hyväksyttävällä tavalla.

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos aiot pitää hydraulijärjestelmän komponentit kiinni varaohjaustilanteessakin joudut laittamaan systeemiin työsylinterin ohitusventtiilin. muuten et saa peräsintä käännettyä.

    • Anonyymi

      Kyllä siihen pitää kelvata mikä tahansa systeemi jolla voit venettä turvallisesti ohjata.

      Omasaa veneessä on varaohjausjärjestely suoraan peräsimessä (kaksi ohjauspistettä, hydrauliikka). Joudun ohjaamaan peräruumasta. Ruuman luukku on toki auki, mutta sieltä ei kyllä näe ulos mitään eli ei voi tähystää. On kuitenkin se, mitä katsastuksessa vaaditaan eli täyttää normit. Oma varaohjaus vaattii erilisen tähystäjän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      9
      4867
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      62
      4472
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      45
      3796
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      19
      3442
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      3328
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      45
      3202
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      3110
    8. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      52
      2799
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2525
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2269
    Aihe