Varaohjaus veneeseen

Anonyymi

Olisi ajatuksissa katsastaa oma vene ja ankarasti mietityttää tuo pakollinen varaohjaus joka ilmeisesti olisi toteutettava niin että pitäisi olla pääsy peräsinakselille, ja siihen joku systeemi että saisi esim. jonkun paakan josta ohjata.

Noh minulla tuo peräsinakseli on hieman haasteellisessa paikassa melkeen saunan seinän ja lattian alla ja on melkoisen sepityksen takana siihen jotain systeemeitä rakentaa ja tietysti sen siihen saa tehtyä mutta kysymys kuuluukin että kelpaako tuohon mikään muu systeemi ja itselle tulisi mieleen esim. joku uimatasoon laitettava josta näkisikin jotain toisinkuin saunasta.

Kyseessä siis 11m teräsvene jossa 2piste hydrauliohjaus ja kaipaisinkin hieman vinkkejä miten olette noita toteuttaneet hyväksyttävällä tavalla.

2

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos aiot pitää hydraulijärjestelmän komponentit kiinni varaohjaustilanteessakin joudut laittamaan systeemiin työsylinterin ohitusventtiilin. muuten et saa peräsintä käännettyä.

    • Anonyymi

      Kyllä siihen pitää kelvata mikä tahansa systeemi jolla voit venettä turvallisesti ohjata.

      Omasaa veneessä on varaohjausjärjestely suoraan peräsimessä (kaksi ohjauspistettä, hydrauliikka). Joudun ohjaamaan peräruumasta. Ruuman luukku on toki auki, mutta sieltä ei kyllä näe ulos mitään eli ei voi tähystää. On kuitenkin se, mitä katsastuksessa vaaditaan eli täyttää normit. Oma varaohjaus vaattii erilisen tähystäjän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      4953
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      529
      2560
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      148
      2139
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      19
      2132
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      19
      1745
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1624
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1525
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      113
      1131
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      126
      903
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      869
    Aihe