Kotiimme tunkeutui luvatta henkilö, jonka poistamisessa hän sai vammoja ja teki ilmoituksen pahoinpitelystä. Viranomaiset kehottivat minua tekemään ilmoituksen kotirauhan rikkomisesta. Sen teinkin. Käsittämätöntä, syytteitä toisen perään. Pidän pahoinpitelynä sellaista, että MINÄ käyn johonkin käsiksi, eikä niin että poistaessani luvatonta tunkeilijaa kotoani, hän hanttiin pistäessään vahingoittuu. Eikä tämän henkilön kotiimme tunkeutumiseen ollut edes minkäänlaista syytä. Ymmärrän kyllä, että jos suoraan lyön tunkeilijaa jollain pesismailalla, tai uhkaan asella tms., niin en varmasti puhtain paperein selviä, mutta vammat ovat syntyneet käsirysyssä. Oikeus päättäköön, sen jälkeen päätän minä kohdaltani onko tämä maa oikeusvaltio. Mitä mieltä kokeneemmat, onko vai?
syyte ja vastasyyte
en tajua en
41532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Katos, täälläkotomaassamme ei suojella tavallista väkee, vaan rikolliset nauttii valtiovallan erikoissuojelua.
Jos näet tappelun kadulla, niin ota jalat allesi ja pakene, sillä jos sekaannut siihen, niin syytteessä oot. Jos joku käy sun kimppuus, nii anna potkia vaan, älä tee mitään, sillä muuten saat syytteen pahoinpitelystä.
Jos kotiisi murtaudutaan, niin koita auttaa murtomiehiä tavaroiden uloskantamisessa, sillä jos suojaat omaasi, niin syytteeseen joudut.
Siis haloo!!
Jos joku rupu tekee rikosilmoituksen siitä, että hännen koskee, ei se ole vielä syyte mistään. Syyttäjä päättää syytteen nostamisesta ja senkin vasta, jos poliisi ylipäänsä asiaa vie syyttäjälle.
Jokainen on syytön, kunnes toisin todistetaan.
kuule kyllä nyt puhut puuta heinää.
Voin omasta kokemuksesta kertoa, että heikoilla olet. Kurjaa, mutta totta.