Missing 411 (USA:n kansallispuistot)

Anonyymi

http://onpaoutoa.blogspot.com/2019/01/kadonneet-411-missing-411.html

Tämä lähenee tavallaan salaliittoteorioita, mutta on tilastoitua totisinta totta. Missing 411 on siis David Paulidesin kirjasarja, joka kertoo poikkeuksellisista katoamisista USA:n kansallispuistojen alueilla.

Paulides on siis eläköitynyt poliisi, joka on tutkinut myös mm.Isojalkaa (Bigfoot), mutta ei silti väitä kirjoissaan, että Isojalka olisi näiden katoamisten takana, vaan jättää päätelmät jokaisella itselleen.

Paulidesin kirjoissa ei siis kerrota nk."tavanomaisista" katoamisista, vaan niistä jotka ovat jo katoamistapauksinakin käsittämättömiä.
Monet henkilöt ovat mm.kadonneet muiden ihmisten läheltä (esim.jättäytyneet kävellessä viimeiseksi, ja kadonneet sitten äkkiä jäljettömiin)ja löydetyt ovat monesti löytyneet mahdottomista paikoista, joihin eivät olisi yksin päässeet, taikka eivät olisi ehtineen kyseisessä ajassa omin avuin kulkea.
Myös jälkikoirat ovat monesti kieltäytyneet tehtävästään.

Kuten todettua niin kriittiset äänet tietenkin eivät näe kyseisissä katoamisissa mitään poikkeavaa. Mutta tilastoja ja etsinnöissä aina tietyillä alueilla ilmenneitä samankaltaisuuksia ei kuitenkaan käyne kenenkään kieltäminen.

4

2226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://fi.starsinsider.com/lifestyle/309610/mysteeri-ihmiset-katoavat-amerikkalaisista-kansallispuistoista

      Vähän näistä on tietoa suomeksikin, mikä tavallaan on ymmärrettävää. Outoa, että National Park Servicellä tilastoinnit ei ole toimineet. Mutta outojahan nuo katomisetkin tuntuvat olevan.
      Esimerkiksi pikkutyttö, joka menee veden äärelle ottamaan valokuvia(Stacy Ann Arras), ja hetken päästä ei jäljellä ole kuin kameran linssi. Jälkikoira ei saa tytöstä vainua.
      Tai hyväkuntoinen vaeltaja-lääkäri, joka katoa salaperäisesti mentyään hetkeksi toisten vaeltajien edelle. Löytyy pari viikkoa myöhemmin kilometrien päästä. Kaikki vaellustarvikkeet ja -muonat koskemattomia, vain kengät olivat kadonneet jaloista.

    • Anonyymi

      Youtubesta katsoin joskus Paulidesin jonkun dokumentin näistä katoamisista. Kohtuu outoja tosiaan osa oli. Käsittääkseni hän oli rajannut omalle listalleen vain sellaiset "uskottavat" oudot tapaukset, joissa mm. itsetuhoisuus ei pitäisi olla selittävä tekijä.

      Lasten kohdalla saattaa turhankin usein olla jokin häikäilemätön (ihmis)vaanija puistossa. Osaavat olla todella taitavia ja nopeita liikkeissään.

      Paulidesi muistaakseni väitti, että hyvin varustautunut, eli henkilö jolla ollut GPS-paikannin mukana, ei ole koskaan kadonnut samalla tavalla ainakaan, kuin nämä oudot tapaukset, tai jotain sellaista.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Näissä Paulidesin käsittelemissä tapauksissa yksi merkittävä kohta on nämä "keskittymät", joita on useita eri puolilla Amerikkaa, joihin nuo kansallispuistokatoamiset tuntuvat vuosikymmen toisensa jälkeen merkittävimmin kohdistuvan.

      Jos ajatellaan, että joku ihminen olisi joka sieppaisi näitä kansallispuistossa kulkevia, niin miksi kuitenkin samat keskittymät olemassa vuosikymmenestä toiseen. Tietysti periaatteessa sama henkilö voisi olla jopa 40-50 vuotta niiden takana, ja mahdollista että siirtyy välillä puistosta toiseen.
      Toisaalta normaalikuntoisia aikuisia tuo kaappaajateoria ei oikein selitä. Ja aniharvassa tapauksessa mitään havaintoja tälläisestä, vaikka uhrin luulisi ehtivän huutaa joskus ainakin kovaa.
      Myöskään kaupungit ja niiden läheisyys ei taida selittää keskittymiä, koska Amerikassa on isoja kaupunkeja kuitenkin lähes joka puolella. Mikä ihme sitten tuon keskittymien taustalla voisi olla??

      Joku tekisi kyllä hyvän työn jos noita "Missing 411" teoksia alkaisi julkaista suomeksi jollakin tavalla. Materiaali on kyllä hyvin kiinnostavaa, että varmasti potentiaalisia lukijoita löytyisi. Dokumentit aiheesta tietysti myöskin suomalaiselle tekstityksellä olisi parempi. Vaikka kyllä ne englannillakin vielä menevät, kuitenkin materiaalia on paljon, ja arvoitus yhä löytämättä, mutta ehkä vielä joskus?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1769
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1231
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe