http://onpaoutoa.blogspot.com/2019/01/kadonneet-411-missing-411.html
Tämä lähenee tavallaan salaliittoteorioita, mutta on tilastoitua totisinta totta. Missing 411 on siis David Paulidesin kirjasarja, joka kertoo poikkeuksellisista katoamisista USA:n kansallispuistojen alueilla.
Paulides on siis eläköitynyt poliisi, joka on tutkinut myös mm.Isojalkaa (Bigfoot), mutta ei silti väitä kirjoissaan, että Isojalka olisi näiden katoamisten takana, vaan jättää päätelmät jokaisella itselleen.
Paulidesin kirjoissa ei siis kerrota nk."tavanomaisista" katoamisista, vaan niistä jotka ovat jo katoamistapauksinakin käsittämättömiä.
Monet henkilöt ovat mm.kadonneet muiden ihmisten läheltä (esim.jättäytyneet kävellessä viimeiseksi, ja kadonneet sitten äkkiä jäljettömiin)ja löydetyt ovat monesti löytyneet mahdottomista paikoista, joihin eivät olisi yksin päässeet, taikka eivät olisi ehtineen kyseisessä ajassa omin avuin kulkea.
Myös jälkikoirat ovat monesti kieltäytyneet tehtävästään.
Kuten todettua niin kriittiset äänet tietenkin eivät näe kyseisissä katoamisissa mitään poikkeavaa. Mutta tilastoja ja etsinnöissä aina tietyillä alueilla ilmenneitä samankaltaisuuksia ei kuitenkaan käyne kenenkään kieltäminen.
Missing 411 (USA:n kansallispuistot)
4
2069
Vastaukset
- Anonyymi
https://fi.starsinsider.com/lifestyle/309610/mysteeri-ihmiset-katoavat-amerikkalaisista-kansallispuistoista
Vähän näistä on tietoa suomeksikin, mikä tavallaan on ymmärrettävää. Outoa, että National Park Servicellä tilastoinnit ei ole toimineet. Mutta outojahan nuo katomisetkin tuntuvat olevan.
Esimerkiksi pikkutyttö, joka menee veden äärelle ottamaan valokuvia(Stacy Ann Arras), ja hetken päästä ei jäljellä ole kuin kameran linssi. Jälkikoira ei saa tytöstä vainua.
Tai hyväkuntoinen vaeltaja-lääkäri, joka katoa salaperäisesti mentyään hetkeksi toisten vaeltajien edelle. Löytyy pari viikkoa myöhemmin kilometrien päästä. Kaikki vaellustarvikkeet ja -muonat koskemattomia, vain kengät olivat kadonneet jaloista. - Anonyymi
Youtubesta katsoin joskus Paulidesin jonkun dokumentin näistä katoamisista. Kohtuu outoja tosiaan osa oli. Käsittääkseni hän oli rajannut omalle listalleen vain sellaiset "uskottavat" oudot tapaukset, joissa mm. itsetuhoisuus ei pitäisi olla selittävä tekijä.
Lasten kohdalla saattaa turhankin usein olla jokin häikäilemätön (ihmis)vaanija puistossa. Osaavat olla todella taitavia ja nopeita liikkeissään.
Paulidesi muistaakseni väitti, että hyvin varustautunut, eli henkilö jolla ollut GPS-paikannin mukana, ei ole koskaan kadonnut samalla tavalla ainakaan, kuin nämä oudot tapaukset, tai jotain sellaista. - Anonyymi
Tuolta löytyy dokumentti https://watch.plex.tv/movie/missing-411
- AnonyymiUUSI
Näissä Paulidesin käsittelemissä tapauksissa yksi merkittävä kohta on nämä "keskittymät", joita on useita eri puolilla Amerikkaa, joihin nuo kansallispuistokatoamiset tuntuvat vuosikymmen toisensa jälkeen merkittävimmin kohdistuvan.
Jos ajatellaan, että joku ihminen olisi joka sieppaisi näitä kansallispuistossa kulkevia, niin miksi kuitenkin samat keskittymät olemassa vuosikymmenestä toiseen. Tietysti periaatteessa sama henkilö voisi olla jopa 40-50 vuotta niiden takana, ja mahdollista että siirtyy välillä puistosta toiseen.
Toisaalta normaalikuntoisia aikuisia tuo kaappaajateoria ei oikein selitä. Ja aniharvassa tapauksessa mitään havaintoja tälläisestä, vaikka uhrin luulisi ehtivän huutaa joskus ainakin kovaa.
Myöskään kaupungit ja niiden läheisyys ei taida selittää keskittymiä, koska Amerikassa on isoja kaupunkeja kuitenkin lähes joka puolella. Mikä ihme sitten tuon keskittymien taustalla voisi olla??
Joku tekisi kyllä hyvän työn jos noita "Missing 411" teoksia alkaisi julkaista suomeksi jollakin tavalla. Materiaali on kyllä hyvin kiinnostavaa, että varmasti potentiaalisia lukijoita löytyisi. Dokumentit aiheesta tietysti myöskin suomalaiselle tekstityksellä olisi parempi. Vaikka kyllä ne englannillakin vielä menevät, kuitenkin materiaalia on paljon, ja arvoitus yhä löytämättä, mutta ehkä vielä joskus?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453483
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai693201Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302985Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592748- 252269
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛122253Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141698Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231547Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31487- 151346