Kaapeli vs ASDL

kake24

Kumpi on parempi kaapeli vai ASDL yhteys??

9

6024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just joo

      Kumpi on parempi: lusikka vai haarukka?

    • minulla

      oli Elisan ADSL, nyt on Elisan kaapeliyhteys käytössä, nopeusmittausten mukaan yhteys on nopeampi kaapelin kautta kuin mitä oli ADSL modeemin kautta.Liittymä on Järvenpäässä.

      • kake24

        Joo.


    • 42ekak

      ADSL 99% Parempi kuin Kaapeli. ASDL on saaavilla joka puolella suomea ja on monta kertaa luotettavampi kuin kaapeli. Kaverillani on kaapeli ja tilttailee yteys jatkuvasti. Minulla on ASDL ja ei ole kertaakaan tarvinut soittaa asiakaspalveluun vian takia. Ainoastaan ASDL on 1% huonopuoli on se, että avaus kstää useita viikkoja, mutta jos on kärsivällinen ihminen niin tuo 1% ei merkkaa sille mitään.

      • LARSSSA

        Kuulemma pelimies ottaa kaapelimodeemi yhteyden, jotta saa sen heti. Samalla hän tilaa ADSL:n, joka tulee viikkojen päästä. Pelimies irtisanoo kaapelimodeemin yhden kuukauden käytön jälkeen. ;)


      • asdas
        LARSSSA kirjoitti:

        Kuulemma pelimies ottaa kaapelimodeemi yhteyden, jotta saa sen heti. Samalla hän tilaa ADSL:n, joka tulee viikkojen päästä. Pelimies irtisanoo kaapelimodeemin yhden kuukauden käytön jälkeen. ;)

        Vitun pelle! Haista vittu apina!


    • 42ekak

      kåapaå kaåpkå hgskakgioik

    • Anonyymi

      Varsinaista asijjantuntijjaporukkaa ollu vuosikymmenestä toiseen liikkeellä :D Kaapelinetti on aina parempi, nopeampi ja vakaampi. DSL on lagista kuraa peleissä.

      • Anonyymi

        ADSL -liittymiä tuskin enää kovin laajalti on käytössä. Kaapelinettiä, kun ei saa kaikkialle, ainoastaan sinne missä on kaapelitv. Itellä on VDSL2 -liittymä 100/10 nopeudella, ja pingi on todella alhainen. Mikäli tuosta haluaisi vielä alemmaksi mennä pitäisi olla suora valokuituyhteys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      32
      11230
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      56
      8923
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5435
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3594
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      59
      2665
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      70
      2373
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      32
      1887
    Aihe