Akut ja lataus uusiksi

Meillä on nyt yksi 95Ah AGM akku, Yanmar 2GM20D vm-98, jonka laturin kokoa en tiedä ja maasähkö 12A laturilla. Haluan päivittää kohtuullisella investoinnilla järjestelmään, jossa olisi lisäksi pari akkua ja aurinkosähkö. Millaista akkua, latureita ja säätöjärjestelmää ehdottaisitte? T. PetriA
121110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos+on+tilaa,+niin+tavallinen+lyijyakku+on+aina+paras+vaihtoehto.Ei+ole+mieltä+ostaa+akkua,+jostaa+saa+vain+30%+enemmän+virtaa+kolminkertaisella+hinnalla.

Äänestä
  • Nämä triplahintaiset ihmeakut kestävät useampia syväpurkamisia, ja kapasiteetista voi ottaa enemmän. Muuten olen samaa mieltä: Lyijyä peliin, mutta nuita hyytelöakkuja yms., ettei tartte lotrata nesteillä. Merellä on muutenkin tatrpeeksi tekemisissä nesteiden kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nämä triplahintaiset ihmeakut kestävät useampia syväpurkamisia, ja kapasiteetista voi ottaa enemmän. Muuten olen samaa mieltä: Lyijyä peliin, mutta nuita hyytelöakkuja yms., ettei tartte lotrata nesteillä. Merellä on muutenkin tatrpeeksi tekemisissä nesteiden kanssa.

    Totta, mutta onko se sen arvoista?
    Jos akkuja on samalla rahalla enemmän, niitä ei tarvitse syväpurkaa vaan ne luovuttavat saman ilman sitä.

    Äänestä

Tässä vielä kolmas kommentti.
Joo, lyijyä mutta korkillisia akkuja niin voi lisätä vettä. Meillä on käytössä ihan tavalliset autonakut 60 Ah ja 75 Ah. Jääkaappiakkuna on uusi 115 Ah.

Äänestä
  • Tavalliset vesiakut on minullakin. Ei ole kova homma lorauttaa niihin vettä kerran vuodessa, kun kannukin on olemassa.

    Äänestä

Tuo+aurinkokenno+on+todella+fiksu+ja+vaivaa+säästävä+värkki.+Usein+on+väärä+luulo+siitä,+että+se+tuottaa+tarpeeksi+virtaa+sinne+sun+tänne+mutta+oikeasti+se+on+vain+pidemmän+ajan+laturi+akkuja+varten.+Jos+veneilysi+ja+sähkön+kulutuksesi+on+sellainen,+että+viikonlopun+jälkeen+akut+ovat+50%+latauksessa,+niin+kun+jätät+sunnuntaina+veneen+laituriin+kenno+lataa+akut+täyteen+seuraavaa+perjantaita+varten+ilman,+että+etsiskelet+töpselin+reikää+laiturilta.Tietysti+isolla+kennolla+saadaan+isompi+virta.+Kenno+ei+yksin+riitä+van+sen+kanssa+täytyy+olla+oma+säädin.+Älä+osta+ebayn+halvinta+säädintä+kennoosi.Nuo+edellä+esitetyt+latausreleet+ovat+myös+iso+apu+virran+jakamisessa+veneen+sähköverkossa.Suosittelen,+että+lopullisessa+järjestelmässä+on+starttiakku+tyyppiä+X+ja+hupiakkuja+tyyppiä+Y.+Tilanne+hankaloituu+jos+hupiakut+ovat+tyypppiä+Y+ja+Z.+Eli+pidä+tuo+nykyinen+starttiakkuna+ja+hommaa+pari+paremmin+syväpurkausta+kestävää+huoltovapaata+happoakkua+hupiakuiksi.+Saat+ne+kaikki+ladattua+releen+kanssa+koneesi+laturilla+aurinkokenno+hoitaa+loput.+Luulen,+että+töpsölin+käyttö+on+tuon+jälkeen+harvinaista+herkkua.+Itse+on+jättänyt+veneeseen+jopa+jääkaapin+päälle+poistuessäni+veneeltä+muutamaksi+päiväksi+kun+tuo+aurinko+hoitaa+latausta.

Äänestä

Akkujen koon ja kapasiteetin määrittelee käytettävissä oleva tila. Laita siihen tilaan niin paljon akkua, kun vaan saat mahtumaan. Suosittelen yhtä pientä stattiakkua ja kahta tai yhtä isompaa hupiakkua.

Kuvitellaan, että saat starttiakuksi 60Ah akun ja hupiakuiksi 2x100Ah akut, joka voisi olla ihan kiva juttu. Akkujen tulisi olla aina samaa akkukemiaa, tai akkupiirien lataus tulee huolehtia erillisesti. Eli jos sinulla on vaikka starttiakku normaali SMF akku ja hupiakut AGM:ää, ja niitä ladataan samalla moottorilaturilla on tilanne se, että SMF akku jo keittää, kun AGM ei ole vielä täynnä.

Akkuina esimerkiksi CT-Leader on ihan hyvä perus AGM akku, joka on tarkoitettu sykliseen käyttöön. Huomatkaa, että kaikki AGM akut ei ole sykliseen käyttöön tarkoitettuja vaan osa on ihan starttikakkuja.

https://www.heater.fi/fi/powerxon-agm-akku-185ah-4799.html


Toinen asia, on, että tuollaiset yksinkertaiset akkupiirit yhdistävät releet ei sovi oikein hyvin erilaisia ja erikokoisia akkupankkeja yhdistämään. Ne sopi hyvin, esimerkksi pieniin perämoottoriveneisiin, joissa on vaikka kaksi saman kokoista akkua, toinen on hupiakku ja toinen starttiakku tai vaikka sinulle, jos käytät saman kokoisia akkuja. Tässä tullana taas samaan asiaan, kuin noissa erikokoisissa akkupankeissa. Jos sinulla on pieni liki täynnä oleva starttiakku ja se yhdistetään releellä liki tyhjänä olevaan isoon akkupiiriin, ollaan tilanteessa, jota liki täynnä olevaa hupiakkua ladataan yli. Tässä tapaksessa tulisi käyttää ns. latausjakajaa, joka jakaa latauksen kahteen akkupiiriin järkevästi.

Latausjakaja voi olla esim mosfet pohjainen

https://www.heater.fi/fi/philippi-latausjakaja-mbi-150-2-150a-1-sisaan-2-ulos-12-24v.html

tai mikroprosessori ohjattu relepohjainen.
https://www.heater.fi/fi/latausjakaja-pro-split-0-0v-120a-1in-3out.html

VEneen laturin teholla ei ole yleensä näissä tapauksisa kovin suurta merkitystä. Sieltä tulee se 45A - 60A tjsp sieltä moottorilta. Lataustehon ei tarvitse olla suurempi, kun 0,2x kapasiteetti kulutus. Jos sinulla on vaikka se 260Ah akustoa, riittää 55A laturi hyvin kaikissa olosuhteissa. Lyijyakku ei pyst ottaamaan enempää sähköä vastaan kuin tuon 0,2x kapasiteetin ja sekin tippuu nopeasti. Tuollainen lataussäädin kyllä autaa lataaaan ne nopeammin, mutta esimerkiksi vaihtamalla sadan ampeerin laturia, ei saada mitään hyötyä.

Tämä koskee myös maasähkölaturia. Kapasiteetti olisi hyvä olla tuo 0,2x kapasiteetti, ei mielellään alle eikä tarvitse hirveästi yli, ellei kulutus ole kovin suurta muuten.

Philippin ACE sarjan latureissa on kolme erillistä lähtöä, joista yksi on varattu starttiakulle, jossa on hieman matalampi lataus. Näinollen se ei keitä sitä akkua.

https://www.heater.fi/fi/philippi-maasahkolaturi-ace-12-25-12v-25a-8190.html

tai TBS omnicharge, jossa on erikseen ohjelmoitavat lähdöt kaikille akuille.

https://www.heater.fi/fi/tbs-omnicharge2-12-40-maasahkolaturi-90-265vac-in-12v-40a-3-ulostuloa.html


Aurinkopaneelin tehon määrittelee fyysinen koko, mikä sinulle sopii sinne parhaiten.

Paneli voi olla joku tämän tyyppinen taipuisa paneeli
https://www.heater.fi/fi/aurinkopaneeli-taipuisa-nordmax-55w.html

Säätimeksi ehdottomasti MPPT säädin. Tuo on yksi suosituimmista.

https://www.heater.fi/fi/victron-bluesolar-smart-mppt-75v-10a-12-24-v-lataussaadin.html

Äänestä

Sitten on vielä tämä "ikivanha" systeemi jolla pelkällä kytkimellä tehdään kaksiakkujärjestelmä. Tässä Motonetin versio mutta on niitä muillakin. Homma toimii niin että kytkimeen liitetään akku 1 ja akku 2 .Sitten kytkimestä voidaan valita akku 1 tai akku 2 tai 1 2 ja off. Meillä on ollut tämä systeemi 30 vuotta ja on toiminut hyvin.
https://m.motonet.fi/fi/tuote/386518/Paavirtakytkin-300A-24V

Äänestä
  • Toimii kyllä periaatteessa hyvin. Ongelmia on ainoastaan kaksi.

    1. Sen käyttö pitää muistaa. Et voi unohtaa both asentoon ja vetää akkuja tyhjäksi. Joka käynnistyksen yhteydessä pitää hinkata kytkintä.
    2. Eri kokoisten akkupankkien kytkeminen yhteen ei ole akkujen latautumisen ja purkautumisen kannalta hyväksi. Akkujen pitäisi olla saman kokoisia ja niitä pitäisi käyttää vuoron perään tasaisesti.

    Äänestä

  • Yep, olet oikeassa. Mitä enempää on tullut ikää ( 70 vuotta viime perjantaina) sen paremmin muistaa kytkeä akut erilleen rantautumisen jälkeen. En ole pariinkymmeneen vuoteen unohtanut sen mutta joo, voi olla paha paikka jos molemmat akut menee tyhjäksi. Meillä on kolmas akku jääkaappia varten.Muuten vain kerran teki tiukka saada kone käyntiin mutta lähti sittenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Meillä on nyt yksi 95Ah AGM akku, Yanmar 2GM20D vm-98, jonka laturin kokoa en tiedä ja maasähkö 12A laturilla. Haluan päivittää kohtuullisella investoinnilla järjestelmään, jossa olisi lisäksi pari akkua ja aurinkosähkö. Millaista akkua, latureita ja säätöjärjestelmää ehdottaisitte? T. PetriA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu