Reseptit ulkomailla

Anonyymi

Reseptit ulkomailla. Onko nämä miten laillisia tuoda suomeen? Läheiseni sai reseptin eu:n alueelta ja lääkkeet paikallisesta apteekista. Reseptissä tosin ei lue kuin henkilön nimi, syntymäaika, sukupuoli, yhteystiedot. Lisäksi lääkärin nimi, kuittaus ja yleiset tiedot liittyen annostukseen jne. Mitään sotuja ei ole. Apteekki on täysin laillinen. Voiko lääkkeet hyvillä mielin tuoda suomeen? Suomessa apteekkiin resepti ei ilmeisesti käy.?

7

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laillista pitäisi olla kaikkiin suuntiin.
      Eräs järjestö neuvookin Saksan lääkärien puheille kun Suomessa ei haluta diagnosoida selviäkään tapauksia.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Usean vuoden ajan sain Espanjalaisesta tk:sta reseptit suomalaisia reseptejä vastaan vastaaville lääkkeille, maksutta.
      Sain 3kk:n rohdot kolmella peräkkäisellä käynnillä.

      Sitten ne alkoivat niuhottamaan määristä. Seuraavassa vaiheessa oli maksettava niiden iva.
      Viime vuodet tilanne on ollut se, että lääkkeet saa mutta täyteen hintaan. KELAn kompensatio olisi haettava erikseen Suomessa joten olen lopettanut tuon täysin.

      Tilanteen vaatiessa otan apteekista suoraan tarvitsemani resptilääkkeen ilman mitään reseptiä ja tietenkin maksan täyden hinnan. Suomeen palatessa minulla ei ole mitään tullin kelpuuttamaa dokumenttia mutta eipä sitä ole kysyttykään.
      Suomessa ostettujen droppien reseptikopiot minulla tietenkin on mukana. Niitäkään en ole tarvinnut.

      • Anonyymi

        Tuuria!

        AINA pitää olla mukana reseptit kun liikutaan rajojen yli. Ellei reseptiä löydy, lääkkeet takavarikoidaan ja lisäksi voi saada sakot salakuljetuksesta.

        Espanja on muuttanut käytäntöjään reseptilääkkeiden jakelusta eikä niitä enää saa enää ilmaiseksi muiden EU maiden kansalaiset, vain oman maan kansalaisille jakelu toimii ennallaan.

        On hölmöyttä ettei osta lääkkeitä Espanjasta reseptillä kun silloin ei tarvitse pelätä tullitarkastusta ja saa vielä Suomessa niistä kelakorvauksen.
        Pitää myös tarkistaa Tullin sivuilta minkä verran lääkkeitä saa kerralla tuoda Suomeen omaan käyttöön (muille ei saa tuoda lainkaan).

        Tulevaisuudessa suomalainen e-resepti kelpaa muuallakin EU:ssa, nyt se kelpaa vain Virossa (annettava valtuutus omakannassa).


    • Anonyymi

      Asun ulkomailla pysyvästi ja asunut jo 23 vuotta. Käytössä kilpirauhaslääke, joka täällä määrätty. Milloinkaan tullissa ei minkäänlaista vaikeutta sen kanssa. Kerran näytin turvatarkastuksessa, huitaisivat kättä - ei ole tarpeen.
      Resepti pitää kuitenkin varalta olla, ja lääkkeet alkuperäispakkauksessa, varmuuden vuoksi.

    • Anonyymi

      Lääkärit kevytmielisesti leikkivät ihmisten terveydellä estäessään 200 tuhannelta kaiken kilpparilääkityksen ja 50 tuhannelta välttämättömän T3-lääkityksen.

      Tällaisen virallisen terveysterrorin rinnalla lääkkeen salakuljetus Suomeen on myymälänäpistystä pienempi rikkomus.
      Vähän kyselemällä saa selville maat, mistä lääkkeitä saa ilman reseptiä.

    • Anonyymi

      Pitää muistaa, että jos liikkuu Euroopassa maasta toiseen psykotroopisten (rauhoittavat tai unilääkkeet jne.) aineiden kanssa, kyeisellä henkilöllä pitää olla mukanaan ns. Schengen -todistus.
      Pelkkä resepti ei periaatteessa ole laillinen asiakirja näiden lääkkeiden kohdalla, vaan aina pitää olla lääkkeen myyneen apteekin kirjoittama "Schengen -todistus".

      Itse olen aina ulkomaille lähtiessäni tuon todistuksen pyytänyt apteekkia kirjoittamaan (se on maksullinen, tosin halpa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5201
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      181
      4925
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      69
      3389
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2966
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2292
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1728
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1289
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1280
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1000
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      927
    Aihe