Karting harrastajat

Anonyymi

Kovasti on puhuttanut ja kirjoitettu aina AKK julkaisuja myöten kuinka hyvin karting luokilla ja sarjoilla menee. Tässä yksittäisen harrastajan mielipide, joka on myös hiukan tutkinut osallistujia takavuosilta.

Yleisesti ottaen talous on noussut jo useamman vuoden, joten se on nostanut harrastaja määrää huomattavasti kaikissa luokissa ja sarjoissa.

Myös tieto MM kilpailusta Suomessa muutti monen suunnitelmia ja päätettiin vielä koittaa vuosi ajaa, et saataisiin elämyksenä ajettua edes 1MM kisa, hyvä niin! Tähän kilpailuun myös valmistaudutaan koko kesä, joka luonnollisesti järkevää. Eli ajetaan kaikki SM kisat, ehkä käyty Muutama testi kisa myös ulkomailla (OK/OKJ), ajettu myös merkkiluokkia kuten X30 (rataan tutustuminen) ja kisakokemusta muuten vaan esim. Rotax.

Jos viitsii hiukan selata esim. 2014 vuodesta alkaen erillaisia cup,alue,kansallisia ja SJM kisoja huomaa paljonko niissä on ollut pikkuluokissa osallistujia ja moniko niistä on jatkanut tähän päivään asti (tuloslistoilla nimet). Jos ottaa karkean arvion se vois olla 30%? Kuinka paljon on osallistujia jos katsoo tämän vuoden kaikki vastaavat pikkuluokkien kisat? Näistä jos ottaa sen 30% on osallistujat aika vähissä esim. 3 vuoden kuluttua.

SM okj ja ok luokat voivat siis ns. Kulta aikaa. Tämä määrä osallistujia ei saisi kuitenkaan sokaista päättäjiä/kirjoittajia.

Merkkiluokat touhuavat omillaan ja sen tehkööt vapaasti, vaikkakin siellä on jossain luokissa/kisoissa niin vähän osallistujia että ei niillä hirveästi kannata hehkuttaa kilpailijoiden/järjestäjien. Nämä on hyvä lisä, niin kauan kuin heidän bisnes jaksaa elää ja antaa vaihtoehtoja harrastajille.

Nyt ja jatkossa on oikeasti aihetta miettiä kuinka saadaan pikkuluokkien kilpailuja, harrastajia ja talkoolaisia tulemaan lajin pariin lisää. Hyvin paljon on nyt puhuttu ja kehuttu isojen autojen juttuja jolloin samassa on pikkuluokat unohtunut. Esim. Montako kansallista kisaa oli vuosina 2013-2015 ja montako on nyt? Ja jos on miksi siellä on niin vähän osallistujia tai paljon? Tämä Cadet auto kampanja oli oikein tosi hyvä ja toi niitä uusia kokeilijoita lisää, mutta onko niitä onnistuttu saamaan isossa mittakaavassa kilpailuihin? Samoin kannattais hiukan miettiä toimitsijoiden määrää ja niiden huomioimista (AKK rekisteri/koulutus). Akk kannattais tehdä jokin oma rekisteröinti polku ja samoin pohtia kannustavaa koulutusta

2021 tulee luokka mestaruudet kohtuu helposti jos sillä haluaa hehkuttaa. 😀

3

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin voi laji!!

    • Anonyymi

      Just katselin tuloksia vuodelta 2013. Ton kisan 22 pikkukuskista 15 ajaa edelleen.

    • Anonyymi

      Muuhun en ota kantaa, mutta talkoolaisilla tää ei enää kovin pitkään pyöri ainakaan vähän korkeammalla tasolla. Ehkä mm oli poikkeus? Ja siitä pisteet järjestäjille sekä suomalaisille kuskeille. Hieno tapahtuma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      172
      3375
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2161
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      54
      2097
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      1988
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      394
      1091
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      115
      1015
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      46
      889
    Aihe