Karting harrastajat

Anonyymi

Kovasti on puhuttanut ja kirjoitettu aina AKK julkaisuja myöten kuinka hyvin karting luokilla ja sarjoilla menee. Tässä yksittäisen harrastajan mielipide, joka on myös hiukan tutkinut osallistujia takavuosilta.

Yleisesti ottaen talous on noussut jo useamman vuoden, joten se on nostanut harrastaja määrää huomattavasti kaikissa luokissa ja sarjoissa.

Myös tieto MM kilpailusta Suomessa muutti monen suunnitelmia ja päätettiin vielä koittaa vuosi ajaa, et saataisiin elämyksenä ajettua edes 1MM kisa, hyvä niin! Tähän kilpailuun myös valmistaudutaan koko kesä, joka luonnollisesti järkevää. Eli ajetaan kaikki SM kisat, ehkä käyty Muutama testi kisa myös ulkomailla (OK/OKJ), ajettu myös merkkiluokkia kuten X30 (rataan tutustuminen) ja kisakokemusta muuten vaan esim. Rotax.

Jos viitsii hiukan selata esim. 2014 vuodesta alkaen erillaisia cup,alue,kansallisia ja SJM kisoja huomaa paljonko niissä on ollut pikkuluokissa osallistujia ja moniko niistä on jatkanut tähän päivään asti (tuloslistoilla nimet). Jos ottaa karkean arvion se vois olla 30%? Kuinka paljon on osallistujia jos katsoo tämän vuoden kaikki vastaavat pikkuluokkien kisat? Näistä jos ottaa sen 30% on osallistujat aika vähissä esim. 3 vuoden kuluttua.

SM okj ja ok luokat voivat siis ns. Kulta aikaa. Tämä määrä osallistujia ei saisi kuitenkaan sokaista päättäjiä/kirjoittajia.

Merkkiluokat touhuavat omillaan ja sen tehkööt vapaasti, vaikkakin siellä on jossain luokissa/kisoissa niin vähän osallistujia että ei niillä hirveästi kannata hehkuttaa kilpailijoiden/järjestäjien. Nämä on hyvä lisä, niin kauan kuin heidän bisnes jaksaa elää ja antaa vaihtoehtoja harrastajille.

Nyt ja jatkossa on oikeasti aihetta miettiä kuinka saadaan pikkuluokkien kilpailuja, harrastajia ja talkoolaisia tulemaan lajin pariin lisää. Hyvin paljon on nyt puhuttu ja kehuttu isojen autojen juttuja jolloin samassa on pikkuluokat unohtunut. Esim. Montako kansallista kisaa oli vuosina 2013-2015 ja montako on nyt? Ja jos on miksi siellä on niin vähän osallistujia tai paljon? Tämä Cadet auto kampanja oli oikein tosi hyvä ja toi niitä uusia kokeilijoita lisää, mutta onko niitä onnistuttu saamaan isossa mittakaavassa kilpailuihin? Samoin kannattais hiukan miettiä toimitsijoiden määrää ja niiden huomioimista (AKK rekisteri/koulutus). Akk kannattais tehdä jokin oma rekisteröinti polku ja samoin pohtia kannustavaa koulutusta

2021 tulee luokka mestaruudet kohtuu helposti jos sillä haluaa hehkuttaa. 😀

3

301

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin voi laji!!

    • Anonyymi

      Just katselin tuloksia vuodelta 2013. Ton kisan 22 pikkukuskista 15 ajaa edelleen.

    • Anonyymi

      Muuhun en ota kantaa, mutta talkoolaisilla tää ei enää kovin pitkään pyöri ainakaan vähän korkeammalla tasolla. Ehkä mm oli poikkeus? Ja siitä pisteet järjestäjille sekä suomalaisille kuskeille. Hieno tapahtuma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2321
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      784
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      741
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      577
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      190
      542
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      529
    7. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      522
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      520
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      514
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      510
    Aihe