En ookaan ennen kuullu noista lisäkuluista, mistä tällä palstalla on puhuttu. Eli tulis tullikuluja jos tilais Saksasta? Oon ajatellu tilata kameran Media Checkpointista (www.mediacheckpoint.com), jossa loppusummaan on lisätty 16% alv, tuleeko sen lisäks vielä jotain?
Veroja, tulli...?
5
2091
Vastaukset
- Nikkeli
Saksasta tai muusta EU-maasta ostettuihin tulee postikulut. Ei mitään veroja, tulleja.
Muualta kuin EU-alueelta ostettuihin tulee lisäksi tulli ja ALV. - Taxman
Ja Suomeen ostettaessa pitää maksaa Suomen alv eli 22%.
- Hannu
Siinä on VAT 16% siis ALV. Jos Suomessa on ALV 22% se on täkäläisten ongelma. Jos tätä erotusta lähdettäisiin kaikesta yksityisiltä rahastamaan siinä se soppa vasta syntyisi.
Jos olet yrittäjä jolla on voimassa oleva liike ja yhteisontunnus ja olet ALV verovelvollinen, ilmoittamalla tunnuksesi tavara tulee ilman VAT maksua, joka suoritetaan Suomessa muun veronkannon yhteydessä.
- edelliseen
Siis mitään lisäkuluja ei tule postikulujen lisäksi.
- kansailainen veronmaksaja
Kysy myyjältä mikä on pakkaussisältö ja mikä on toimintatapa ongelman sattuessa kohdalle. Tai tilaa Suomesta, ei ole ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513535Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1092327Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922256Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431638KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar741631Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1361502- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921401