Turha noista kertausharjoituskutsuista on valittaa. Ihan hauskaa siellä on. Pidetään kuin piispaa pappilassa. Ihan eri meininki kuin armeija-aikana. Nykysysteemissä kertaavathan ovat lähes järjestään tuttuja ainakin joidenkin paikalla olijoiden kanssa ja siinä tulee vaihdettua kuulumisia. Toista se varmaan oli joskus Kekkosen ajan suursotaharjoituksissa, jolloin vasta kertausharjoituksissa porukka laitettiin sodan ajan kokoonpanoon ja tykkimies oli saatettu siirtää jägsteriksi tai toisinpäin, jolloin kokonaan uusien hommien opettelu tai osaamattomuus lisäsi kaikilla stressiä. Läppä lentää ja syödään hyvin. Kuviohan menee käytännössä niin, että saadaan varusteet, mennään ampumaradalle kisaamaan, sitten kiivetään ajoneuvoihin ja reissataan johonkin ja pystytetään teltat tai ollaan parhaimmillaan jopa jossain parakissa tai koululla. Ei siellä mitään poteroita kaiveta. Uutta kalustoa esitellään sen verran että mielenkiinto säilyy. Mukava katko töihin. Vaikka pomo urputtaa että "kuka nää hommat sitten tekee", niin tosiasiassa puoli firmaa käyttää viivästymisen syynä sitä yhden jampan kertausharjoitusta.
Kertausharjoituksissa on hauskaa
Anonyymi
0
241
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155