Patteriverkosto ei lämpene, suntti toimii, kiertopumppu toimii ja pannussa on lämpöä

Anonyymi

Koko lämmitysverkosto on uusittu pari vuotta sitten ja lämpöä on riittänyt. Nyt kesän jälkeen patterikiertoon ei tunnu menevän lämmintä vettä.
Pannussa on lämpöä 80 astetta. Talon kaikki patteritermostaatit ovat täysin auki.

Käytin suntin auki, kaikki näyttää ja tuntuu toimivan. Suntin kääntömoottori toimii myös ja olen kokeillut myös käsikäyttöisesti. Kesällä sunttimoottori ajaa suntin täysin auki ja kiinni kerran viikossa jumittumisen estämiseksi.

Seuraavaksi käytin kiertovesipumpun auki eikä sielläkään näkynyt tukoksia tms. Pumpun siivet ovat moitteettomia. Mekaanikon stetoskoopilla tulo ja menopuolella kuuluu virtauskohina myös hieman kauempana talon sisällä.

Mistä vikaa voisi etsiä seuraavaksi? Pannu on ollut kesän ajan pelkällä sähköllä mutta sillä ei liene merkitystä, koska lämpöä on tuo 80C.

7

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikään patteri ei pyydä lämmintä, eli patteriventtiilit jämähtäneet kiinni asentoon, irroita thermarit, ja auta pihdeillä venttiilien tapit liikkeelle.. helppo nakki. Verkostossa lienee painetta myös?

    • Anonyymi

      Verkostossa on painetta noin 1kg. Yksikään talon kolmestatoista patterista ei ole lämmin.
      Suntin ollessa käsikäytöllä täysin auki, verkostoon lähtevän kiertoveden lämpö on sunttiautomaatin mukaan 21 astetta eli sitä samaa, joka on talon sisällä. Mittauspiste on paljaan menovesiputken pinnasta noin metrin päässä suntista. Asian toteaa yhtä helposti myös kädellä koittamalla, viileää on. Pannun päällä putket ovat kuumia noin puolen metrin matkalta mutta se lienee lämmön johtumisen aiheuttamaa. Pannun päällä on verkoston automaattinen ilmausventtiili.
      Pannusta pitäisi tuolla käsisäädöllä lähteä patterikiertoon tuota 80 asteista vettä mutta kun ei. Ikään kuin vesi ei kiertäisi pannun kautta lainkaan. Mikä ihme sen voi estää?

    • Anonyymi

      Mitä jos shuntista pyörii vain akseli?

    • Anonyymi

      Onko piirissä takaiskuventtiiliä. Jiskus jumittuvatputsaus auttaa

      Mutta selväähän on että vesi ei kierrä

      Io68

    • Anonyymi

      Ei sitten tullut mieleen se kaikkein ilmeisin syy etteivät patterit ole kuumina?
      KESÄ ja lämpötila ulkona yli 20 asetta !!!

    • Anonyymi

      voi ...voi ... voi olla ihan mitä vikaa vaan, kuten pumppu kytketty väärinpäin, patterien paluuventtiilit jääneet kiinni, verkoston jokin sulkuventtiili jossain kiinni, pumppu ei ole oikeassa paikassa = menoputkessa, linjasäätöventtiili nollilla ... jne

      • Anonyymi

        Kuinka ihmiset voivat olla noin tyhmiä, että pohtivat syitä sille miksi patterit eivät ole kuumia k e s ä l l ä. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1265
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      830
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe