Koko lämmitysverkosto on uusittu pari vuotta sitten ja lämpöä on riittänyt. Nyt kesän jälkeen patterikiertoon ei tunnu menevän lämmintä vettä.
Pannussa on lämpöä 80 astetta. Talon kaikki patteritermostaatit ovat täysin auki.
Käytin suntin auki, kaikki näyttää ja tuntuu toimivan. Suntin kääntömoottori toimii myös ja olen kokeillut myös käsikäyttöisesti. Kesällä sunttimoottori ajaa suntin täysin auki ja kiinni kerran viikossa jumittumisen estämiseksi.
Seuraavaksi käytin kiertovesipumpun auki eikä sielläkään näkynyt tukoksia tms. Pumpun siivet ovat moitteettomia. Mekaanikon stetoskoopilla tulo ja menopuolella kuuluu virtauskohina myös hieman kauempana talon sisällä.
Mistä vikaa voisi etsiä seuraavaksi? Pannu on ollut kesän ajan pelkällä sähköllä mutta sillä ei liene merkitystä, koska lämpöä on tuo 80C.
Patteriverkosto ei lämpene, suntti toimii, kiertopumppu toimii ja pannussa on lämpöä
7
564
Vastaukset
- Anonyymi
Mikään patteri ei pyydä lämmintä, eli patteriventtiilit jämähtäneet kiinni asentoon, irroita thermarit, ja auta pihdeillä venttiilien tapit liikkeelle.. helppo nakki. Verkostossa lienee painetta myös?
- Anonyymi
Verkostossa on painetta noin 1kg. Yksikään talon kolmestatoista patterista ei ole lämmin.
Suntin ollessa käsikäytöllä täysin auki, verkostoon lähtevän kiertoveden lämpö on sunttiautomaatin mukaan 21 astetta eli sitä samaa, joka on talon sisällä. Mittauspiste on paljaan menovesiputken pinnasta noin metrin päässä suntista. Asian toteaa yhtä helposti myös kädellä koittamalla, viileää on. Pannun päällä putket ovat kuumia noin puolen metrin matkalta mutta se lienee lämmön johtumisen aiheuttamaa. Pannun päällä on verkoston automaattinen ilmausventtiili.
Pannusta pitäisi tuolla käsisäädöllä lähteä patterikiertoon tuota 80 asteista vettä mutta kun ei. Ikään kuin vesi ei kiertäisi pannun kautta lainkaan. Mikä ihme sen voi estää? - Anonyymi
Mitä jos shuntista pyörii vain akseli?
- Anonyymi
Onko piirissä takaiskuventtiiliä. Jiskus jumittuvatputsaus auttaa
Mutta selväähän on että vesi ei kierrä
Io68 - Anonyymi
Ei sitten tullut mieleen se kaikkein ilmeisin syy etteivät patterit ole kuumina?
KESÄ ja lämpötila ulkona yli 20 asetta !!! - Anonyymi
voi ...voi ... voi olla ihan mitä vikaa vaan, kuten pumppu kytketty väärinpäin, patterien paluuventtiilit jääneet kiinni, verkoston jokin sulkuventtiili jossain kiinni, pumppu ei ole oikeassa paikassa = menoputkessa, linjasäätöventtiili nollilla ... jne
- Anonyymi
Kuinka ihmiset voivat olla noin tyhmiä, että pohtivat syitä sille miksi patterit eivät ole kuumia k e s ä l l ä. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt464984Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622807Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2401162Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391104Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1281038
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72994- 137905
- 49884