Heliko-bakteeri ja syöpä

Anonyymi

N. 10v sitten kärsin jokapäiväisistä kivuista vatsalaukun ympärillä aina tietyn ajan jälkeen syömisistä. Vihdoin tilasin ajan huippulääkäriltä yksityis asemalle.
Viitisen minuuttia oli käynti (120e) ja kehotus tilaamaan aika tähystykseen heidän asemalleen (nimeä en mainitse).

Sattui olemaan suraavana päivänä aika varattuna terkkarin lääkärille koska resepti kolesteroliin oli uusittava.
Kerroin samalla vatsavaivoistani jolloin hän samantien päätti varata ajan keskussairaalaan tähystykseen MUTTA ensin määräsi ulostustestiin ja sain mukaani testivermeet. Toimitin seuraavana aamuna näytteeni.

Soittivat heti heliko positiivisen tuloksen jälkeen ja määräsivät reseptin apteekkiini.
Mainitsivat, että hoitamaton heliko-bakteeri aiheuttaa SUOLISTOSYÖPÄÄ!

Oli tuhti paketti mutta heti vaivat hävisivät! Peruin tähystykset.

Suolistoni on ollut normikunnossa sen jälkeen ja totean, että säästin omia sekä yhteiskunnan rahoja ehkäpä tuhansia euroja?

2

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsalaistutkijat ovat saaneet lisänäyttöä helikobakteerin ja mahasyövän yhteydestä. Häätämällä helikobakteeri lääkkeillä mahasyövän riski vähitellen pienenee ja lisäriski katoaa kokonaan, Gut-lehdessä julkaistut tulokset osoittavat.

      Tutkimus perustuu vuosina 2005–2012 helikobakteerin häätölääkityksen saaneen 95 000 ruotsalaisen rekisteritietoihin.

      Helikobakteeri-infektio liittyi suurentuneeseen riskiin sairastua mahasyöpään, mutta häätölääkityksen jälkeen riski alkoi pienentyä. Riski oli kahdeksankertainen vielä 1–3 vuotta häätölääkityksestä, mutta se pieneni huomattavasti seuraavina vuosina ja putosi terveiden riskin tasolle viisi vuotta lääkityksestä.
      Siis helikobakteeri ei automaattisesti aiheuta syöpää, kuten ei esim. tupakka aiheuta syöpää kaikille tupakoitsijoille. Riski sairastua kyllä kasvaa merkittävästi.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe