Muutin 2-kerroksiseen pienkerrostaloon, jossa huoneistokohtainen ILMO talomuuletin säädöillä 1-4. Poistoventtiilit ovat lieden päällä olevassa yksikössä, saunan katossa ja suihkun katossa. Lieden/muut välillä säätö on portaaton, joka on toteutettu lieden imuaukon päällä olevalla luukulla.
Huoneisto oli ollut tyhjänä ja siellä haisi viemäri, joka johtui suihkun hajulukon kuivumisesta. Talotuuletin oli säädetty asentoon 4 ja käännetty täysin suihku/sauna tilaan. Täytin hajulukon ja jo neljän tunnin kuluttua se oli kuiva ja viemäri alkoi taas haisemaan. Tätä jatkui pari päivää, kunnen älysin että tuo koneellinen ilmanvaihto on ongelma. Käänsin säätönuppia niin että ottaa 60% lieden päältä ja 40% muualta. Lisäksi laitoin tuulettimen voimakkuuden poissaolo -asentoon. Hajulukko lakkasi haisemasta. Ilmeisesti otti korvausilman viemäristä ja tämä kuivatti hajulukon nopeasti.
Aloin tutkimaan tarkemmin ilmanvaihtoa ja tajusin ettei huoneistossa ole ollenkaan korvausilmaventtiilejä. Ei saunassa, ei keittiössä, ei missään. Ei edes ikkunoissa, jotka ovat MSK-tyyppiset. Näissäkin tiivisteet kiertävät koko ikkunan. Kesällä pystyy pitämään tuuletusikkunoita raollaan, mutta entäs kun tulee talvi?
Miten voi olla mahdollista ettei kukaan ole tätä ennen tähän ongelmaan kiinnittänyt huomiota. Ikkunoihin pitänee asentaa korvausilmaventtiilit.
-89 pienkerrostalo, talotuuletin ja korvausilma
8
446
Vastaukset 8
- Anonyymi
Onko aloitus tullut väärään osoitteeseen vai olisiko täältä Suomelta jonkun pitänyt huomata korvausilmaventtiileiden puute?
- Anonyymi
Lähinnä kiinnostaa että onko joku törmännyt vastaavaan tapaukseen. Korvausilma todellakin otetaan joko viemäristä tai sitten seinän läpi. Mitään oikeaa reittiä korvausilmalle en ole löytänyt. Käyn keskustelemassa asiasta isännöitsijän kanssa.
Ovia ja ikkunoita on ilmeisesti jälkikäteet tiivistelty. Olisiko edellinen asukas tuntenut vetoa kun korvausilma on otettu ikkunoiden ja ovien raoista ja toimillaan pahentanut ongelmaa.
- Anonyymi
Varmasti on jossakin korvausilma aukot, vanhemmistakin löytyy.
- Anonyymi
1970–1990-luvuilla rakennetuissa asunnoissa oli tapana jättää korvausilmaventtiilit asentamatta energiansäästön nimissä. Taloista haluttiin tehdä tiiviitä. Aiemmilla vuosikymmenillä ilmanvaihtoa varten oli yleensä asennettu seinään rautaluukkuventtiilit, mutta 1970-luvun energiakriisin innoittamana niitäkin poistettiin käytöstä.
https://www.rakentaja.fi/artikkelit/14429/mita_on_painovoimainen_ilmanvaihto_suomen_terveysilma.htm- Anonyymi
Tässäpä osuva juttu, melkein kuin tuo alkuperäinen avaukseni.
http://www.terveysilma.fi/fi/tiedatko_miten_ilmanvaihto_toimii_kodissasi
"Etkö ole varma, kuinka ilmanvaihto toimii huoneistossasi? Tarkastaminen kannattaa aloittaa makuuhuoneesta. Selvitä aluksi, mistä huoneeseen tulee ulkoilmaa. Mahdollisuuksia on monia: katossa tai sisäseinässä olevan venttiilin kautta (koneellinen ilmanvaihto), ulkoseinässä olevan korvausilmaventtiilin (tunnetaan myös nimellä raitisilmaventtiili tai ulkoilmaventtiili) kautta, puisessa tuuletusluukussa olevasta venttiilistä tai ikkunan karmin yläreunassa olevasta pitkänomaisesta karmiventtiilistä (painovoimainen ilmanvaihto).
Jos mikään näistä vaihtoehdoista ei toteudu, korvausilmaventtiileitä ei ole. Tällöin ilma tulee sisälle erilaisista vuotoaukoista: lattianraoista, vapaiden pistorasioiden putkitusten kautta tai vaikkapa ulko-oven postiluukusta. Ikkunat kehyksineen ja ulko-ovet karmeineen toimivat usein huoneeseen tulevan korvausilman vuotopaikkoina. On myös tapauksia, joissa korvausilma on virrannut sisään kylpyhuoneen lattiakaivosta. Hyvin yleistä on, että korvausilma kulkee väärinpäin poistoilmakanavia pitkin, jolloin naapurin ruoan ja tupakan kärytkin kulkeutuvat huoneistoon."
- Anonyymi
> Miten voi olla mahdollista ettei kukaan ole tätä ennen tähän ongelmaan kiinnittänyt huomiota.
Ethän sinäkään kiinnittänyt asiaan huomiota. Taisi olla kivan väriset tapetit tms. asunnon valintaperusteena.- Anonyymi
Tapetit oli ihan perusvalkoista. Enemmän vaikutti loistava sijainti ja hyvä pohjaratkaisu. Pitää korjata nämä pikkuviat samalla kun teen keittiö, sauna ja vessaremontin. Korvausilman saa saunaan tuotua keittiön läpi kalusteiden sokkelin alla ja tämä toimii jatkossa myös suihkun korvausilmaventtiilinä. Olohuoneeseen saa toisen ikkunan viereen venttiilin kun siinä on vain paneeli ikkunan kohdalla ulkoverhoiluna.
- Anonyymi
Nämä on näitä, meillä oli 1986 rakennettu pienkerrostalo huoneisto ja siinä oli ketkurakentaja tehnyt saunaan kiukaa alle valeventtiilin eli näytti saunan korvausilmaventtiililtä mutta ei johtanut mihinkään ja saunaan ei tullut ilmaa lainkaan eli hapeton tila.
Tämmöisiä on tehty 80 luvulla.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081215
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087618Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123592- 52564
- 60544