Hei,
haluaisin pihalleni muutaman Humalan näkösuojaksi. Voiko humalan kasvattaa siemenestä, jos niin miten se tapahtuu ??
Kiitos jo nyt asiantuntioille jos viitsitte opastaa "tyhmää"
Neuvoja kaipaa
4
695
Vastaukset
- puuhaa
Kai jokaista kasvia voi kasvattaa siemenestä,mutta mistä niitä saa, se onkin eri asia.Myös aikaa vievää hommaa, jos meinaan tarvii humalan heti saman kesänä isoksi. Humalaa lisätään yleensä juurakosta,niitä myydään taimitarhoissa.Eikö sinulla ole ketään jolla olisi humalaa, saisit sieltä alun.
- yx tyhmä
Kiitos vastauksesta.
Niinkuin nimimerkkini kertoo "yx tyhmä" en
tiennyt varmaksi kasvatetaanko siemenestä vai taimesta. Tuttuja ei ole kellä olis kasvamassa Humalaa, joten täytyy nyt alkaa kyselee ajoissa
sitten noista taimia myyvistä liikkeistä. Kiitos.
- Siemenet itämässä
Japaninhumala on vastaava, tosi nopeakasvuinen kesäköynnös, jonka siemeniä myydään joka kevät pusseittain siemenkaupoissa. Käy yhtä hyvin pihamaalle kuin ruukkuun parvekkeelle, viihtyy sekä varjossa että auringossa. Kaunislehtinen, kasvaa noin nelimetriseksi.
- vinkistä
Kiitos vinkistä,
lähden heti huomena etsimään
Japaninhumalan siemeniä. Kai nuokin
esikasvatetaan ensin sisällä ?
Kiitos !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 196980
- 55772
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119682- 49572
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15516- 49503
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55475
- 41463