Lukkoponttilaminaatin asen.ohjeita, netissä ??

Löytyykö netistä ohjeita lukkoponttilaminaatin asennukseen ?
72368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ponttisysteemeitä on kuitenkin niin useita, että kunnollista yksityiskohtaista "yleisohjetta" ei löydy. Ponttityyppejä on ns "taitettava" ja "lyötävä". Taitettavan pitkä sivu asennetaan yleensä n 30 asteen kulmassa ja painetaan/lukitaan alas. Lyhyet/päätysaumat joko taitetaan, työnnetään ponttiin sauman suuntaisesti tai lyödään (=koputellaan) mallista riippuen. Lyötävässä mallissa sekä pitkät että päätysaumat asennetaan lyömällä (=koputtelemalla). Lyöntikapula pidetään kiinni laminaatissa ja lyöntikapulaan lyödään vasaralla. Lyöntikapulalla ei saa lyödä laminaattia. Kapulana paras on akryylikapula mutta myös suora laudanpätkä käy, mutta ei laminaatinpätkä.
Joka tapauksessa asennus on helppo tehdä itse, oli lukkoponttisysteemi mikä tahansa.
Asennuksessa tärkeitä asioita ovat:
- liikuntavaraa pitää jättää vähintään 1 mm/metri
- päätysaumat sahattava seinän suuntaisina (= jos huoneen nurkat eivät ole 90 astetta)
- päätysaumojen limitys vähintään n 30 cm (= viereisten rivien päätysaumat eivät saa olla vierekkäin tai n 20 cm lähempänä toisiaan)
- laminaatin pätkää ei saa käyttää lyöntipalikkana!!

Äänestä
  • ... siis pituus-suunnassa asennettaan ? tarkoitan siis, tuleeko pitkittäissuunta huoneen ovelta katsottaessa suoraan vai poikittain ?? (toivottavasti kysymys ymmärretty)

    Äänestä

  • lattia kirjoitti:

    ... siis pituus-suunnassa asennettaan ? tarkoitan siis, tuleeko pitkittäissuunta huoneen ovelta katsottaessa suoraan vai poikittain ?? (toivottavasti kysymys ymmärretty)

    riippuu missä päävalonlähde eli ikkuna on. Asennus tapahtuu pituussuunnassa ikuunaan päin. Eli että laminaatti on pituuttain ikkunaa kohti. (lyhyt reuna osoittaa ikkunaan)

    Äänestä

  • lattia kirjoitti:

    ... siis pituus-suunnassa asennettaan ? tarkoitan siis, tuleeko pitkittäissuunta huoneen ovelta katsottaessa suoraan vai poikittain ?? (toivottavasti kysymys ymmärretty)

    ...että minä asentaisin lattian kattopaneleidenkanssa samansuuntaisesti, edellyttäen tietenkin että katossa on panelit.

    Äänestä

  • Mikä merkitys päätypalojen pituudella on? Tuota Laminaattorinkin mainitsemaa 30 cm näkyy monessa paikassa. Ostin Pergot ja ohjeessa ilmoitetaan päätypalan minimipituudeksi 40 cm. Miten tärkeästä asiasta on kyse ja mihin päätypalojen pituus käytännössä vaikuttaa?

    Äänestä

  • Pääty kirjoitti:

    Mikä merkitys päätypalojen pituudella on? Tuota Laminaattorinkin mainitsemaa 30 cm näkyy monessa paikassa. Ostin Pergot ja ohjeessa ilmoitetaan päätypalan minimipituudeksi 40 cm. Miten tärkeästä asiasta on kyse ja mihin päätypalojen pituus käytännössä vaikuttaa?

    noudattaa, jos haluaa takuiden olevan voimassa.
    En ole niinkään painottanut päätypalojen eli rivien viimeisten palojen pituutta kuin lattiassa olevien vierekkäisten lautarivien päätysaumojen etäisyyttä toisistaan.
    Päätypajojen pituus oviaukoissa ja kulkuväylien kohdalla on syytä olla 30-40 cm.
    Käytännössähän rivin lopetuspala voi olla vaikka alle 10 cm, jos se on seinän vieressä ja sen päällä ei kuljeta. Kulkuväylillä aloituspalan mitalla voi passata, että lopetuspalaksi tulee vähintään tuo 30-40 cm. Jos Pergon ohjeissa on 40 cm, sitä on syytä noudattaa. Aloituspala seinän vieressä kannattaa yleensäkin olla vähintään 20-30 cm.
    Jos lattiassa rinnakkain olevien rivien päätysaumat ovat vierekkäin tai hyvin lähellä toisiaan ja laminaatin alla on solumuovi tai vastaava joustava materiaali, käy niin, että kun laminaatin päällä kuljetaan, vierekkäin olevat päätysaumat painuvat alas ja ikään kuin muodostavat "saranan", joka saattaa vahingoittaa ponttirakennetta sekä pumpata päätysaumaa auki.
    Silloin kun asennus on tehty niin, että vierekkäisten laminaattirivien päätysaumojen ero on min. 30-40 cm, päätysaumojen molemmilla puolilla on tukeva naapuri.
    Asia on päätysaumojen kestävyyden kannalta erittäin tärkeä.

    Äänestä

ASensin itse n 60 neliötä lukkolaminaattia syksyllä ja tärkientä mikä pitää muistaa on antaa pakettien sopeutua huoneen lämpöön kaksi viikkoa, tämä kuulostaa paljolta, mutta itse totesin että vasta 2 viikkoa sisällä olleissa ei ollutkaan "käyryyttä", aiemmin laitettuja sai hakata ja pakottaa ponttiin, 4 metrillä saattoi heitto toisessa päässä olla 5 cm. Väkisin väänsin aluksi ja suttahan siitä tuli, purkaa piti.

Lyömisestä tuli ohjeita jo, muista myös tuo kelluvuuden reuna-raot. Älä asenna suoraan betonin tms. päälle, vaikka laminaatti olisi ns. äänivaimennettu (huopaa alapuolella), itse jätin vanhan muovimattolattian laminaattien alle, jotkut pistävät jotain muuta pehmikettä, yleensä jotain muovia.

Älä hosu asennuksessa ja kaveri on hyvä olla olemassa, muuten kiukku kasvaa välillä ja silloin on hyvä olla toinen, joka ajattelee sovittelevammin myyjästä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lattia kirjoitti:

Löytyykö netistä ohjeita lukkoponttilaminaatin asennukseen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu