Amppelikukka

Kukka

Hei,
haluaisin kasvattaa kesän amppelikasvit itse siemenestä, olisko kellään hyvää vinkkiä, mikä olis helppo ja varma kukka aloittelialle, kauniskin siitä saisi tulla ;))

3

902

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "tarhuri"

      vanhaa tuttua amppelipetuniaa (Petunia Ramblin) kylvöastiaan.
      Amppelissa sitten kesällä vaatii sateelta suojaisen paikan. Japaninkello viime kesänä oli hyvän näköinen amppelissa. Entäs sitten Riipulobeliat ? Onhan näitä. Myyjät siemenmyymälöissä auttanevat. Nyt alkaa olla pikkuhiljaa esikasvatettavien kasvien kylvöjen aika. Hyvää kevättä ja kukkivaa kesää !!
      PS: Pistäppäs tälle palstalle kommentteja tapahtuneista valinnoistasi! Näistä opimme itsekukin aina jotain pientä uutta omiin kotipuutarhoihimme.

      • Kukka

        Kiitos "tarhuri"
        tuo Japaninkello alkoi kiinnostaa, se ehkä olisi mulle sopiva (löysin siitä tietoa netistä)kun
        ei tarvi nyppiäkkään ja jos kasvatukseni vain onnistuu, niin on tosi kauniskin.
        Palailen tänne aivan varmasti satojen kysymyksieni kanssa ja tulen sitte myöhemmin kertomaan miten olen onnistunut...


    • riippukukkia

      Hyviä ja helppoja amppeliinkin istutettavia on koristekrassit ja mustasilmäsusanna. Ehtii vielä aivan hyvin kesäksi istutella :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      103
      913
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      784
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      720
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      687
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      28
      653
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      639
    7. 47
      600
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      535
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe