Ketkä lukeutuvat niihin, joita vapaana olevat kissat ärsyttää. Meidän koiramme ei kyllä voi ees sietää kissoja, näin ollen muakin on alkanut ottaa pattiin
vapaat kissat?
ärsyttää
11463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos saat kissan kiinni, pane se tehosekoittimeen. Siitä tulee catshuppia, siis ei ketsuppia.
jonkun toisen lemmikki...
Kyllähän se on jonkun lemmikki, mutta ei niitäkään irti saa pitää.
Ei meidänkään koiruus kissoista tykkää.
Joten kissan omistajat:
Pitäkää ne kissanne sisällä tai ostakaa valjaat.
Ei meidänkään (suurimman osan varmaan)koirat irrallaan tuolla juoksentele ja käy merkkamassa kesällä lasten leikkipaikkoja.
Itselläni ei muuten ole mitään kissoja vastaan mutta juuri nuo jotka ovat vapaana. Meidän issännöitsijän kissa käy tekemässä tarpeensa meidän pihalle ja sehän on koirien suurta herkkua, ja tiedä sitten onko kissalla madotukset kunnossa, jotkut kissan loisethan tarttuu myös koiriin. Ja vielä tämä kyseinen kissa nukkuu meidän auton konepelillä ja auta armias jos sieltä löytyy ensimmäinenkään naarmu se tulee isännöitsijälle kalliiksi.
Eipä minunkaan koirat kissoista perusta. Ei tosiaan ole mieluisaa jos kissa käy lirauttamassa tarpeensa jonnekin ja se haju pysyy pitkään. Tosin koirien haju jo pitää kissat pois pihalta. Se hyöty vapaana kulkevista kissoita on että ainakin saalistavat hiiriä ja rottia joita asustaa jonkun naapurin avokompostissa. Jos omistaisin kissan niin ihan turvallisuus syistä se olisi sisäkissa ettei kukaan toope ammu, aja yli tai muuten vahingoita kissaa. Mutta kun olen allerginen kissoille niin eipä tuosta murhetta.
Poliisisedän vastaus kysymykseen, mitä voi tehdä naapurien kissoille, jotka käyvät kuseksimassa omakotitalon pihalla oleviin tavaroihin, pyykkeihin jne.. : "Onkos teidän isäntä metsästäjämiehiä?" Että silleen..
ärsyttää omistajan piittaamattomus lemmikistään, kun päästetään ulos yksin ja tämä maailma on mitä se on ja kaikenlaiset kajahtaneet ulkona, niin ,lemmikki ei ole turvassa.
Sitten se toinen minua ärsyttävä juttu, kun noiden koirien kakka asioita pohditaan vuosi toisensa perään, niin yhtä suurta tai minkäänlaista melua ei juuri kissojen jätöksistä pidetä.
Kolmas on tuo koiravero, mutta kissoille ja muille lemmikeille ei tuollaista veroa ole. Katson tilanteen epäreiluksi.
Ja kun täällä eräälläkin asuinalueella naapurit suivaantu yhden naapurin vapaasti ulkoileviin ja sikiäviin kissoihin, niin johan oli ne sen alueen lenkkipolutkin täynnä noita kissoja varten laitettua myrkkyä! Tosi harmi, kun siellä menee kivat lenkkipolut, mutta itse en ainakaan viitsi koiriani viedä alueelle, jotteivat syö niitä mömmöjä.
Ja toi kakka-juttu jaksaa puhuttaa, miten me koiran omistajat ollaan vastuuntunnottomia jne, mutta entäs ne kissanomistajat! En oo koskaan nähnyt yhdenkään keräävän kakkoja. Kissathan usein tykkäävät tehdä ne asiansa lasten hiekkalaatikkoon, eli miksi ei siitä rutista?
Täällä ei toistaiseksi ole tuota koiraveroa, mutta melko varmati se tulee, kun ainakin adressia koirapuistoa varten on kerätty ja täällä ei puistoja ilman koiran omistajien kustantamista tehdä.
Meillä koirat eivät pidä kissoista ja vapaana oleva kissa saa jo valmiiksi hien nouseen pintaan;) Kaksi isoa ja vahvan riistavietin omaavaa koiraa on muuten hikinen homma, kun kissa on puskassa ym. Meillä narttu tulee täysin kuuroksi kaikille komennoille, kun se törmää rusakkoon tai kissaan, vietti on todella kova ja sinä saa välillä tehdä hommia oikein kunnolla, jotta saa koirat taas takaisin "ruotuun".
SItten tulee vielä se vastuukysymys, eli kenen korvatavaksi jää kissa tai koira, joka vahingoittuu siinä mahdollisessa yhteenotossa. Ja miten ihmeessä otat selville kenen kissa se oli, jos koirat sen pöllyttää, eli soitteleen jokaisen naapurin ovikelloa vai miten?Tai jos kyseessä oiskin pieni koira, jolta kissa raapasee silmän poskelle ja pakenee. Tuskin kukaan kovin mielellään alkaa korvailla kissansa mahdollisesti tekemiä vahinkoja ja miten osoitat, että se oli juuri se tietty kissa...
Ei muuten ollut kivaa, kun viime kesänä unohtu lapsen vaunut terassille ja siellä oli naapurin kissa viettänyt yönsä, tassunjäljistä huomasi, onneksi ei hajusta!
3 kissaa jotka kulkevat vapaana ulkona ja tulevat aina ulkoilemaankin.
ne ovat leikattuja kaikki, joten eivät käy ruittimassa toisten ovia. jotkut eivät edes poistu omalta pihalta juuri kauemmas.
minua ärsyttää ne leikkaamattomat kollikissat jotka ovat meidänkin ovelle koirista huolimatta joskus käyneet pissiskelemässä. suunniteltiin huviksemme naapurin kanssa ottavamme sen kiinni ja vievämme leikattavaksi.onneksi loppui se pissiminen kuitenkin.kissat tulisi aina leikkauttaa, jos vapaana pitää.
en voisi kuvitella telkeäväni kissojani sisälle. kissa nauttii elämästään kun saa vapaana ulkoilla. hiiriä meillä ei ainakaan ole. myyrätkin pitää kissan haju tehokkaasti loitolla varsinkin kun joka naapurissa melkein on kissoja.
kissoista ja koirista, ei saa aina rutkuttaa kissan pissasta ja koirien kakasta, kyllä ne maailamaan mahtuu.
Kissan luonteeseen kuuluu saada metsästää, niinhän ne ovat tehneet aina, eikä kaupungissa asuminen niiden luonnollista viettiä pois vie, joten ymmärrystä ja pitkämielisyyttä kaikille.
kyllä siinä kuule ymmärrys kaikkoaa, kun kissankusta ja pökäleitä on: kukkapenkeissä; lasten leikkimökissä; hiekkalaatikossa; tuulettumassa olevissa matoissa; lastenvaunuissa.
Viimeisin pisara oli kuseksitut lastenvaunut, hetitappavat kissanraudat ostetaan heti kun jostain vaan löytyy.
Mistä sinä, joka kirjoitit kissojesi pysyvän omalla pihalla, voit asian tietää? Oletko aidannut tonttisi katetulla aidalla? Ovatko kissasi häkissä? Ovatko ne narussa? Vahditko niitä herkeämättä? Jos et, ne voivat aivan hyvin käydä tarpeillaan myös naapurien pihoilla. HE eivät välttämättä välitä kissoistasi yhtä paljon kuin sinä..