Tässä parempi selvitys ongelmasta. Tulee ilmoitus: Pyydettyyn toimintoon ei ole liitetty sähköpostiohjelmaa. Asenna ohjelma. Jos ohjelma on jo asennettu, liitä se tähän toimintoon Oletusohjelmat toiminnolla. Minulla on kaikki edellämainitut toiminnot kunnossa. Aikaisemmin kaikki on toiminut OK. Mutta nyt ei.
Liitetiedosto ja scannaus eivät onnistu Thunderbirdillä.
16
172
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkista kuitenkin oletussovellukset että Thunderbird on sähköpostina oletuksena. Voit myös lähettää liitteen Thunderbirdistä käsin -Liitä-Tiedostot. Mitä tuo scannaus sitten liittyy Thunderbirdiin? Haluat lähettää scannatun kuvan liitteenä?
- Anonyymi
Minulla on oletussähköpostina Thunderbird. Kun laitan käsin Liitä-Tidostot, niin se ei onnistu vaan tulee aikaisemmn maitsemani ilmoitus. Kun yritän scannata, niin tulee sama herja. Kiitos vastauksesta.
- Anonyymi
Trollausta, Kyllä onnistuu!
- Anonyymi
Kerro vähän siitä tiedostosta jota olet sähköpostin liitteeksi laittamassa. Minkä kokoinen se on, mikä on se ohjelma jolla tiedosto katsottavissa, missä polussa se tiedosto on. Eli oletko varma että liitteeksi aikomasi tiedosto on todellakin olemassa, ettei se ole vain kuvake olemattomaan (poistettuun) tiedostoon.
- Anonyymi
Kiitos asiallisesta neuvosta. Latasin udestaan sähköpostiohjelman ja homma alkoi toimia.
- Anonyymi
Älä käytä näitä vanhanaikaisia sähköpostiohjelmia vaan selainta!
- Anonyymi
Ei tuo Vapusen matkiminen ole enää hauskaa.
- Anonyymi
Jep. Selaimella toimii nykyään mainiosti eikä ylimääräisille ohjelmille ole enää mitään tarvetta kotikäytössä. Turhaan vaan aiheuttavat ongelmia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep. Selaimella toimii nykyään mainiosti eikä ylimääräisille ohjelmille ole enää mitään tarvetta kotikäytössä. Turhaan vaan aiheuttavat ongelmia.
Liian työlästä ja vanhanaikaista, tarkistaa useampi postilaatikko tai yksikin. Tilille kirjautumiset jää pois kun käyttää Thunderbird sähköpostiohjelmaa, se on helpotusta jo yhdenkin postilaatikon kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Liian työlästä ja vanhanaikaista, tarkistaa useampi postilaatikko tai yksikin. Tilille kirjautumiset jää pois kun käyttää Thunderbird sähköpostiohjelmaa, se on helpotusta jo yhdenkin postilaatikon kanssa.
Yksi riittää:) ja turvatonta on automaattinen kirjautuminen..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi riittää:) ja turvatonta on automaattinen kirjautuminen..
Yksi s-postitili ei muuten riitä mitenkään eikä ole edes viisasta toimia yhden tilin varassa. Thunderbird käyttö ei ole sen turvattomampaa kuin selaimenkaan käyttö, saattaa jopa olla toisin päin.
Rekisteröidytkö joka paikkaan käyttäen sitä yhtä ainoaa s-postitiliäsi, saatko kuinka paljon roskapostia, vai oletko niin pidättyväinen että kiellät itseltäsi kaiken mielenkiintoisen vain sen vuoksi että et voi kun on vain yksi s-postitili. - Anonyymi
Kiitos kaikille neuvoista, ongelmat poistuivat, kun latasin Thunderbirdin uudelleen. Vielä yksi kysymys, miten roskaposteista pääsee eroon?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi s-postitili ei muuten riitä mitenkään eikä ole edes viisasta toimia yhden tilin varassa. Thunderbird käyttö ei ole sen turvattomampaa kuin selaimenkaan käyttö, saattaa jopa olla toisin päin.
Rekisteröidytkö joka paikkaan käyttäen sitä yhtä ainoaa s-postitiliäsi, saatko kuinka paljon roskapostia, vai oletko niin pidättyväinen että kiellät itseltäsi kaiken mielenkiintoisen vain sen vuoksi että et voi kun on vain yksi s-postitili.Riittää vallan mainiosti siis aktiiviseksi postiksi. Vara-postit ovat erikseen ja niitä ei käytetä viikottain.
Rekisteröidyn tottakai jokapaikkaan samalla osoitteella mutta vain sellaisiin mistä ei roskapostia voi käytännössä tulla tai niistä saa pois päältä esimerkiksi foorumien osalta viestien vastausilmoitukset. Liian työlästä alkaa käyttämään jokaiseen palveluun omaa spostiosoitetta..
Ei ole tullut kuin ehkä 1 roskapostiviesti kuukausittain näiden 8-v aikana mitä olen Gmailia käyttänyt vaikka sille osoitteelle rekisteröityjä sivustoja lienee satoja..
Thunderbird on siis käytännössä aivan turha ohjelma..
- Anonyymi
Suomennoksessa virhekkö.
Esim. "Älä ammu etälamauttimella jalkaasi" - Anonyymi
Kai sinulla on skanneri? Toimiiko se?
Jos näin, niin skannaa se mitä skannaatkin, ensin, ja talleta tiedostona, ja liitä vasta sitten. - Anonyymi
80 vuotias kiittää teitä kaikkia nauvoista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2366362Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1955942Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai175489Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j804191Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433513Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303323HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233036Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82502Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2542433- 1302284