Terhi Saiman, Päijän 471 vai mikä

soutelija

Tarkoituksena ostaa hyvä soutuvene. Normaalikäytössä mukana 2 aikuista ja pientä lasta. Joskus myöhemmin ehkä voisin laittaa siihen mukaan pienen perämoottorin.

Ainakin Terhi Saiman ja Päijän 471 näyttäisivät web-selailun mukaan varsin päteviltä. Oiskohan muita varteenotettavia vaihtoehtoja tai kommentoitavaa edellisiin malleihin. Nuiden molempien hinta lienee reilut tuhat euroa.

2

3628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen soutelija

      Käsittääkseni molemmat ovat toimivia soutuveneitä. Suurin ero on valmistusmateriaalissa: Terhi on abs:ää ja Päijän lujitemuovia. Abs ei ole naarmuuntumisesta moksiskaan, sen sijaan lujitemuovi alkaa imeä vettä kun uloin kerros eli ns. gelcoat-pinta rikkoutuu. Koska soutuvene vedetään yleensä kuiville käyttökertojen välillä, lienee naarmuista aiheutuva ongelma kuitenkin lähinnä kosmeettinen.

      Kannattaa tutustua myös Vene P. Korhosen valmistamaan Veto5-veneeseen. Siinä on muutamia näppäriä yksityiskohtia, mm. säilytystilat ja trimmitaso perämoottoriajelua varten.
      http://gamma.nic.fi/~veto.5/index.htm

      • jäitten lähtöä odotellen

        Selvittelin suurten soutuveneiden vaihtoehtoja tänä keväänä. Perusteita olisi, että 3-4 mahtuisi kyytiin. Tavaroille olisi säilytystilaa. Moottorimahdollisuus.

        Oikeastaan kaksi venettä (erä 2002) testin perusteella tuli vaihtoehdoiksi:
        Veto 5 (testin voittaja)
        Kaisla 525

        Molemmat veneet ovat tarpeeksi isoja, kelillä kuin kelillä toimivia.

        Kaislaa ei saa kaatumaan oikein millään. Kaislaa kehuttiin hyväksi verkkoveeneeksi.

        Veto 5:n oli hyvä kaikilla osa-alueilla. Säilytystilaa parhaiten. Hyvä soudettava.

        Ostin 2 viikkoa sitten veto 5:n, ja kesä sitten näyttää oliko oikea valinta. Ajattelin ostaa veneeseen 6hv moottorin. Tarkoitus olisi tehdä keiteleellä kalareissuja ja retkiä lähisaariin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3751
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2681
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2509
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2008
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1787
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1561
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1542
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1348
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1285
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1271
    Aihe