Auttakkee, auttakkee! Nyt olisi sellainen draivi päällä, että kiinnostaisi lähteä ensi kertaa lumilaudalla kaatuilemaan - mutta millä tavalla laudan kanssa mennään hissiin? Ainahan niitä lautailijoita on laskettelukeskuksissa, mutta en muista koskaan sattuneeni katseluetäisyydelle, kun lautailija menee hissiin! Jelppiä pyydän!
Miten ihmeessä
5
3862
Vastaukset
- tyttö
Avaat takimmaisen siteen ja potkuttelet siihen hissille. Odotat, että ankkuri tulee kohdalle ja sujautat sen toisen puolen jalkojen väliin. Sitten annat hissin vetää ylös ja otat ankkurin pois jalkojen välistä. Tää on huomattavasti helpompaa, jos sulla on mukana kaveri, joka osaa mennä svitsinä, ja pitää tasapainon. Sompahissi on vaikeempi ja siihen on kaikilla vähän omia sovelluksia. Toiset laittaa somman jalkojen väliin, toiset pitää kainalossa, toiset laittaa takimmaisen jalan taakse jne. Ánkkuri on ihan helppo, kunhan pidät itsesi rentona ja painon suht tasaisesti molemmilla jaloilla, annat ankkurin vetää ja joustat polvilla sopivasti.
- jalka???
Missä sitä irroitettua jalkaa sitten pidetään? Laitetaanko se paikalleen, vai mitä ihmettä??? Kiitos muuten tähänastisesta neuvosta! :)
- tyttö
jalka??? kirjoitti:
Missä sitä irroitettua jalkaa sitten pidetään? Laitetaanko se paikalleen, vai mitä ihmettä??? Kiitos muuten tähänastisesta neuvosta! :)
Se nostetaan siihen siteen viereen, niinkun molempien siteen väliin, niin että se tukeutuu siihen omaan siteeseen. Kannattaa ostaa sellanen liukuestetarrasysteemi (stomp pad) siihen siteen viereen, niin ei jalka luista, muuten aloittelijalla voi olla vaikeuksia pitää jalka siinä. Liukuesteen kans toimii hyvin.
Kannattaa ennen hissiin menoa testailla tasaisella sitä potkuttelua. Eli otat takajalan irti ja kävelet, liu'ut ja potkuttelet eteenpäin, niin että etujalka on vain kiinni. Kokeile potkutella molemmilta puolilta lautaa, siis sekä varvas- että kantapääkantin puolelta. Välillä potkaiset takajalalla vauhtia ja nostat sen siihen siteen viereen lepäämään. Sitten kun tuntuu siltä, että pääset jotenkuten eteenpäin, niin eikun hissiä kokeilemaan. :) Tsemppiä! Oot vaan rentona ja joustat kuopissa ja möykyissä polvilla, niin hyvin menee! - Kiitän!!! :D
tyttö kirjoitti:
Se nostetaan siihen siteen viereen, niinkun molempien siteen väliin, niin että se tukeutuu siihen omaan siteeseen. Kannattaa ostaa sellanen liukuestetarrasysteemi (stomp pad) siihen siteen viereen, niin ei jalka luista, muuten aloittelijalla voi olla vaikeuksia pitää jalka siinä. Liukuesteen kans toimii hyvin.
Kannattaa ennen hissiin menoa testailla tasaisella sitä potkuttelua. Eli otat takajalan irti ja kävelet, liu'ut ja potkuttelet eteenpäin, niin että etujalka on vain kiinni. Kokeile potkutella molemmilta puolilta lautaa, siis sekä varvas- että kantapääkantin puolelta. Välillä potkaiset takajalalla vauhtia ja nostat sen siihen siteen viereen lepäämään. Sitten kun tuntuu siltä, että pääset jotenkuten eteenpäin, niin eikun hissiä kokeilemaan. :) Tsemppiä! Oot vaan rentona ja joustat kuopissa ja möykyissä polvilla, niin hyvin menee!!!!
- snowfani
Kiitän!!! :D kirjoitti:
!!!
Sama täälä kiitos ohjeista.Mä meen huomenna laskettelemaan laualla eka kertaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2195016- 1912705
- 671582
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521480Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91292Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321247
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1551185Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091184- 821163