Rekisteröitynä, nimimerkillä vai anonyyminä?

Mielestäni vain rekisteröityjä kirjoittajia pitäisi hyväksyä kirjoittajiksi palstoille. Jos tähän ei päästä, nimimerkkikäytäntö pitää palauttaa. Se kertoo enemmän kirjoittajasta. Anonyyminä kirjoittaminen on kaikkein huonoin vaihtoehto.

18

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta hyvänen aika sentään, nehän on kaksi täysin samaa asiaa, kirjottaako nimimerkillä vaiko anonyyminä. Ei sitä selvitä mikään kuka on kirjoittanut, konetta kun voi käyttää kuka hyvänsä, missä hyvänsä, milloin hyvänsä. On aivan sama kuka koneen omistaja on, ei kerro vielä mitään siitä onko kirjoittaja sama kuin koneen omistaja.
      Eikä rekisteröity nimimerkki ole yhtään sen kummempi, sekään ei takaa yhtään mitään kirjoittajasta eikä sitäkään voi selvittää, oliko tuo nyt se joka kirjoitti. Rekisteröidyn merkin voi kierrättää, jakaa vaikka sadalle eri käyttäjälle, riittää kun jakaa kirjautumistiedot, Selvitä siinä sitten oliko kirjoittaja se joka alunperin rekisteröi merkkinsä, on täysin turhaa väittää sitä kuka kirjoittaja lopulta on, sehän voi olla kuka tahansa. Koneen omistaja ei ole koskaan sama kuin sen käyttäjä, siinä tuo viimeinen niitti on sille, kirjoititko tuon ja väittää voi en kirjoittanut, eikä sitä pystytä millään keinolla toteen näyttämään, Näin se vain on, luulee kuka mitä tahansa, aivan sama. Sehän on luuloa ei todellakaan tietoa.

      • Perustelusi on todella ontuva. Miksi kukaan järkevä ihminen haluaisi jakaa omia kirjautumistietojaan, saati sitten käyttää toisen jakamia tietoja?

        Kyllä jokainen edes puolivakavissaan kirjoittava ihminen rekisteröityy jo vapaaehtoisesti. Rekisteröimättömyyteen on vain kaksi syytä: henkilö on vain todella satunnainen kirjoittelija, tai sitten hän on häirikkö joka haluaa hyötyä siitä että voi häiriköidä anonyyminä. Ja kirjoitustyylistä voi päätellä, että Lieksa-palstalla näitä anonyymejä häiriköitä on.


    • Anonyymi

      Omalla nimellä ja vahva tunnistautuminen. Passi tai pankkin tunnuslukuluettelolla. Sitten ois kuri kohillaan. Ainakin tällä Lieksa palstalla.

      • Anonyymi

        Ja mieluiten kun olisi kaikki kommentointi estetty. P-Korean tyyliin.


    • Anonyymi

      Rekisteröitymisen ja tunnistautumisen pitäisi olla pakollisia. Nimimerkiksi kelpasi vain omat etunimet ja sukunimi. Tuskin häiriköt palaisivat enää palstalle ja kirjoitukset olisivat varmasti asiallisia.

      • Anonyymi

        Ehdottomasti!!! Loput kirkonmäelle jalkapuuhun!


    • Anonyymi

      Eipä näytä olevan mitään väliä, pahin rakuttaja on nimimerkillä.

      • Anonyymi

        Hänen tyylinsä tunnistaisi myös anonyyminä.


    • Anonyymi

      Monet eri anonyymit on helppo tunnistaa kirjoitus- ja kielioppivirheistä. Heillä kaikilla ovat erilaiset virheet. He ovat varmaankin jättäneet koulunkäyntinsä kesken eri kouluissa ja eri ikäisinä.

    • Anonyymi

      Sehän on ihan normaalia, koska moni jättää lukion ja ammattikoulunkin kesken!

      • Anonyymi

        Viime vuosina on peruskoulu ollut helppo luovia läpi oppimatta lukemaan ja kirjoittamaan, laskutaidosta puhumattakaan, koska luokalleen ei ole voinut enää jättää ketään. Ennen muinoin luokalleen voitiin jättää jo ensimmäisellä kansakoululuokalla, jos lukeminen ja kirjoittaminen eivät vielä lukuvuoden jälkeen onnistuneet sujuvasti. Minä aloitin koulunkäynnin vuonna 1954 ja silloin ensimmäsellä luokalla oli jo kolme tuplaajaa valmiina aloittamaan ensimmäisen luokan uudelleen. Nykyään peruskoulussa ei ole pakko oppia mitään "jos ei taho".


    • Anonyymi

      Ja Abdullahi jättää vaalikauden kesken, mikä nyt neuvoksi?

    • Anonyymi

      Eihän nykyaikana tarvitse juurikaan mitään osata jos tulee Suomeen työvoimapulaa paikkaamaan? Ei tarvitse osata kirjoitaa eikä luke?
      Ainoa minkä osaavat on laskutaito, nimittäin siementen lasku naisiin vaikka väkisin jos ei omaa akkaa ole!

      • Anonyymi

        Myös kännykkä on hallussa ja tärkein : taikaseinä! Lienevätkö jättäneet lukion kesken? Me lieksalaisethan olemme kaikki käyneet lukion, vain joku onneton on joutunut keskeyttämään, kun älli ei ole riittänyt. Uuslieksalaisethan ovat kaikki korkeasti koulattuja, koneinsinöörejä. Paperit ovat lähtökiireessä jääneet piirongin laatikkoon, osalla lentäneet tuulen mukana Välimereen, mutta toki lukio on käyty.


    • Anonyymi

      Ei kait sitä muuten koneinsinööriksi pääsisikkään!

    • Anonyymi

      Rasseille kirjautuminen on kuin punainen vaate. Foliohatut pelkää, että poliisi tulee ovelle :D

    • Anonyymi

      Suvakkien ilmiantovimma ruuhkauttaisi liikaa poliisia, joten en kannata kirjautumista! Toisekseen saahan stä mielipiteensä sanoa!

      • Anonyymi

        Mielipiteen saa sanoa myös rekisteröityneenä ja vaikkapa omalla nimellä. Ei siinä pitäisi olla mitään ongelmaa. Nimettömänä puun takaa huutelu ei ole kovin viisasta toimintaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      57
      5582
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      95
      3468
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      47
      3362
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      77
      2565
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      61
      2428
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      76
      1918
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      318
      1785
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      14
      1337
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      28
      1188
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      140
      1125
    Aihe