Onko täällä kokemusta? Johnsson 40hv - 91vm on poistettu VRO. Öljyautomaatin paikalle laitettu uusi bensapumppu, niinkuin kuuluukin. Hyvän kipinän antaa kummallakin pytylle, mutta tyhjäkäynnillä retkuttaa aikalailla,sammuilee, käsikaasua antamalla käy n.1000krpm, edelleen retkuttaa.
Retkutus tullut VRO poiston jälkeen, VROn kanssa toiminut hyvin.
Kumpikin kaasutin on putsattu perusteellisesti. Isommalla kaasulla vetää hyvin.
Sitten kysymys, Missä asennossa solenoidissa oleva punainen vipu pitäisi olla, nyt se on reippaassa etukenossa, ja onko sen vivun asennolla vaikutusta tyhjäkäyntiin, vai tietääkö joku kokenut jonkun muun syyn? -Kiitos asiallisista vastauksista.
VRO-poisto
15
374
Vastaukset
- Anonyymi
Minkälaista bensa/öljyseosta olet käyttänyt?. Liika öljy voi vaikuttaa tyhjäkäyntiin. Sopiva suhde VRo koneissa lienee n. 1-1,5%.
OMC koneiden tyhjäkäyntiä säädetään ruuvista, joka sijaitsee muistakseeni veneestä katsottu koneen vasemmalla puolella. - Anonyymi
Öljyseos on kohdallaan, ongelma on koneen voimakas retkutus, joka ei poistu käsikaasullakaan. Kuulemma kaasu auki vetää hyvin, elikkä kumpikin pytty toimii tasaisesti, kun kaasuttimien kurkut avautuu. Cleaner liuotin virtasi hyvin tyhjäkäyntipiirin kaikista kanavista. Bensaletkut pumpulta kaasuttimille on kaikki uusia. Tulppien vaihtokaan ei auttanu.
- Anonyymi
Solenoidin vivun kuuluu osoittaa normaalisti solenoidin runkoa kohti, kuten alla olevan linkin takaa löytyvässä kuvassa.
https://classicaquasport.com/smf/index.php?topic=12425.0
Normaalisti solenoidin vipuun ei tarvitse koskea ikinä, mutta jos solenoidi ei toimi, vipua pitää kääntää päinvastaiseen asentoon jotta moottori käynnistyy. Tuo punainen vipu on siis vain solenoidin manuaaliseen käyttöön, "ohitukseen" vikatilanteissa.
Jos edellinen kommentoija tarkoittaa tyhjäkäynnin säätöruuvilla sitä konekopan ulkopuolella olevaa ruuvia, niin sitä ei kaikista omc:n koneista löydy. Omassa 15hp evikassa toi ruuvi on, mutta kuuskymppisessä ei ole.
Koneen "renkutus" vois viitata siihen että sytytyksen ajoitus ei ole ihan kohdallaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Solenoidin vivun kuuluu osoittaa normaalisti solenoidin runkoa kohti, kuten alla olevan linkin takaa löytyvässä kuvassa.
https://classicaquasport.com/smf/index.php?topic=12425.0
Normaalisti solenoidin vipuun ei tarvitse koskea ikinä, mutta jos solenoidi ei toimi, vipua pitää kääntää päinvastaiseen asentoon jotta moottori käynnistyy. Tuo punainen vipu on siis vain solenoidin manuaaliseen käyttöön, "ohitukseen" vikatilanteissa.
Jos edellinen kommentoija tarkoittaa tyhjäkäynnin säätöruuvilla sitä konekopan ulkopuolella olevaa ruuvia, niin sitä ei kaikista omc:n koneista löydy. Omassa 15hp evikassa toi ruuvi on, mutta kuuskymppisessä ei ole.
Koneen "renkutus" vois viitata siihen että sytytyksen ajoitus ei ole ihan kohdallaan.Tässä on ryyppysolenoidi vaakatasossa ja punainen vipu hieman yläviistossa eteenpäin. Akku alkoi tyhjentyä, en kerenny vipua liikutella, sepä selviää. Tässä on kaikki säädöt kopan sisällä.
- Anonyymi
Toisen kaasarin tyhjäkäyntipiiri vielä osin tukossa tai muuten kaasarit ei ole balanssissa. Tai jommankumman kaasarin bensapinta ei ole kohdallaan, eli koho vaakatasossa,(tai uponnut) tai neula vuotaa ym. Ei ole sytyn kanssa mitään tekemistä.
Tyhjäkäyntipiirissä on kurkun puolella useita pieniä reikiä yleensä ja jos ei ihan kaikki ole auki, ei saa käymään kunnolla. Joskus pitää tulpattu kansi ottaa irti ja vasta sitten saa putsattua. Epoksiliimalla takaisin.- Anonyymi
Kohokammiossa kaikki siistissä kunnossa,kohoja myöten, neulojen kärkikartiot kuin uusia. Ainoa puute, minkä huomasin, kummaltakin kaasuttimien neulalta puuttui se hento jousi, joka vetää neulat auki, kun koho laskeutuu, jolloin voisi periaatteessa neula jäädä tukkimaan, mutta uskoisin bensan paineen sen aukaisevan, kun herkästi laskeutui.
Tyhjäkäynti reiät oli uskomattoman pienet, yksi reikä läpän takana kurkun yläosassa. Häiriön syy on varmasti pieni, mutta tupakkia menee.
- Anonyymi
Kuusakoski poistaa vanhat kakstahtimoottorit kun lasket ensin nesteet pois.
- Anonyymi
Kuusakoski poistaa myös vanhat 4-tahtiset, joissa on enemmän ympäristölle haitallisia nesteitä.
- Anonyymi
Kannattiko poistaa, jos kerran toimi hyvin 28 vuotta?
- Anonyymi
Hyvä, jollei paras kysymys se oli kyllä. -Kone on hyvin siistissä kunnossa, ja häiriön syy on varmaan hyvin pieni, bensapuolella se vaikuttaa olevan. Seuraavaksi täytyy selvittää, kummalla pytyllä se retkuttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä, jollei paras kysymys se oli kyllä. -Kone on hyvin siistissä kunnossa, ja häiriön syy on varmaan hyvin pieni, bensapuolella se vaikuttaa olevan. Seuraavaksi täytyy selvittää, kummalla pytyllä se retkuttaa.
Eikö sen voi käynnistää yhdellä irrottamalla tulpan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö sen voi käynnistää yhdellä irrottamalla tulpan?
Juu, koitetaan sitä seuraavaksi huomenissa, sillälailla poistuu puolet epäselvyydestä.
- Anonyymi
Älä vaan ota tulpanjohtoa irti! Muuten saat etsiä uuden syttyboksin.
- Anonyymi
Johnsson toimii taas aivan nätisti, eikä retkuta eikä sammu enää tyhjäkäynnillä. Tulipahan putsattua kaasuttimet ja sähköliittimet voideltua. Vikahäiriön syy oli lopulta niinkin karmea, että kaasuvivusta sytytysajoituksen yhdystanko,,n. 6sm pitkä ei ollut kunnolla paikoillaan, ja sytytys jäi reippaasti myöhäselle. Kun tanko lopulta saatiin kiinnikkeisiin oikein, häiriöt loppui, kuin seinään. VROn poiston yhteydessä se pikkutanko oli jotenkin irronnut.
Kiitos kaikille asiaan paneutuneille vastaajille, ja hyvää loppukesää. - Anonyymi
Tämäkin tarina oli osoitus siitä, että amerikkalaiseen kaksitahtiseen tulee toimintahäiriö vain, jos omistaja sen itse soppasormiensa kanssa aiheuttaa. Nelitahtisen omistaja puolestaan aiheuttaa moottorihäiriön pelkästään hankkimalla koko laitteen ja käyttämällä sitä normaalisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men56993- 67926
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.281891