turun vuokratalot kaarinaan

siinä se sitten nähtiin, kaarinan alamäki alkaa! kaiken maailman mamut ja spurgut tulevat valloittamaan keskustan ku uudet ara asunnot valmistuvat. Miten tälläista voidaan sallia!!!!
10302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Joo samaa mieltä, "kaikkemme teimme , mutta meitä ei kuunneltu, ei kuunnellut Turku, ei Hartela eikä TVT" sanoo Kaarinan kaupunginhallituksen pj. Alander.
No eipä tietenkään Turku kuuntele, eikä TVT, eikä nyt Hartela viimeisenä jonka puoleen TVT kääntyi kyselemään vapaata tonttia ja Hartelalla oli kiva keskustan
tontti huippupaikalla. SAipahan hyvät rahat hyvästä tontista.
TVT, hän oli kysellyt Kaarinan kaupungilta vapaita tontteja mutta kaupunki ei sellaisia tarjonnut. Olisi kuitenkin kannattanut tarjota, nimittäin jostain syrjemmästä. Eikö Kaarinan kaupunki tajunnut että muillakin on tonttiomistuksia
kaupungin alueella kuin itse kaupungilla?

ARA vaatii, että TVT,n kerrostalojen vuokrien on oltava matalampia kuin markkinavuokrien. Lisäksi TVT,n vuokra-asuntokannasta osoitetaan näihin tuleviin taloihin tukiasuntoja nuorille, päihde tai mielenterveyskuntoutujille. Toki muutkin saavat asuntoja hakea, en minä ainakaan muuttaisi tuollaiseen kompleksiin missä tulee asumaan nuoria, päihdekuntoutujia ja mielenterveyskuntoutujia. En halua heitä mollata mutta ei tarvi olla ennustaja kun tietää, että rauha tuolla kaupungin nurkalla on mennyttä.

Ihmettelen kuinka kaupunki ei saanut estettyä alueellaan tätä kaappausta. Kaarina-lehti sanoi tuoreessa numerossaan, että tämän kaltainen on ainutlaatuista koko maassa, että toisen kunnan vuokrataloyhtiön annetaan rakentaa toisen kunnana alueella.
Kevennyksenä voisi mainita, että tuolla tontillahan jokin vuosi sitten majaili syrjäytyneitä ja alkoholisten siinä metsikössä. Perinne taitaa jatkua.

Kaarinan kaupungin päättäjät saavat syyttää itseään kun eivät itse varanneet itselleen tonttia vuokrarakennustarkoitukseen ajoissa, sehän on selvä, että noin huippupaikka menee kyllä heti kun joku sen hoksaa.

Äänestä

Lisäksi edelliseen vielä, Turusta tulee varmasti väkeä taloihin ja alkavat rasittamaan kaupungin entistä vaikeampaa pakkasella olevaa taloutta. No, kaupunkilaiset taas saavat syyttää itseään tästä, kun ovat äänensä antaneet tietyille päättäjille. Tyhmästä tai tyhmistä päistä saa kärsiä koko kroppa, eli kaupunki.
Missähän lie saunaillassa tämäkin diili on päätetty.

Äänestä

Vois päättäjät nyt päättää, että Hartela ei rakenna tähän kylään tämän tempun jälkeen mitään.

Äänestä

Turku toimii niinkuin se toimii, ne on ryssinyt oman pesänsä ja nyt tulevat toisten luukuille. Aika outoa että kunnallinen toimija rakentaa naapurikuntaan ja vielä asuntoja ,niin outo menettely että perustelua ei varmaan julkaista ainakaan todenmukaista. Onhan niillä maata itelläkin ja vielä ostetaan vieraasta kunnasta eihän sitä kunnan veronmaksajatkaan voi hyväksyä kun eerot viedään ulos kunnasta kohteeseen josta voittoa tuskin tulee. Taitaa olla tähtäimessä perustaa joku virkarypäs kunnan ulkopuolisten asuntojen valvontaan että saadaan veljenpojallekin oma virasto päällikköys siellä

Äänestä

Miksi Kaarina epäonnistui torjunnassa, mutta Raisio ei? Kaupunginjohtaja nauttii liikaa TVT asuntojen tarjoilua? Miten Kaarina on ensimmäinen kaupunki, jonne naapurikaupungin vuokrataloyhtiön annetaan rakentaa? Aran virkamiehen matkat pitäisi selvittää ja onko TVT maksanut ne!

Äänestä
  • Raisiossa sama homma TVT rakentaa sinnekin, vähitellen siirretään sosiaalipummit kehyskuntiin.

    Äänestä

TVT asunnot ei pätkääkään välitä edes Turun valtuustosta, vaan jyrää naapurikaupunkiin. Arve puolustaa, vaikka tietää, ettei yhtiö toimi sovittujen sääntöjen puitteissa. Ehkä pitäisi Turun myydä koko TVT asunnot sijoittajille alijäämänsä kattamiseksi.

Äänestä

Olen ihmetellyt samaa. Hiljattain näin kun jossain mediassa (TS?) siteerattiin Kaarinan kaupunginjohtajan olevan sitoutumaton. Olen tähän asti kuullut hänen virkatoimiensa perusteella että on patamusta kokoomuslainen. Tai niin, onhan Turun Sanomatkin "sitoutumaton"... Mistähän kaikkialta Kaarinan kaupunginjohtaja saa palkkaa?

Äänestä

Ihan oikein että Kaarinakin jakaa omaa hyväänsä myös eikä pelkästään nauti satelliittikuntana vain etuja Turusta. kaarinan asukkaat ovat pääasiassa omahyväisiä ja kateellisia sosiaalidemokraatteja ja nk. nimby-henki on vahvana.

Äänestä

Kaupunginjohtaja Harri Virta antaa turulle kaiken mitä vaan haluavat. Yritti saada Turusta hyvää duunia, mutta syväkurkku ei kelvannut. Vasemmistoliitto Kapasen pariskunnan loppauksen myötä oikeistolaisen Virran vanavedessä. Luottamuspaikkoja vaan kärkkyvät, eivät Kaarinalaisten etuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

siinä se sitten nähtiin, kaarinan alamäki alkaa! kaiken maailman mamut ja spurgut tulevat valloittamaan keskustan ku uudet ara asunnot valmistuvat. Miten tälläista voidaan sallia!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu