Miksei täällä voi keskustella itsemurhasta?

Kysyn vaan?
11118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mitähän keskusteltavaa siinä on?

Äänestä

Mitä tarkoitat, että ei voi keskustella itsemurhasta?

Äänestä

Itsemurhan tehneet harvemmin keskustelevat missään muuallakaan.

Äänestä

Itsemurha voi olla ihan turhakin ratkaisu; riippuu siitä onko jatko-osoite tuonela vai paratiisi

Äänestä
  • Silloinko se ei olisi turha, kun tietäisi pääsevänsä parqtiisiin, mikä ja missä se sitten olisikaan.

    Äänestä

Elämä on niin lyhyt, että kannattaa omastaan nauttia, niin kauan kuin suinkin mahdollista. Kun se on minun ihka omani, minun oikeuteni. Onha niitä ylämäkiä, jyrkkiäkin, mutta tasainenkin tulee aina. Ihminen syntyy yksin ja kuolee yksin, normaalisti. Joku syntymästään sähkötuolilla liikkuva, en muista nimeä, opettaa naurujoogaa.Jokaisessa meissä on niin paljon puutteita, osaamattomuutta, loppuelämänsä saisi niitä surra ja listata. Jokaisella, niin kauan kuin henki kulkee, tuntoa, aisteja ajatuksia liikettä, muistoja. Tuntea omansa, minun elämäni. Makuaisti hajuaisti, kuulo, näkö, voi kuinka paljon nekin antavat hyviä hetkiä. Elämähän on hetkiä, jotka kiitävät ohi. Herätäänkö huomenna uuteen aamuun, syvään hengittäen, tästä tulee hyvä päivä., monta mukavaa hetkeä. Nyt hyvää yötä.

Äänestä

Itsemurha on jokamiehenoikeus.

Äänestä

Kyllähän itsemurhan saa tehdä, jos haluaa.

Äänestä

Itsemurhasta ei haluta puhua, keskustella eikä edes kuulla.
Kuolema on vahva tabu, ja siitä ei puhuta.
Ihminen, jolla on paha olo ja joka toivoo kuolemaa vaiennetaan tehokkaasti, tarjotaan reippaita neuvoja tai käännetään selkä. Näin se ikävä kyllä on.
Toisen pahaa oloa ei haluta nähdä kuulla eikä kohdata, koska se herättää omat sisäiset demonit. Ne pitää tukahduttaa. Toisen kärsimys tuo ne esiin ja lähelle, ja niitä ei haluta kohdata. Kuoleman tosiasia pitää kieltää. Sitä ei ole kun siitä ei puhuta!

Äänestä

Sanotaan, että itsemurha on viimeinen olemassa oleva tabu. Ihmiset eivät uskalla tai tahdo keskustella itsemurhasta ja sen inhimillisyydestä. Koska tosiasioita ei haluta kohdata, on vaihtoehtoisesti keksitty leikkiä, että itsemurha on sairaus tai ainakin sairauden oire.

Kun emme halua kohdata jotakin asiaa elämässä tai ihmisyydessä, pyrimme keksimään erilaisia teennäisiä, vaihtoehtoisselityksiä, joilla voimme kiertää meitä häiritsevän tai kiusaantumista aiheuttavan todellisuuden.

Äänestä
  • Eutanasia keskustelussa osittain sama juttu. Vanhustenhoivaa ja inhimillistä kärsimystä haluaa kaikki parantaa ja lievittää mutta kun puhutaan eutanasiasta iso osa ihmisistä vetää jarrun päälle. Toki asiassa on monta näkökulmaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kysyn vaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu