Mammuttikodin verovelat?

Anonyymi

Paljonkohan Mammuttikoti on velkaa verottajalle? Onko kenelläkään tiedossa?
Täältä näkee, että verovelkaa on yli 10 000 euroa:

https://grabify.link/KC0L40

17

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Negatiivisesta tuloksesta, jota Mammutti on viime vuodet tehnyt ei mene tuloveroa, joten kyseessä on joko arvonlisävero tai palkoista pidätettävä ennakonpidätys.

      Summaa taitaa olla mahdoton tietää.

      Arvonlisävero on kaiken lisäksi välillinen vero, jonka kuluttaja maksaa ja myyjä vain tilittää verottajalle. Kaiken järjen mukaan ei pitäisi olla maksuvaikeuksia, ellei muuten eletä yli varojen.

      • Anonyymi

        No tietenkin eletään yli varojen. Yrityksellä 14 miljoonaa velkaa


    • Anonyymi

      Ei mammutti ole kellekään velkaa. Asiakkaat on velkaa mammutille. Tämä tiedossa.

      • Anonyymi

        Ai hitto, miksi viitsit valehdella? Jokainen voi tarkistaa miljoonavelat tilinpäätöksestä. Mammutilla ei ole saatavia 14 miljoonalla asiakkailta.
        Useat asiakkaat toki ovat jättäneet maksamatta, koska monesti edes laskun kohteena olevia tavaroita ei ole koskaan toimitettu.


    • Anonyymi

      Mammutin poikien mielestä varmasti asia on näin päin, että asiakkaat ovat velkaa. Mutta asiakkaan pitäisi ensin saada rahoilleen vastinetta eikä pelkkiä tyhjiä lupauksia.

      Lähettivät meillekin yli 100t€ laskun vaikka toimitusta ei oltu tehty. En tosiaankaan maksanut.

      • Anonyymi

        Mitäs lopulta kävi toimitukselle? Tuliko koskaan?
        Asiakkailla on reklamaatioita Mammutille noin hieman alle miljoonalla.
        Tilintarkastaja ja lakimies on todennut, että näiden saaminen on epätodennäköistä. Syynä juuri riidat ja laatu.

        Mammutti voisi selvittää edes reklamaatioita, mutta kun niiden ei edes vastata vuoteen.

        Mammutin toiminta on kyllä ihan järkyttävää.


    • Anonyymi

      Uusi omistaja laitoi hyvän yhtiön vaikeuksiin. Hukkasivat kaiki rahat ja tulevaisuuden. Mahdollisuus oli. Enemmän tiedossa kuin julkinen. Oli hetki sitten paras alalla. Miksi ajoivat alas?

      • Anonyymi

        Vanha omistaja käytännössä tuhosi hyvän firman, melkeinpä tietoisesti. Nyt hän kaupittelee eri yrityksellä taloja ja piharakennuksia, Minä en uskaltaisi ostaa häneltä mitään, sen verran varoittavia esimerkkejä on ympäri suomen.


    • Anonyymi

      Tämän tilanteen sai aikaa vanha omistaja sekä muu yrityksen henkilöstö. Yritys on jo vuosia vähetellyt asiakkaita ja asiakkaiden ongelmia julkisuudessa, ei ole ottanut vastuuta tekemisistään, ohjeistanut henkilökuntaansa hyvän rakennustavan vastaiseen toimintaa ja kaiken lopuksi jättänyt kaikki reklamaatiot käsittelemättä. Useat asiakkaan eivät ole saaneet minkäänlaisia vastauksia viesteihinsä. Rakentamisen laatua ei ole valvottu lainkaan.

      Nyt alkuvuodesta uudet omistajat ovat perustaneet toisen yrityksen nimeltä Mammuttihirsi Oy, jonka kautta ilmeisesti uutta kauppaa tehdään. Näin mahdollistetaan vanhojen asiakkaiden vuositakuiden tekemättä jättäminen ja reklamaatioiden ja muiden vastuiden kantamatta jättäminen. Häpeällistä toimintaa.

      Samaanaikaan markkinoidaan uusia laadukkaita Mammuttihirsi-koteja, kun useiden aiempien asiakkaiden kohteet ovat edelleen kesken. Ilmeisesti tämä on ns. laillinen puhallus.

      Varmasti pian saadaan lukea, että Pohjois-Suomen Hirsitalokeskus Oy on ajautunut konkurssiin ja yllätys yllätys Mammuttihirsi Oy on ostanut Kiimingin hirsitalotehtaan "käyvällä hinnalla" (eiköhän senkin arvostukseen joku tuttu löydy) ja jatkaa toimintaansa onnellisena uusien ja toistaiseksi ainakin tyytyväisempien asiakkaiden kanssa.

    • Anonyymi

      Talo valmis, piha kun kaatopaikka.

      • Anonyymi

        Sellaisia ne persaukisten mökkityömaat tuppaa olemaan...


      • Anonyymi

        Perinteinen Mammuttihirren toimitusjohtajan kommentti, joita on julkisuudessakin aiemminkin saanut lukea. ”Asiakkaalla ei ole rahaa.”
        Syy on tietenkin asiakkaassa, jos firma ei hoida velvollisuuksiaan.


      • Anonyymi

        Aika monella asiakkaalla voi olla budjetti vähän vähissä, kun joutuu rakennusprojektin jäljiltä korjaamaan Mammutin jälkiä ja tekemättömiä töitä.

        Ja tietenkin vielä, että yritetään laskuttaa kaikesta, mitä ei ole edes toimitettu koskaan.

        Aika moni asiakas on myös joutunut palkkaamaan kalliita lakimiehiä.

        Monet asiakkaat ovat joutuneet ostamaan omalla rahalla tarvikkeita rautakaupasta, kun Mammutin tilit suljettu siellä.


    • Anonyymi

      Mut eikö tämä ole todella hieno juoni kääntää aina asia et "asiakkaalta rahat loppu", kun totuus on, että Mammutilta itseltään on ollut jo vuosia rahat loppu.

      Eihän Mammuttikoti kykene asiallisesti hoitamaan rekloja, jos he eivät siitä tienaa mitään. Asiakas vaan yritetään hiljentää ja väsyttää. Asiakkailta poistetaan kommentointi mahdollisuus yrityksen fb-sivuillakin.

      Ehkä se on myös psykologinen tekijä, jolla Mammutti perustelee asiakkaan "turhia vaatimuksia". "Ei meidän niistä kannata välittää". Välillä toki joku ystävällinen työntekijä on salaa korjauttanut rakennusprojektissa ongelmia ylemmältä johdolta, koska on tuntenut sydämmessään piston ja tietää asiakkaan olevan ongelmissa.

      Työmaille on hankittu just niitä tekijöitä, jotka paikalle suostuvat huonolla korvauksella ja korvaus vasta työn jälkeen. Moni pystytysporukka ollut pystyttämässä hirsiä ihan ekaa kertaa. Asiakas monesti joutuu selvittämään Mammuttikodin alihankkijoiden ongelmia ja sitä, etteivät he ole saaneet palkkaa.

    • Anonyymi

      Synit on satu anteksi. JRT. Jumala on armolinen, verottaja ei!

      • Anonyymi

        Jos velkasaneeraus ei onnistu, kun päättyy lokakuussa, niin ensimmäinen konkurssipesän saaja on verottaja.

        Taitavat Mammuttikotien rakentajat jäädä pahasti nuolemaan sitten näppejään.

        Voin vain kuvitella, millaista laatua Mammuttihirsi toimittaa tällä hetkellä. Kuka heille suostuu töitä tekemään? Ehkä ne, jotka eivät ole saaneet keikkaa muualta.


      • Anonyymi

        Tämän yrityksen ongelman ydin tuli tuossa aiemmassa ex tjn kirjoittamassa kommentissa: ”Synnit on saati anteeksi”.

        Heillä ei ole itse vastuuta mistään, kaikki vastuu on annettu ylemmän tahon harteille. Näin voivat tehdä mitä tahansa ja kohdella asiakkaita ala-arvoisesti. Laadulla ja tehdyillä sopimuksilla ei ole mitään merkitystä. Ylempi taho antaa kuitenkin synnit anteeksi.

        Mutta uskokaa pois, kyllä paha saa aina palkkansa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6817
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5963
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4559
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4509
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      162
      4310
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1586
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1389
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1377
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1151
    Aihe