Reilut 2 vuotta AA:ssa käyneenä huomaan meidän lahkolaisten jakavan ihmiset kolmeen ryhmään:
1. Raitistuneet (absolutistit) alkoholistit
- Joiden on syytä edelleen käydä säännöllisesti palavereissa, sillä muuten tapahtuu siirtyminen ryhmään 3.
2. Kohtuukäyttäjät
- Eli normaalit ihmiset, tavikset, jotka osaavat käyttää alkoholia.
3. Juovat alkoholistit
- Käyttävät alkoholia liikaa ja hyvin haitallisesti. Joiden olisi syytä käydä ahkerasti palavereissa, muussa tapauksessa nopea ja tuskallinen kuolema odottaa nurkan takana. Toiset päätyvät sitä ennen laitoksiin ja vankiloihin.
Alkoholinkäytön 3 vaihtoehtoa
8
143
Vastaukset
- Anonyymi
Lisään vielä, että ainoastaan ryhmien 1 ja 3 välillä voi tapahtua siirtymää. 2:ssa ollaan koko elämä. Jos ihminen kuitenkin väittää todistetusti siirtyneensä ryhmästä 1 tai 3 ryhmään 2, todetaan ettei hän koskaan alkoholisti ollutkaa.
- Anonyymi
Lisäisin ryhmän 2 1/2: Juopot, johon ryhmään kuulun.
- Käyttävät alkoholia liikaa ja (hyvin) haitallisesti. Tuskin päädyn lähitulevaisuudessa laitokseen tai vankilaan. Nopea ja tuskallinen kuolema ei ole vielä tullut. Sitä passaa ootella.- Anonyymi
Laitoksia on niin monia ja alkoholistit ovat niistä monissa hyvin edustettuja.
Ikävintä on se, että pitkäaikaisipotilaiden joukossa kasvaa 40-50 vuotiaiden juoppojen määrä jatkuvasti. Täysin seniilejä ja kyvyttömiä pitämään itsestään huolta ja vievät vuosikausiksi pitkäaikaisipotilaspaikan. Kallista ja niin turhaa.
1. kohdan määritelmä on puutteellinen; on meitä joiden ei tarvitse käydä ryhmissä. Elämme normaalia elämää johon alkoholi ei kuulu missään muussa muodossa kuin häipyvissä muistoissa.
- Anonyymi
AA-palaveeraajilla on juomattomuudesta huolimatta pysyvää laatua oleva alkoholiongelma.
Jäi vissiin vielä juomatonta viinaa matkan varrelle, kun siitä aiheesta pitää loppuelämän ajan tarinankerronnan kautta tuskailla. Anonyymi kirjoitti:
AA-palaveeraajilla on juomattomuudesta huolimatta pysyvää laatua oleva alkoholiongelma.
Jäi vissiin vielä juomatonta viinaa matkan varrelle, kun siitä aiheesta pitää loppuelämän ajan tarinankerronnan kautta tuskailla.Voipi olla niin, että jotakin on addiktiosta jäänyt perkaamatta. Mutta huonoinkin raitis aika on parempi kuin sama aika kännissä.
- Anonyymi
kohtuukäyttäjiksi siirtyneitä AA kerhon jäseniä tapaa varmeten suljetuissa laitoksissa, alkossa tai hautausmaalla.
- Anonyymi
Laajemminkin: kohtuukäyttäjiksi siirtyneitä alkoholisteja tapaa varmimmin suljetuissa laitoksissa, alkossa tai hautausmaalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13810722
- 525140
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452353Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1082170- 292053
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131661Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411482Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291164Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v341123Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk551024