Mun elämä on ollut kohta 6 vuotta yhtä helvettiä. Olen 15- vuotias poika jolla on 13- vuotias veli, jolla on asperger piirteitä. Joka päivä hän suuttuu aivan mitättömistä asioista, sylkee päälle, haukkuu kaikilla mahdollisilla sanoilla. Fyysistä väkivaltaa hän ei ainakaan minulle onneksi tee. Jotenkin hän nauttii siitä. Asiaa pahentaa se, että olen bakteerikammoinen, joten päälle sylkeminen on kaikista pahinta. Kotona joka päivä saa olla pyyhkimässä lattialta sylkyjä. Hänen huoneensa on jo niin pahasti syletty että siellä on jo ollut hometta. Hän suuttuu vain minulle, toiselle pikkuveljelleni, äidilleni. Isälleni hän ei yleensä suutu mutta isä yleensä puuttuu asiaan viemällä hänet omaan huoneeseen ja antamalla rangaistuksia. Koulun alku pahensi vain asiaa. Pikkuveljeni on ollut myös muutaman kerran lasten psykiatrisella osastolla ja perhekuntotuksessa, jossa on hän ja ainakin 1 vanhempi. Osastojaksot ovat aina jääneet lyhyeksi, koska hän käyttäytyi hyvin. Julkisilla paikoilla hän on aivan eri ihminen. Sen takia osastotyöntekijät ovat päästäneet hänet kotiin. Joskus ajattelen että olisi ollut parempi jos hän ei olisi koskaan syntynytkään. Tarina voisi jatkua paljon kauemminkin mutta se olisi niin pitkä.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Olet veljellesi turvallinen kaveri, sillä siedät häntä ja kestät päivästä toiseen. Kaikille hän ei pysty näyttämään pahaa oloaan. Toisaalta olet kovin nuori veljen tukihenkilöksi, eikä sinulta ole kysytty, haluatko.
Olisikohan äidilläsi aikaa jutella myös sinun kanssasi? Voisit sanoa, että sinulla olisi tärkeää puhuttavaa, jos äiti löytäisi sopivan ajan, vaikka yhteisen kävelylenkin kahdestaan.
Kouluterkka voisi myös ymmärtää, sillä hänkin näkee as-piirteisiä ihmisiä paljon. - Anonyymi
Onko sinulle tuttu autismi- ja aspergerliiton sivut? Siellä on tuki- net chat ja saa pyytää vertaistukea. Osaisivat varmaan neuvoa eteenpäin..
Unohdin kertoa että meillä käy 2 toimintaterapeuttia tai miksi niitä kutsutaan. Toinen 2 kertaa viikossa ja toinen kerran 2 viikossa. Toinen niistä on suunnattu minulle ja veljelleni yhteiseksi jotta saataisiin meidän suhteita paremmiksi.
Tutkiskelin nettiä ja selvisi että veljeni käytös sopii aika hyvin siihen että hän olisi narsisti. Hänellä ei ole juurikaan empatiakykyä, hän on itsekeskeinen, monesti kateellinen kun minä tai pikkuveljeni saa jotain, välillä myös hyväksikäyttävä (ei sillä toisella tapaa). Pienenä hän jäi myös paljon vähemmälle huomiolle kuin minä kun minua "ylistettiin".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71830
- 113779
- 37706
- 134700
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 70607
- 28508
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142492Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 69455
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti43439- 41432
- 62432
- 45423
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0422Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys73414Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408- 35408
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395