elämä asperger piirteisen veljen kanssa

Mun elämä on ollut kohta 6 vuotta yhtä helvettiä. Olen 15- vuotias poika jolla on 13- vuotias veli, jolla on asperger piirteitä. Joka päivä hän suuttuu aivan mitättömistä asioista, sylkee päälle, haukkuu kaikilla mahdollisilla sanoilla. Fyysistä väkivaltaa hän ei ainakaan minulle onneksi tee. Jotenkin hän nauttii siitä. Asiaa pahentaa se, että olen bakteerikammoinen, joten päälle sylkeminen on kaikista pahinta. Kotona joka päivä saa olla pyyhkimässä lattialta sylkyjä. Hänen huoneensa on jo niin pahasti syletty että siellä on jo ollut hometta. Hän suuttuu vain minulle, toiselle pikkuveljelleni, äidilleni. Isälleni hän ei yleensä suutu mutta isä yleensä puuttuu asiaan viemällä hänet omaan huoneeseen ja antamalla rangaistuksia. Koulun alku pahensi vain asiaa. Pikkuveljeni on ollut myös muutaman kerran lasten psykiatrisella osastolla ja perhekuntotuksessa, jossa on hän ja ainakin 1 vanhempi. Osastojaksot ovat aina jääneet lyhyeksi, koska hän käyttäytyi hyvin. Julkisilla paikoilla hän on aivan eri ihminen. Sen takia osastotyöntekijät ovat päästäneet hänet kotiin. Joskus ajattelen että olisi ollut parempi jos hän ei olisi koskaan syntynytkään. Tarina voisi jatkua paljon kauemminkin mutta se olisi niin pitkä.

3

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet veljellesi turvallinen kaveri, sillä siedät häntä ja kestät päivästä toiseen. Kaikille hän ei pysty näyttämään pahaa oloaan. Toisaalta olet kovin nuori veljen tukihenkilöksi, eikä sinulta ole kysytty, haluatko.

      Olisikohan äidilläsi aikaa jutella myös sinun kanssasi? Voisit sanoa, että sinulla olisi tärkeää puhuttavaa, jos äiti löytäisi sopivan ajan, vaikka yhteisen kävelylenkin kahdestaan.

      Kouluterkka voisi myös ymmärtää, sillä hänkin näkee as-piirteisiä ihmisiä paljon.

    • Anonyymi

      Onko sinulle tuttu autismi- ja aspergerliiton sivut? Siellä on tuki- net chat ja saa pyytää vertaistukea. Osaisivat varmaan neuvoa eteenpäin..

      • Unohdin kertoa että meillä käy 2 toimintaterapeuttia tai miksi niitä kutsutaan. Toinen 2 kertaa viikossa ja toinen kerran 2 viikossa. Toinen niistä on suunnattu minulle ja veljelleni yhteiseksi jotta saataisiin meidän suhteita paremmiksi.

        Tutkiskelin nettiä ja selvisi että veljeni käytös sopii aika hyvin siihen että hän olisi narsisti. Hänellä ei ole juurikaan empatiakykyä, hän on itsekeskeinen, monesti kateellinen kun minä tai pikkuveljeni saa jotain, välillä myös hyväksikäyttävä (ei sillä toisella tapaa). Pienenä hän jäi myös paljon vähemmälle huomiolle kuin minä kun minua "ylistettiin".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1615
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      125
      1424
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1260
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1143
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1028
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      989
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      212
      791
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      763
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      733
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      698
    Aihe