XC40 T5 Twe nelvieto?

Anonyymi

Onkohan tulossa T5 kaksoikoneesta nelivetoa?
Tuo kokonaisteho riittäisi ylin kyllin mutta saisi raapia myös takaa.

19

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tiä, kysy Volvolta.

      • Anonyymi

        Arvaa voivatko myyjät sanoa mitään?


      • Anonyymi

        Kyllä ne kertoo jos on tulossa. Ihan täysin uusista malleista eivät juurikaan kerro jos vanhaakin pitää saada kaupaksi, mutta jos joku eri varuste tai nelikko niin varmasti kertovat jos tietävät.


    • Anonyymi

      Kaikki teho menee etupyörille eli jostain syystä Volvo epäonnistuu tämän kanssa isosti

    • Anonyymi

      on etuvetoinen ja valmistettu Kiinassa

      • Anonyymi

        XC40 tulee tuosta Belgian Ghentin tehtaalta Eurooppaan. Vaikka Kiinassa myös niitä tehdään. Vai lähtisitkö itse kuskaamaan rahtia Kiinasta saakka eurooppaan ;)


    • Anonyymi

      Ei ole nelivetoa tulossa, hinta jyrää. 0-100kmh kertoo että on älytöntä laittaa vajaa 300hp etupyörille.

      BMW xDrivella nousee vene hiekkarampilla, takavedolla ei noussut samalla paikalla kun upposi hiekkaan, Arvatkaa ostanko etuveden vaikka auto muuten kiinnostaisi, etuvedololla ei ole tuossa mitään jakoa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Volvoja ei enää ole.
      Se on nyt Kiinalainen Geely.
      Ne myydään nyt Euroopassa Volvo nimellä.

      • Anonyymi

        Sitä ennen se oli ford ja amerikkalainen.


    • Anonyymi

      Jotenkin mua karmii ajatus noinkin tehokkaasta erivedosta. En tiedä miksi edes tehdään. Se on ihan sama nyt talven tullen onko etuvedossa 150 vai 250heppaa..meno on samanlaista sutimista.

      Aikanaan muutama vuos takaperin tilasin uuden V60 D5 sillä sen ajan uudella koneella jossa oli 225hv. Sain sen lokakuussa ja tosiaan hyvä auto ja kivasti liikkui. Noh..ei tarvinnut kuin nastat laittaa alle niin tehot meni jo ihan hukkaan kuivallakin. Talven tullen rupesin miettimään että miksi laitoin rahat tähän isompaan koneeseen kun olisin voinut ostaa vain D4 tai jopa pienemmän sillä etuveto ja tehot on ihan turhat ja tämä korostuu toki muillakin merkeillä myös takavedon kanssa nastoilla ja liukkaalla myös kitkoilla. Mulla on nyt alla A45amg neliveto 381hv ja tällä kerkeää joka kelillä, ei jää sutimaan mihinkään. En voi suositella etuvetoa muutakuin pieniin koneisiin ja kuskeille jotka eivät aja agressiivisesti kuten minä. Ja vielä voin sanoa että volvot on hyviä autoja siitä ei ole kyse, eikä kiinalaisuus estä minua ostamasta sellaista joskus tulevaisuudessa.

      • Anonyymi

        Eihän se paikaltaan lähtö mikään arvo ole, vaan ohitus kiihtyvyys. Silloin ei ylimääräisestä tehosta ole harmia, päin vastoin.


    • Anonyymi

      2014 mallin Volvoissa lukee Made in China meistetty pysyväksi kromiputkeen, joka on siinä ihan takana, joten on Volvo ollut ennenkin ollut aika paljon Kiinalainen auto osineen vaikka kasattu Ruotsissa.

    • Anonyymi

      Niin oliko sitä nelivetoista hybridiä XC40 tulossa ?

      • Anonyymi

        Mitä ilmeisimmin ei, tai ainakaan itse en ole törmännyt informaatioon siitä että olisi tulossa. XC40 recharged eli XC40 täyssähköauto tulee olemaan nelivetoinen.


    • Anonyymi

      ehkä se on Volvon tapauksessa parempi ottaa vain se vajaavetoinen...niin ei tartte sitten maksella tuhansia euroja sen awd:n korjaamisesta.

      • Anonyymi

        Höpö poika, ei sun tarvitse moisia miettiä, tiedät kyllä miksi??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      194
      6769
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      158
      1975
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      54
      1185
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      44
      1059
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      1017
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      924
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      889
    Aihe