nimimerkki Tommylle

Moro!
Olet antanut mulle hyviä ohjeita streamyn osalta
viime kesän aikana.Meillä tuntuu olevan samanlaisia
harrastuksia( mp skootteri ehkä auto).Nyt kuitenkin
vaihdoin streamyn gilera purejettiin.Syy lisääntynyt
käyttö(minä poika ja uutena tytär ps toivottavasti
vaimo ei innostu)kinuski kelpasi vaihdossa hyvitys
noin 500€ väliraha 2200€.Steramyyn tuli 6000km
polttimoita 4kpl ja takakumi kuluja.
Matkan varella kerron kokemuksia onko merkki skootteri sen kummosempi.
Ps ensikokemuksista:Runko tuntuis tukevammalta etenkin kaarteissa,isot pyörät kiskojen ylityksissä.Ilmeisesti ruiskusta johtuen veto ja
vääntö tasaisempaa.
palaillaan.
2206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moikka,

mukava saada ihan itselle osoitettua viestiä - kiitos.

Joo, aikalailla samalla profiililla ollaan liikenteessä (tosin meillä vaimo ajelee silloin tällöin skootterilla, lapset ovat taasen niin nuoria, että joutuvat vielä omaa vuoroaan odottelemaan).

Onnea uudelle perheenjäsenelle :-), kaikki kertomasi "alkufiilikset" ovat varmasti totta; olen itsekin kokeillut erilaisia merkkiskoottereita ja kyllähän se on pakko todeta, ettei valmistusmaa ole ainoa syy Fude-perheen edulliseen hinnoitteluun (en silti sano, että "fudeissa" olisi mitään erityisen ärsyttävää piirrettä - hyvin on pelannut koko 9000tkm elinkaarensa ajan ollen koko ajan - siis talvellakin - liikenteessä).

Itsekin aina silloin tällöin mietin, josko investoisi ihka uuteen ruiskuskootteriin (mielessä oli lähinnä Piaggion NRG, jonka hinnoittelu muuttui uuden mallin myötä miellyttävämpään suuntaan), mutta toistaiseksi on vielä ajatustasolla. Toisaalta taas ruiskuskootteria ei ainakaan jälleenmyyjä oikein suositellut talviajoon, joten se on ainakin seikka, joka vielä osaltaan lisää mietiskelyä.

Mutta yhtä kaikki, ihan mielenkiinnolla odotan kokemuksiasi ajan saatossa... ...oliko sinulla muuten tarkoitus säilyttää skootteri vakiona - lähinnä tarkoitan sitä, että ainakin Aprilian DiTech:ssä oli aikuiseen makuun ikävänä piirteenä nopeudenrajoitus variaattorin prikalla toteutettuna, joka aiheutti sen, että 45km/h kone huusi "tapissaan"? En niinkään hae hirmuisia huippunopeuksia, vaan sitä käyttömukavuutta - eli, että (suunnilleen) sallituja nopeuksia voisi ajella ilman koneen huutamista...

Äänestä
  • moi vaan
    Sisäänajo olisi tarkoitus tehdä vakiona,mutta
    myöhemmin varinprikka saa kyytiä.Kuten jo kerroit
    aprilian tapaan suotta huudattaa konetta pienemmillä
    kierroksilla samaa nopeutta.Pakoputken kuristus saa
    jäädä.Mulla oli myös toisena vaihtoehtona piaggio nrg.Samasta tehtaasta ja sama tekniikka.Minua miellytti lähinnä gileran "tukevampi"runko.
    Täysin sama runko on myös runner 125 ja runner 180cc.
    Joten luulisi kestävän 50cc rasitukset.
    hyvää skode kevättä
    ps aja streamy testi loppuun asti ihan mielenkiinnosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aikuinen kirjoitti:

Moro!
Olet antanut mulle hyviä ohjeita streamyn osalta
viime kesän aikana.Meillä tuntuu olevan samanlaisia
harrastuksia( mp skootteri ehkä auto).Nyt kuitenkin
vaihdoin streamyn gilera purejettiin.Syy lisääntynyt
käyttö(minä poika ja uutena tytär ps toivottavasti
vaimo ei innostu)kinuski kelpasi vaihdossa hyvitys
noin 500€ väliraha 2200€.Steramyyn tuli 6000km
polttimoita 4kpl ja takakumi kuluja.
Matkan varella kerron kokemuksia onko merkki skootteri sen kummosempi.
Ps ensikokemuksista:Runko tuntuis tukevammalta etenkin kaarteissa,isot pyörät kiskojen ylityksissä.Ilmeisesti ruiskusta johtuen veto ja
vääntö tasaisempaa.
palaillaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu