Veikkaisin, että ihan lähiviikkoina tulee pörssitiedote jossa ilmoitetaan KA1 sulkemisesta. t. VarkausKraftliner
Imatran tehtaiden KA1 sulkemispäätös
Anonyymi
37136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
hmmm.. todellinen asiantuntija?
ei taideta lopettaa, linjaan KA1 investoitu yli 2 miljoonaa euroa äskettäin
paperimiehet pitää työpaikkana ja palkkansa
matalapalkkaluuserit jatkaa räksytystä
karavaani kulkee eteenpäin
Pääasia että paperimiehet saa KENKÄÄ HAH HAH
hoh hoh hoijaa
kun eläkeikä on lähellä ja on tätä "massia päällä" ei edes kiinnosta loppuuko hommat. rahaa riittää kyllä eli voin ostaa mitä haluan vaikka joutuisin anssille
no+jos+paperimiehen+palkaksi+lasketaan+6500+eur/kk,+ja+eläke+on+noin+65%+siitä+palkasta,+niin+se++tekee+4200+eur/kk+eläkettä
se+on+mielestäni+liian+paljon+koska+paperimiehen+työ+on+helpompaa+kuin+esim+elintarviketeolisuudessa
voitasiinko+paperimiesten+eläkkeitä+leikata?
Veikkaus on,että 1/3 paperimiehistä/naisista tullaan sanomaan irti 10 -20 vuoden sisällä. Syy: tuotannon lopettaminen eli siirtäminen halpamaihin. Mikä taas johtuu: Sähkönhinta, verotus, palkkataso.
Täs on tää miun veikkaus vitosen panoksella.
Manchester C - Tottenham
1
Southampton - Liverpool
1
Norwich C - Newcastle U
2
Everton - Watford
x
Aston Villa - Bournemouth
1
Brighton - West Ham
x
Ei tuolla rivillä pelasteta suomen paperiteollisuutta😁
Älähän sano 😄
Tuskin sulkeutuu KA1 ihan kohta. Modernisoitu viime vuosina sen verran että tuotantokunto aika jees...
Kiitos vihervassareille. Päästöjen kiristymisen takia kaikki teollisuus siirtyy EU:n ulkopuolelle. Meillä oli unelma...
Ei pelkästään verot. 1 suomalaisen palkalla saa työllistettyä konaisen vuoron töihin halpamaissa😁
Ja siellä sillä palkanosalla on enemmän ostovoimaa ku koko palkalla täällä suolessa.
Tuollanen kateus paperityöläisiä kohtaan on jo sairaus. Miksi et itse hae töihin storaensolle niin ei tarvitse aina vikistä täällä?
Samaa mieltä ! Ei muuta ku hakuja ja kokeilemaan millaista se on.
entäs jos ei tule valituksi koulutukseen?
kaikki ei pääse sinne
Just aivot narikkaan ja töröttämään johonkin koneelle tai päätteelle😃😃😃
Mikset mäne? saattasit hyvässä lykyssä vaikka oppiakin jotain.
Mikäli ei päätteellä halua nököttää eiköhän pomolta pyydettäessä aina joku rasvamonttu ja kurahaalarit löydy jos siellä kokee olonsa enemmän sopivaksi.
Kyllä katkeroitunut ihminen löutää aina uuden aiheen , jolla saa aikaan pahaa mieltä ja levottomuutta, onneksi järkeviä ja työtään arvostavia löytyy enemmänkin.
osa työttömistä on katkeria ihan vain siksi kun heillä ei ole yhtä korkea elintaso
Storan entisellä työntekijällä on varmaan se korkea elintaso. Jospa sillä olisi yhtä hyvä moraali!
Kateus on kavala tauti.
Köyhät kyykkyyn l
Ei paperitehtaat oli ainoa työpaikka jossa tienaa,vaikka hyväpalkkaista duunia ne tekee.
Imatralla ehkä paperin palkat tuntuu suurilta,no saa tuntua...
6000 eur/KK on aika hyvä
Entäs se veroprosentti?
Mitä väliä paperimiehillä, ku sahalla tienaa melkein saman ja pääsee naimaan paperimiesten naisia?
Paperi lörpsähtää tussussa, teräs ruostuu mut puu senkun turpoaa! :D
Paperityöläiset ovat kautta aikojen olleet kateellisempia muille ja myöskin suurin osa on päässyt työhön kun eivät ole mihinkään muuhun kelvanneet. Vähäisen koulutuksen porukkaa joten suurimmalla osalla ei ole mitään käytöstapojakaan ja vain moukat kehuskelee rahoillaan.
Ihme porukkaa kun rahalla ja materiaalilla pitää leuhkia! Onneksi muutoksen tuulet puhaltaa jo.
En oo kyl millää lailla kateelline kolmkvuorotyöläiselle. Ja kuka sellasta hulluutta tekee on palkkansa ansainnu.
kuka hullu jaksaa raataa ma-pe 7-16 jollain hikisellä 2000 palkalla?
Kuka on puhunut raatamisesta? Ihminen voi olla paljon onnellisempi vaikka saisi 2000€ /kk kuin 5000€ /kk vuorotöissä tienaava. Tietysti jos elämäntarkoitus on vain esittää rahakasta ja odottaa 6pv vapaita. Meneehän se elämä niinkin.
Jos suljetaan, niin tilaan välittömästi ison kermakakun ja haen pullon kuoharia. Sitä ilonpäivää pitää juhlia!
älä vielä korkkaa sitä kuoharia, sillä taitaa taas kerran jäädä toiveesi linjan lakkautamisesta vain märäksi päiväuneksi, sillä KA1 aiotaan huoltaa
ja jälleen kerran matalapalkkainen pätkätyöläinen onanoi itsensä uneen...
Tietenkin huolletaan! Saavat toimivan koneen suoraan käyttöön.