moi! oletteko syöttäneet kissoillenne pääsiäisruohoa? meillä on tuossa kasvamassa, kun olen kuullut että sitä voi syöttää kissalle. ajattelin vaan kysyä, että onko siitä mitään haittaa syöttää niille sitä? en nyt tarkota että ruuaks, vaan kun ne tykkää syödä heinää, että maha puhistuu..
kissalle
pääsiäisruohoa?
3205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi. Me ei olla kylläkään syötetty pääsiäisruohoa, mutta mun tietääkseni on ihan kissoille omaakin ruohoa mitä voi kasvattaa.
Kyllä meillä on aina käynyt pääsiäisruohojen kanssa niin, että silloin, kun laitoin siemenet multaan, oli kaivettu kaikki pitkin pöytää ja kun laitoin siemenet talouspaperin päälle, niin ruoho sai kasvaa, mutta kissat söi sen loppuviimen kuitenkin. Ruohotipuset sai kyytiä heti kättelyssä.
Eipä ehdi oleen lapsille muuta iloa kuin pääsiäismunat, ne pienet on pyöritelty aina nurkkiin.
Mutta eikös pääsiäinen olekin ihan kissoja varten.:o))
(vaikkei nyt ihan alkuperäisesti kuitenkaan)
Kannattaa mieluummin ostaa vaikkapa Tiimarista se pieni pussillinen ohran siemeniä ja idättää siitä kissoille. Rairuoho saattaa sisältää kissoille vaarallisia aineita ihan riippuen siitä, millä aineella siemenet on käsitelty - vai onko millään. Meillä ovat kyllä saaneet syödä rairuohoakin, mutta tänä vuonna ei laiteta rairuohoa ollenkaan, vaan sitä ohraa =)