korvakäytävätulehdus

Anonyymi

Korvassani korvakäytävätulehdus välikorvantulehduksen lisäksi. Sain antibiootteja ja korvatippoja. Pakko yksin laittaa ja laittaesssa ei näe montako menee .
Huolestuttaa lähiinä siksi, kun kyseiset tipat, TerraCort silmä/korvatipat, ovat kuulemma ototoksisia eli korvalle vahingollisia. Oikeesti? Niitä nyt kuitenkin olen korvaan tiputtanut. Vaikuttaako ne kuuloon myöhemmin tai jotain?
Vaikea tietää mitä pitäisi tehdä ja mitä uskaltaa käyttää, kun vastaanotoilla ei ehdi tai hoksaa kysyä ja tuoteselosteen lukemisen jälkeen olo lähinnä hölmistynyt.
Kellään ollut samanlaista vaivaa ja lääkitystä?

4

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei niitä tippoja sulle olisi edes määrätty, jos ne olisivat sinulle vaaraksi. Et ole ymmärtänyt tuoteselostetta oikein.

    • Anonyymi

      Jatkan vielä sen verran, että kun esim. keikoilla yrittää suojata kuuloaan käyttämällä korvatulppia, niin aiheuttaako niiden käyttö korvakäytäväntulehdusta sitten?
      Töissä joudun myös käyttämään kuulokkeita päivittäin.

      • Anonyymi

        Eivät aiheuta. Nehän ovat kehitetty juurikin korvan ja kuulon suojeluun.


    • Anonyymi

      Minäkin ajattelen ettei kai niitä ois määrätty jos niistä haittaa.
      Mutta kun rupesin tutkimaan löytyisikö jotain ymmärrettävää ohjetta ja löysin artikkelin otsikolla Miten ja milloin käytän korvaan tippoja (Duodecimissä) niin alkoi arveluttaa. Siinä olevan taulukon mukaan lääkettä voidaan määrätä mutta on se silti ototoksinen. Siis korvalle vahingollista tippaa voidaan määrätä korvaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      169
      6208
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4348
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      51
      3695
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3066
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      83
      2702
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2228
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1478
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      63
      1270
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      411
      1229
    Aihe