Johtajatehtävärata

Anonyymi

Mitä p-kauden johtahatehtäväradalla tehdään? Onko jonkinlaisia rasteja vai miten toimii? Skapparit ilmeisesti arvioimassa suorituksia? Kaikki info ja omat kokemukset tervetullutta

2

9135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksi perusjekku on seuraava tilanne: olet etenemässä ryhmän kanssa ja vihollinen avaa tulen edestä. Mitä teet?
      Pitää muistaa, että jos ole tehtävässä tiedustelija eli kärjessä, niin heittäydyt maahan ja vastaat tuleen. Mutta jos olet tehtävässä ryhmän tai partion johtaja ja kärjessä on omat tiedustelijat, et ammu heitä selkään vaan ryhmä maastoutuu ja käskytät porukkaa konttaamaan tiedustelijoitten tasalle jne.
      Sitten on tehtäviä joissa joku on haavoittunut ja pitää esim. käskyttää lääkintämies hoitamaan tätä ja muut tekemään ryhmän varsinaista tehtävää.
      Voi olla yksinkertaisia tehtäviä kuten teltan pystyksen käskytys ryhmälle.

    • Anonyymi

      Koulutusvaiheesta riippuen tehtävät voivat olla esim. tehtävän antaminen tiedustelupartiolle, jolloin pitää muistaa nimetä kuka sitä johtaa ja partion tehtävä, eli missä pitää käydä ja mitä havainnoida.

      Sitten rastilla voi olla tehtävä, jossa mainitaan että alueella on havaittu merkkejä taistelukaasun käytöstä. Tällöin pitää käskyttää sopiva valmiustaso suojavarustukselle tai mittarien käytölle ( jos on koulutettu).

      Eli yleisesti ottaen osassa tehtäviä pitää nimetä vastuuhenkilö (kuten lämäri tai kk-pari) ja tehtävä ja määrätä milloin toiminta käynnistyy eli heti vai klo xx.xx. Kannattaa ajatella siis yksinkertaistettuna työnjakoa että kuka tekee, mitä tekee ja milloin.

      Rasteilla pitää huomioida ympäröivä maasto siten, että esim. lähettää sen tiedustelupartion metsää pitkin eikä aukean poikki. Tai ryhmän puolustusasema tulee sinne metsän puolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe