Mitä p-kauden johtahatehtäväradalla tehdään? Onko jonkinlaisia rasteja vai miten toimii? Skapparit ilmeisesti arvioimassa suorituksia? Kaikki info ja omat kokemukset tervetullutta
Johtajatehtävärata
2
9171
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi perusjekku on seuraava tilanne: olet etenemässä ryhmän kanssa ja vihollinen avaa tulen edestä. Mitä teet?
Pitää muistaa, että jos ole tehtävässä tiedustelija eli kärjessä, niin heittäydyt maahan ja vastaat tuleen. Mutta jos olet tehtävässä ryhmän tai partion johtaja ja kärjessä on omat tiedustelijat, et ammu heitä selkään vaan ryhmä maastoutuu ja käskytät porukkaa konttaamaan tiedustelijoitten tasalle jne.
Sitten on tehtäviä joissa joku on haavoittunut ja pitää esim. käskyttää lääkintämies hoitamaan tätä ja muut tekemään ryhmän varsinaista tehtävää.
Voi olla yksinkertaisia tehtäviä kuten teltan pystyksen käskytys ryhmälle. - Anonyymi
Koulutusvaiheesta riippuen tehtävät voivat olla esim. tehtävän antaminen tiedustelupartiolle, jolloin pitää muistaa nimetä kuka sitä johtaa ja partion tehtävä, eli missä pitää käydä ja mitä havainnoida.
Sitten rastilla voi olla tehtävä, jossa mainitaan että alueella on havaittu merkkejä taistelukaasun käytöstä. Tällöin pitää käskyttää sopiva valmiustaso suojavarustukselle tai mittarien käytölle ( jos on koulutettu).
Eli yleisesti ottaen osassa tehtäviä pitää nimetä vastuuhenkilö (kuten lämäri tai kk-pari) ja tehtävä ja määrätä milloin toiminta käynnistyy eli heti vai klo xx.xx. Kannattaa ajatella siis yksinkertaistettuna työnjakoa että kuka tekee, mitä tekee ja milloin.
Rasteilla pitää huomioida ympäröivä maasto siten, että esim. lähettää sen tiedustelupartion metsää pitkin eikä aukean poikki. Tai ryhmän puolustusasema tulee sinne metsän puolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site956102Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto555078SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574212SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost93572Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143110SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat572193Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val211545