OPETELKAA JUJUTSUA (tai jotain itsepuolustus- ja taistelulajia)...!
Silloin osuu raiskaajan "pilkka omaan nilkkaan"...kirjaimellisesti...:)
Silloin osuu raiskaajan "pilkka omaan nilkkaan"...kirjaimellisesti...:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mulla on musta vyö ja raiskaan ämmän vaikka oiski joku vitun alottelijakaraokeluuseri
kerro parempi vitsi...
Hyvä ideahan tuo periaatteessa on, ja varmaan monesti ihan toimivakin. Toisaalta on paljon tilanteista (veitsi kaulalla) jolloin ei kannata pistää vastaan, jos haluaa hengissä tapauksesta selvitä. Tilanne, jolloin joku yrittää raiskata tulee varmasti usein niin yllätyksenä, ettei siinä kaikki tajua edes huutaa, puhumattakaan että osaisi käyttää niitä tekniikoita mitä on opetellut.
Sitakin, miten pelkoa ja pelkotilanteita hallitaan, voi HARJOITELLA! Harjoittelu tekee mestarin.
Sita paitsi tuosta "veitsi kaulalla"-tilanteesta paasee viela eroon tietylla jujutsu-tekniikalla.
Mutta olennaistahan on, etta ei paasteta asiaa "noin tarpille" juuri sen itsepuolustuksen ansioista.
Ihan turha täällä antaa neuvoja jujutsu-tekniikoista ym. Kun olet todella siinä tilanteessa vaikkapa, että veitsi on kaulalla, niin kukaan ei teistä pysty siinä vaiheessa selvästi muistamaan miten ne tekniikat meni. Tuolaiset puheet pelkkää pas.......... Tiedän kokemuksesta miltä tuollaisella hetkellä tuntuu.
aivan totta, nämä "jujutsu" liikkeet on paskapuhetta. ei mikään näistä ihmeliikkeistä toimi kuin treenatessa sillon ku vastustaja tuskin paljoo vastaan panee :D naurettavaa pelleilyä.
Jossain vaiheessa se veitsi ei ole enää kaulaa vasten jos mies aikoo kerran raiskata. Silloin on toimittava. Voit itse nähdä vaivaa itsepuolustuksesi kehittämiseen käymällä kuntosalilla kehittämällä lihasvoimaa sekä potkunyrkkeilyä harjoittelemalla selviää usein raiskaajasta potkimalla ja lyömällä oikeisiin paikkoihin. Lähikontakteissa selviää käyttämällä kynsiä ja puremalla täysillä. Lähikontaktissahan ei pysty lyömään tehokkaasti joten silloin pitkät teroitetut suippopäiset lakatut kynnet ja lujat sormivoimat, niillä saa aikaan rajusti tuhoa vastustajan kasvoihin, tiedän kokemuksesta ja raiskaaja saa tuntea helvetin tuskat! Puremalla miestä ranteeseen hänen otteensa taatusti irtoaa käsistäsi ja voit taas käyttää kynsiäsi!
Ju-jutsu liikkeet eivät ole paskapuhetta. Liikkeet toimii myös kaveria vastaan, joka pistää täysiä vastaan. Itse olen kokenut tämän myös käytännössä.
Nämä asiat kuitenkin riippuvat täysin ju-jutsutyylistä (joita löytyy erilaisia myös Suomesta) ja suoritettavasta tekniikasta sekä siitä onko harjoitellut tekniikoita tarpeeksi.
Ju-jutsutekniikat eivät ole mitään hokkuspokkus temppuja, vaan niitä pitää treenata ja vielä kerran treenata, hikeä ja lihaa säästämättä =)
En väitä, että hennon naisen on helppo heitellä ja tehdä liikkeitä isoa miehen körilästä vastaan, mutta huomattavasti helpompaa se on, jos on harrastanut itsepuolustuslajeja.
Itsepuolustuslajien kautta tulee olemukseen myös tiettyä itsevarmuutta, mikä on omiaan myös karkoittamaan potentiaalisia höyrypäitä.