Expertit kertokaa

Haluan kotiin myös

Minulla on toimistossani laajakaista.Asuntoni on 500 m päässä ja välissä on kaksi tietä joten kaapelinveto ei onnistu.Haluaisin laajakaistan myös kotiini.Asun taajaman ulkopuolella.Kuka tietäisi millaisilla laitteilla yhteys onnistuisi?Pitäisi olla niin tehokkaat että varmasti toimisi myös vesisateella.

4

927

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksinkertaisinta on hankkia toinen liittymä. Jos kohteiden välillä on suora näköyhteys, voi jonkinlainen WLAN-ratkaisukin toimia. Tosin luotettavuuden hinta voi nousta korkeaksi.

      • Haluan kotiin

        2megan yhteys maksaa lähes 50 e.Kannattaa ottaa laitteet omaksi niin ne kuolettaa muutamassa vuodessa.12*50=600e.Rakentaa vaikka lähiverkon niin tututkin saa käyttää sitä.


    • wlan

      vois toimia, mut ei oo 100% varmaa. Suuntaavalla menee kyllä 500 metriä, jos ei ole pahempia esteitä. Jos jollain tutulla olis vermeet, ni voisit kokeilla. Olis mielenkiintosta kuulla tuloksista.

      • Piru

        Onnistuu ihan kilsojenkin yhteydet. Tähtäät vaan toimiston ikkunasta himaas sen antennin.

        Suuntaavat maksaa hiukka enemmän kun tavisantennit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe