Ajattelin tuossa jo tämän Canonin hankintaa, mutta osui tuossa käteen Kuluttaja-lehden testi, jossa pisteitä oli annettu kuvanlaadusta niin automaatilla kuin käsisäädölläkin vain 3,5. Kun esim. A 80:lläkin se oli 4. Ja Olympus C-5060-mallilla peräti 4,5.
Itselläni on nyt A 70, (joka on tosin jo simahtanutja pimentynyt), niin ainakin sillä oli voimakas tynnyrivääristymä laajakulma-asennolla.
Lieköhän tosiaan noilla Canoneilla muuta etua kuin suomenkieliset valikot?
Itselläni on nyt A 70, (joka on tosin jo simahtanutja pimentynyt), niin ainakin sillä oli voimakas tynnyrivääristymä laajakulma-asennolla.
Lieköhän tosiaan noilla Canoneilla muuta etua kuin suomenkieliset valikot?
Vastaukset 3
Vanhimmat
itselläni ollut kyseinen kamera nyt parisen viikkoa ja tyytyväinen olen ollut.Video-ominaisuudetkin uskomattoman hyvät. Tarkentamisessa on ollut välillä ongelmia, mutta pääasiassa olen saanut hyviä kuvia
Kannattaa kyseenalaistaa tuollaiset testit. Miten jollain kuluttajalehdellä on ammattitaitoa testata useitakymmeniä kameroita? Parempi luottaa esim. kamera-lehden testeihin. Siellä sen tekee ammatti-ihmiset ja testissä testataan valokuvauksellisia ominaisuuksia eikä suinkaan jotain epäolennaista ja annettuja numerotietoja vertailtua. Ko. Canon on pärjännyt todella hyvin alan lehtien testeissä. Hinta-laatu suhde on hyvä ja kamera on todella monipuolinen ja toimiva vaikeissakin olosuhteissa. Ainoa sen heikkous on tuo pixelien määrä, mutta harva kuvistaan teettääkään mitään A0:n julisteita. Lehtikuviin saakka ko. kameran kuvilla pärjää. Erittäin suuri plussa on että kamerasta saa kaikki mahdolliset automatiikan hoitamat säädöt myös käsikäytölle. Varsinkin "vanhan ajan" järkkärillä kuvamaan oppinut saa kamerasta paljon irti.
ovat tehty jonkin kansainvälisen systeemin puitteissa - en tiedä sen enempää niiden luotettavuudesta.
Luulen kuitenkin, että Olympukselta on pian tulossa vastaava kamera; ja onhan niillä ainakin kahden vuoden takuu!