levyke asema jumissa

mikä on kun levyke asema ei aukea laitoin sinne levyn sisään ja työnsin levyke aseman kiinni yritin aukaista sitä mutta se ei aukea ja vaikka levy on sisässä tietokone ei lue sitä mikä on vialla
6380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sitävarten siinä on nappi. ÄLÄ TYÖNTELE SITÄ KIINNI VAIKKA TUNTUU HELPOMMALTA.

Äänestä

Vialla on se että levykeasema on jumissa.

Jos taas haluaisit kysyä mitä tehdä niin vastaisin että aseman etupanelissa on pieni reikä josta voi vapauttaa mekanismin.
Oikase vaikka paperiliitin.
Oletan että kyse on CD /DVD asemasta.

Äänestä
  • Jos levy on jumissa siis ei paikoillaan niin painaisi glemmarilla reiästä ja pienellä avustuksella tee kupin pidin auki.

    Äänestä

Levykkeen "suojapelti" on vissiin solmussa
siellä asemassa.
Voit koettaa sorkkia jollain muoviläpyskällä
aseman yläreunasta (korpuin päältä) ja painaa
samalla poistopainiketta.
Voit joutua irrottaan koko hoidon tai teettää
sillä joka osaa.

Äänestä

Asema on todennäköisesti sitten rikki, joten voisit kuljettaa itsesi tietokone liikkeeseen ja ostaa uuden. Jos levy on tärkeäkin, niin kyllä sen saa väkivalloin avattua sen aseman.

Äänestä

eli käynnistä kone uudelleen ja avaa sitten napista se cd asema (tai ilmoittamasi levykeasema = CD ??)...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jari.k kirjoitti:

mikä on kun levyke asema ei aukea laitoin sinne levyn sisään ja työnsin levyke aseman kiinni yritin aukaista sitä mutta se ei aukea ja vaikka levy on sisässä tietokone ei lue sitä mikä on vialla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu