Terve!
Menivät renkaat vaihtoon ja autossa joku TPMS systeemi. Pitäisi laittaa kuulemma renkaan ilmanpaineen tunnistavat venttiilit uusiksi kun vanhat jo yli 5v. ikäiset. Monessa rengasliikkeessä yli 50 euroa kpl. Aika kallista elämä on. Ja talvipyöriin myös eli 8 kpl tarvitaan. Lisäksi moneen merkkiin tarvitaan myös ohjelmointia lisäksi. Suzukiin ei kai tarvitse.
Nettiä selaillessa läysin liikkeen Saksasta joka myy Suzukiin sopivia tpms-venttiileitä melkein puoleen hintaan lähetettynä. Sitten löytyi Romaniasta insinööri joka rakentaa tupakka-askia isompaan rasiaan laitetta joka lähettää ajotietokoneeseen neljä erillistä lähetettä ikäänkuin olisi oikeat tpms-venttiilit vanteissa. tietenkään paineita ei tunnisteta tällä systeemillä. Ostin heinäkuussa laitteen 55 euron hintaan ja nyt uusien kesärenkaiden asennuksen ja SERVICE TPMS-vikailmoituksen jälkeen kiinnitin ohjeen mukaan laitteen tavaratilan pohjalevyyn. Sitten ajoin 5-6 km n. 50km/h suorahkoa tietä tasaisesti ja SERVICE TPMS- vikakoodi katosi näytöltä.
Nyt testataan kuinka kauan laite toimii 2 AA paristolla.
TPMS simulaattori
5
268
Vastaukset
- Anonyymi
Kun 3 voltin nappiparistosta tpms lähettimen sisällä pienenee jännite tarpeeksi alas niin silloinhan siitä tulee entinen.
Youtubessa muuan Pellepeloton vaihtaa uuden nappipariston lähettimeen ja taas systeemi pelaa.
Suzukissa on hyvä systeemi, kun ei tarvitse koodaamisia renkaanvaihdon jälkeen , vaan hetken ajamalla systeemi palautuu normaaliksi.- Anonyymi
juuri näin se tekee, no problem.
Jos käytätte pientä autokorjaamoa huoltojen teettämiseen, kannattaa tsekata onko ajotietokoneelle tehty oil change reset koska eivät välttämättä tiedä.
Se tehdään sillä mittaristossa olevalla oikeanpuoleisella tangolla ja sieltä valikoiden joukosta etsitään tähän liittyvä vaihtoehto. Sitten se kuitataan pitämällä nuppia painettuna vähän aikaa kunnes tulee ilmoitus hyväksymisestä. Ilman tätä seuraa jossain vaiheessa vikailmoitus jossa vaaditaan vaihtamaan öljyt.
- Anonyymi
Olen vaihtanut omaan Toyotaan YouTube-videon innoittamana rengaspainevahtien paristot. Ei paha homma ollenkaan sellaiselle jolla mielenkiinto riittää.
- Anonyymi
Kaksi kertaa on TPMS pelastanut minut ja renkaan vuoden sisällä. TPMS järjestelmä varoittaa Vitarassa, kun rengaspaine on alentunut 2 bar. Molemmilla kerroilla on mennyt naula läpi renkaan, mutta olen aikaisen hälytyksen vuoksi ehtinyt pysäköidä ja vaihtaa vararenkaan tilalle. Rengasliike on paikannut sitten puhjenneen renkaan 25 eurolla ja ajot ovat jatkuneet.
- Anonyymi
No voi hellanduudeli kun ei renkaat kestä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481241- 1581067
- 57863
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27726Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli178719Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä50714- 8712
- 12701
- 346688
Kamalateltta
Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise11651