Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Seksi Ei Vaan Kiinnosta!?

Päätin kääntyä nyt ensimmäiseksi muiden ihmisten puoleen ongelmassani. Eli... Mikä mättää,kun seksi ei kiinnosta? Olen ennen nauttinut seksistä suuresti,mutta nykyään en enää ajattele koko asiaa. En halua harrastaa seksiä. Tiedän,että monet haluaa mua,mutta en tunne minkäänlaista vastakaikua. Tunne puoli pelaa ihan ok,mutta tää alkaa pikku hiljaa rassaamaan mua itteenikin. Voisiko johtua menneisyyden traumoista? miksi ne tulisivat nyt vasta ilmi? Kiitos kaikille jo etukäteen!
2375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kaikki nuorempana tapahtuneet kaltoinkohtelut tekee valitettavasti hommansa myös vuosien päästä. Jos on hampaan kokoon jäänyt huonoja kokemuksia tai jopa jotakin kamalaa on tapahtunut, se voi vainota sinua vielä. Olet siis 20v?
Jos takana on ihan traumaattisia kokemuksia, voit varata ajan ihan psykologille. Mennä jutteleen asioista jotka painavat, ehkä sitten saat käsiteltyä ja itkettyä ne asiat pois eikä ne enää vaivaa. Sellainen ei kyllä tapahdu hetkessä, paraneminen. Että älä odota ihmeitä.
Kirjoita asiasta päikäkirjaan, sinne voi raivota...ihan mitä vain, kukaan ei näe. Puhu ystävälle.
Ei ole klisee, vaan se on totta että kun puhut asiasta paljon ja itket itkusi pois, alkaa pikkuhiljaa helpottaan :)
Anna itselles paranemisaikaa. Älä vähään aikaan vaivaa itseäsi seksiasioilla. Ehdit vielä hyvin touhuta kaikkea ;)
Vasta sitten kun sinulla ITSELLÄSI herää into seksiin, go for it! Kyllä se siitä :)

Äänestä
  • Ja ala vanhaksi piiaksi.Onhan niitä paljon muitakin.Elävät onnellisina pienissä näteissä asunnoissaan. Eiväkkä piittaa miehistä mitään....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Särkynyt Enkeli20 kirjoitti:

Päätin kääntyä nyt ensimmäiseksi muiden ihmisten puoleen ongelmassani. Eli... Mikä mättää,kun seksi ei kiinnosta? Olen ennen nauttinut seksistä suuresti,mutta nykyään en enää ajattele koko asiaa. En halua harrastaa seksiä. Tiedän,että monet haluaa mua,mutta en tunne minkäänlaista vastakaikua. Tunne puoli pelaa ihan ok,mutta tää alkaa pikku hiljaa rassaamaan mua itteenikin. Voisiko johtua menneisyyden traumoista? miksi ne tulisivat nyt vasta ilmi? Kiitos kaikille jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu