Lada VS Mersu ?

Kumpi/Kampi

Kumpi autoista on parempi?

18

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmm

      ladaa ja mersua ei voida verrata keskenään, syynä on niiden välinen hirveä hinta ero!

      • Itse olen omistanut Lada 1200 L, Samara-99, MB 123 200 D ja nyt on perseen alla MB 123 300D autm.

        Hintaero ei ainakaan tässä ikäluokassa ole merkittävä. Lada 1200 oli aivan helvetin hyvä auto ja se oli huoleton reissu auto. Perhe kasvoi ja ostin Samaran.

        Se oli virhe tikki, vaikka osat ja rempat teetätin pietarissamutta perse ei kestänyt rahallisesti plus hukattua vapaa aikaa.

        Nyt alla diisel mersu, polttoainetta matka ajossa kuluu alle 9 l maantie/motari ajossa. Remppakulut luokkaa alle 200 €/ vuosi osat ja työ.

        Eli pidemmän korren ainakin tälllä hetkellä vetää MB 123. Toisaalta kohta voi olla ajan kohtainen kakkosauton hankinta. Se voi olla ihan hyvin takapotku larva tai tampereella olis yksi 24 sarjan Volga puolella toista tonilla.

        Mut, muistakaa ostaa uusia autoja niin autokauppiaat on onnellisia:)


    • Ladamies

      Mersu on parempi.

    • Topi

      Riippuu käyttötarkoituksesta ja mitä autolta odottaa.

      Minun kriteereilläni aina Mersu.

    • Johtotahtikeula

      on parempi, pelkkää paskaa mersun 'laatu' nykyään: korit mätänevät jo parin vuoden jälkeen, paljon erilaisia muitakin vikoja... Paskin ajaa: epämääräinen ja tunnon ohjaus, takaveto ym. -70 luvun tekniikkaa. Hyvää vain sisustusmateriaalit, tosin niissäkin lemahtaa DDR! Paljonkohan Veho on joutunut pulittamaan TM ja TL lehdille että ne tekee joka numeroon kritiikittömästi ylistävää juttua Suomessa yhden käden sormin vuodessa myytävistä autoista?

      • Arska Tehtaalta

        Huonot tiedot sinulla on autojen myyntimääristä Suomessa.
        Useampana vuotena täällä on myyty uutta MB:tä enemmän kuin uutta ladaa.


      • Tähdet ylitse muiden

        menisit nyt viimeistään aamulla takaisin sinne suljetulle osastolle josta olet karannut. Niin ei jää ne vuorokausilääkkeannokset ottamatta.


      • topi
        Tähdet ylitse muiden kirjoitti:

        menisit nyt viimeistään aamulla takaisin sinne suljetulle osastolle josta olet karannut. Niin ei jää ne vuorokausilääkkeannokset ottamatta.

        Tyypillinen vastaus tilanteessa, jossa kirjoittajan taidot ja kyvyt eivät yllä kannanottoon asiassa.

        Rupeaa kirjoittamaan kirjoittajasta, kun pitäisi kirjoittaa Ladasta!


      • pok
        Arska Tehtaalta kirjoitti:

        Huonot tiedot sinulla on autojen myyntimääristä Suomessa.
        Useampana vuotena täällä on myyty uutta MB:tä enemmän kuin uutta ladaa.

        LOL. Mistähän niitä uusia Ladoja saa nykyään ei mistää Suomessa.


    • Pajatsomestari

      Lada vai mersu?...Tätä täytyy miettiä....siis verrataanko merkkejä yleisesti vai esim. uutta S-sarjan mersua ja 2105:sta ladaa.....Hinta/laatusuhteeltaan lada on ehkä parempi, kun on kyse uusista mersuista.

      • ei koskaan

        voi pudota ladassa yhtä paljon kuin
        mersussa...... siis pitääkö lada
        paremmin hintansa ???? vai???


    • Anonyymi

      Lada lähtee käyntiin joka säällä ja maavara on riittävä Suomen teillä.

    • Anonyymi

      Mitä malleja verrataan?

    • Anonyymi

      Lada on parempi

    • Anonyymi

      Mersu on parempi

    • Anonyymi

      Kun lähdetään sinne hankalaan maastoon möyrimään, niin mersusta ei ole sen jälkeen kuin ratti enää jäljellä....

    • Anonyymi

      oijota on parempi. T, JUNTTI PERSU, jota emme jäisi kaipaamaan jos se urpo kuolisi

    • Anonyymi

      Hinta laatusuhde ladan eduksi.

      Lisäksi toss aikaa sitten espoonkaupunhilla kun oli ladoja niinnkilometrikulut tulintosinhalboiksi.
      Tu t hat ajotkin loppui kun kukaan ei halunnut huvikseen ladassanistuskella.

      Onko la d a ssa mitään elektroniikka ain t urjoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      173
      11068
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6262
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5615
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5564
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      178
      4531
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4392
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4003
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3880
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3137
    Aihe