Kumpi autoista on parempi?
Lada VS Mersu ?
18
1124
Vastaukset
- hmmm
ladaa ja mersua ei voida verrata keskenään, syynä on niiden välinen hirveä hinta ero!
Itse olen omistanut Lada 1200 L, Samara-99, MB 123 200 D ja nyt on perseen alla MB 123 300D autm.
Hintaero ei ainakaan tässä ikäluokassa ole merkittävä. Lada 1200 oli aivan helvetin hyvä auto ja se oli huoleton reissu auto. Perhe kasvoi ja ostin Samaran.
Se oli virhe tikki, vaikka osat ja rempat teetätin pietarissamutta perse ei kestänyt rahallisesti plus hukattua vapaa aikaa.
Nyt alla diisel mersu, polttoainetta matka ajossa kuluu alle 9 l maantie/motari ajossa. Remppakulut luokkaa alle 200 €/ vuosi osat ja työ.
Eli pidemmän korren ainakin tälllä hetkellä vetää MB 123. Toisaalta kohta voi olla ajan kohtainen kakkosauton hankinta. Se voi olla ihan hyvin takapotku larva tai tampereella olis yksi 24 sarjan Volga puolella toista tonilla.
Mut, muistakaa ostaa uusia autoja niin autokauppiaat on onnellisia:)
- Ladamies
Mersu on parempi.
- Topi
Riippuu käyttötarkoituksesta ja mitä autolta odottaa.
Minun kriteereilläni aina Mersu. - Johtotahtikeula
on parempi, pelkkää paskaa mersun 'laatu' nykyään: korit mätänevät jo parin vuoden jälkeen, paljon erilaisia muitakin vikoja... Paskin ajaa: epämääräinen ja tunnon ohjaus, takaveto ym. -70 luvun tekniikkaa. Hyvää vain sisustusmateriaalit, tosin niissäkin lemahtaa DDR! Paljonkohan Veho on joutunut pulittamaan TM ja TL lehdille että ne tekee joka numeroon kritiikittömästi ylistävää juttua Suomessa yhden käden sormin vuodessa myytävistä autoista?
- Arska Tehtaalta
Huonot tiedot sinulla on autojen myyntimääristä Suomessa.
Useampana vuotena täällä on myyty uutta MB:tä enemmän kuin uutta ladaa. - Tähdet ylitse muiden
menisit nyt viimeistään aamulla takaisin sinne suljetulle osastolle josta olet karannut. Niin ei jää ne vuorokausilääkkeannokset ottamatta.
- topi
Tähdet ylitse muiden kirjoitti:
menisit nyt viimeistään aamulla takaisin sinne suljetulle osastolle josta olet karannut. Niin ei jää ne vuorokausilääkkeannokset ottamatta.
Tyypillinen vastaus tilanteessa, jossa kirjoittajan taidot ja kyvyt eivät yllä kannanottoon asiassa.
Rupeaa kirjoittamaan kirjoittajasta, kun pitäisi kirjoittaa Ladasta! - pok
Arska Tehtaalta kirjoitti:
Huonot tiedot sinulla on autojen myyntimääristä Suomessa.
Useampana vuotena täällä on myyty uutta MB:tä enemmän kuin uutta ladaa.LOL. Mistähän niitä uusia Ladoja saa nykyään ei mistää Suomessa.
- Pajatsomestari
Lada vai mersu?...Tätä täytyy miettiä....siis verrataanko merkkejä yleisesti vai esim. uutta S-sarjan mersua ja 2105:sta ladaa.....Hinta/laatusuhteeltaan lada on ehkä parempi, kun on kyse uusista mersuista.
- ei koskaan
voi pudota ladassa yhtä paljon kuin
mersussa...... siis pitääkö lada
paremmin hintansa ???? vai???
- Anonyymi
Lada lähtee käyntiin joka säällä ja maavara on riittävä Suomen teillä.
- Anonyymi
Mitä malleja verrataan?
- Anonyymi
Lada on parempi
- Anonyymi
Mersu on parempi
- Anonyymi
Kun lähdetään sinne hankalaan maastoon möyrimään, niin mersusta ei ole sen jälkeen kuin ratti enää jäljellä....
- Anonyymi
oijota on parempi. T, JUNTTI PERSU, jota emme jäisi kaipaamaan jos se urpo kuolisi
- Anonyymi
Hinta laatusuhde ladan eduksi.
Lisäksi toss aikaa sitten espoonkaupunhilla kun oli ladoja niinnkilometrikulut tulintosinhalboiksi.
Tu t hat ajotkin loppui kun kukaan ei halunnut huvikseen ladassanistuskella.
Onko la d a ssa mitään elektroniikka ain t urjoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi793857Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo693667Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks402193Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä522169- 582054
- 511746
- 271419
Vuoksesi kaiken
Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua1151163- 601089
Kehu kaivattuasi
Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.1001069