Olin eilen kaveriporukalla pitämässä hauskaa ja istuttiin loppuillasta lähibaarissa.
Lapseni oli mummolassa yökylässä. Noh, jossain vaiheessa viereeni tuli vanhempi nainen joka tiesi minun olevan äiti. Hän alkoi kyselemään lapseni sen hetkistä olin paikkaa ja vastasin että poika on mummolassa. Nainen oli hetken hiljaa ja sitten alkoi voivotella että pitäisi miettiä ennenkun tekee lapsia. Sitten tulee kysymys että miksi minä istun siinä juomassa kaljaa? Melkein keitti yli naisen juttuja kuunnellessa. Tuli sellainen olo että äideillä ei saa olla omaa elämää ollenkaan... Käyn n. kerran kuussa "ulkona" ja olen itsesitä mieltä että minulla on siihen oikeus vaikka äiti olenkin.
Lapseni oli mummolassa yökylässä. Noh, jossain vaiheessa viereeni tuli vanhempi nainen joka tiesi minun olevan äiti. Hän alkoi kyselemään lapseni sen hetkistä olin paikkaa ja vastasin että poika on mummolassa. Nainen oli hetken hiljaa ja sitten alkoi voivotella että pitäisi miettiä ennenkun tekee lapsia. Sitten tulee kysymys että miksi minä istun siinä juomassa kaljaa? Melkein keitti yli naisen juttuja kuunnellessa. Tuli sellainen olo että äideillä ei saa olla omaa elämää ollenkaan... Käyn n. kerran kuussa "ulkona" ja olen itsesitä mieltä että minulla on siihen oikeus vaikka äiti olenkin.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Älä välitä tollasista. Aina löytyy ahdasmielisiä.
Minullekkin on joskus aikoinaan esitetty yhtä tyhmiä kysymyksiä. Ja arvaa mitä vastasin, kun kysyttiin että missäs lapset on? Mä otin tyhmän ilmeen kasvoilleni ja ihmetellen vastasin: OIJOI mä olen unohtanut lapset kokonaan, missähän ne on. Siihen loppui kysymykset lapsista.
Kuule, käy "tuulettumassa" sillon ku siltä tuntuu. Sä et oo velvollinen selittää kellekkään sivulliselle lapsen mummolassa oloa.
etten ole velvollinen selittelemään...Olis varmaan pitänyt sanoa justiin jotain tommosta=) Eikä se nyt viellä se pahin ole että tullaan kysymään missä lapsi on, mutta jos sen jälkeen aletaan voivotella et ei sinust ole äidiksi kun täällä istut kaljaa juomassa... Nää tämmöset asiat on vaan just niitä mitä en halua kuulla kenenkään sanovan. Ei varmaan kukaan äiti halua, että joku tulee arvostelemaan omaa äitiyttä.
Toki sinulla on oikeus mennä vähän tuulettumaan ja olethan hoitanut lapsellesi turvallisen hoitopaikan. Jaksat taas sitten paremmin lapsesikin kanssa, kun on päässyt vähän aikuisiakin tapaamaan. Ei sinun olisi tarvinnut sille naiselle ees puhua asioitas, ensikerralla olet viisaampi, vaihda puheenaihetta tai vaihda pöytää, aina niitä nipottajia löytyy. Itsekin kun olen rentoutumassa lapsistani, niin kyllä sitä koko ajan miettii silti lapsiaan, on tavallaan koko ajan läsnä. Eli sinun ei tarvii tuntea huonoa omaatuntoa siellä. Jatkot.
...on poikasi? Itse olen myös sitä mieltä, että äideilläkin on oikeus viettää omaa aikaa. Tosin kannattaa harkita miten sen ajan viettää. Kummallista on sekin, että äitien "oma elämä" tarkoittaa aina kapakkaa...
Ei pidä yleistää.. Baarissa sitä kuitenki rentoutuu parhaiten..
Poika on vuoden ikäinen.
Ei se äidin "omaelämä" aina kapakkaa tarkoita, mutta koskas muulloin äiti sinne kapakkaan pääsee jos ei mene silloin kun on mahdollisuus? Eli kun lapsi on hyvässä ja turvallisessa hoidossa isovanhempiensa luona.
Sanoin tuossa aikaisemmin jo, että itse käyn kerran kuussa sillä tavoin "ulkona" että baarikin tulee jossain vaiheessa iltaa kysymykseen. Mun mielestä se on ihan kohtuullista.
Miksi lapsen isä ei huolehdi lapsestaan, kun äiti siihen pysty. Onko sekin vastuuton kakara?
...ei ole nyt pystynyt huolehtimaan lapsestaan?=O Jos äidistä tulee vastuuton sillä perusteella että käy joskus harvakseltaan rentoutumassa niin ei tästä maasta löydy silloin kyllä ainuttakaan vastuuntuntoista äitiä/vanhempaa.
Jos äiti vaikka on isän kanssa iltaa viettämässä niin siksi esim. lapsi on sen aikaa hoidossa isovanhemmillaan..
tai jos on yksinhuoltaja niin ku minä. ja käyn baarissa. ei voi jättää lasta kotiin isälle silloin. onneksi on isovanhemmat, kaikilla ei ole.
...mutta mehän ollaan niitä pahoja yksinhuoltaja äitejä joiden ei tarvitse päästä ulos tuulettumaan;) Ainakin sellasen kuvan näiltä palstoilta olen saanut.
Mua ihmetyttää se että miksi ja mikä oikeus miehillä on mennä?tulla?harrastaa mitä milloinkin.KYLLÄ isänkin täytyy rajoittaa menojaan ja niidenkin huolehtia lapsista.onneksi oma mieheni on mielellään kotona meidän kanssa ja joskus passittaa minut ulos että saa olla lapsen kanssa kahden. MUTTA tiedän monta miestä joka ei ehdottaisi edes tuota vaimolleen. Juovat ilta olutta jatkuvasti,menevät menojaan ja eivät edes vaivaudu kysyy mites kumppani jaksaa. ISILLÄ mUKA oikeus juhlia niin paljon kun huvittaa ja TUSKIN kukaan niiltä tulee kysyy baarissa"missäs lapsi on" O.o mua raivostuttaa tuollainen. jos äiti nähdään kaksi kertaa kuussa baarissa niin eikös siitä kuhise hirvea juttu..miksi aina äidin pitää olla se joka kotona kykkii?onhan isällä kanssa tehtävä OLLA ISÄ lapselle.aaarrgg.. Mua harmittaa että tuollaisia isiä on. MISSÄ ON TASA-ARVO??
Olen ollut ennen lapsieni syntymää ravintolatyöntekijä ja olen joutunut näkemään vaikka mitä.Kerran tuli äiti ja isä yhdessä pienen (alle puolivuotta) lapsen kanssa baariin ja ihmettelivät kun eivät voi juoda kaljaa(kun en suostunut myymään) kun lapsikin nukkuu niin nätisti ulkona vaunuissa.(Terassin vieressä). kun heidän mielestään kellokaan ei ollut vielä paljon (23:00).Ja huomasin myös ettei ihan selvin päin yhdellä iltaolusella olleet liikenteessä.Pyysin heitä ystävällisesti tulemaan joku toinen päivä uudelleen ja ilman lasta.Suuttuivat aika pahasti.Nainen tuli myöhemmin samana iltana yksin takaisin ja jaksoi motkottaa muille asiakkaille että millä periaatteilla olin evännyt heiltä kaljan juomisen.Että kyllä minun mielestäni on parempi että lapsi on turvallisesti hoidossa kun vanhemmat viihteelle lähtevät.tiedän myös tapauksen missä lapset ovat jätetty kahden kotiin kun on ollut niin kova tuska olla ilman kaljaa.Lapset olivat tuolloin 3ja2v.Olivat kuulema jääneet kiltisti nukkumaan.Baariin matkaa 500m.
Minä en kehtaisi edes mennä johonkin juomaan olutta tai muutakaan jos lapsi on mukana. Taidan olla sitten "vanhanaikainen". Kyllä sitä monesti näkee varsinkin kesällä kun äidit ja isät ovat jossain terassilla juomassa alkoholia ja lapsi/lapset siinä vieressä. Ja vanhemmat tosi juoneena. Nykyään se on mennyt sellaiseksi. Valitettavasti.
En kyllä kehtaa minäkään kaljalle mennä lapsi mukanani. Voihan sen YHDEN iltaoluen ottaa kotonakin jos niin mieli tekee.
Pahaa on siinä jos tosiaan käy vain sillä yhdellä! Kesäisin meidän lähellä on satamaravintola jossa on mukava istua iltaa ja katsella kaunista kesä iltaa vieressä on lapsille leikkikenttä/liikenne puisto ja enkä ainakaan katso pahalla vaikka terassilla on isi ja äiti sillä yhdellä kun lapset pääsevät tuulettumaan ja leikkimään tai jäätelölle... itse en juo alkoholia juuri lainkaan (esikoisen syntymän jälkeen en kertaakaan...) Baareissa en pörrää... mutta kesällä aion kyllä terassilla istua joko lasillisella sidukkaa tai limua... kun keli sallii... Ä85P04
Jäiskin siihen yhteen...ja mistä ne muut sen tietää että äiskä ja iskä siellä vaan juo yhtä oluttaan, siinäpä se onkin. Kyllä siellä kuule tulis muljahtavia katseita kun lapsen/lasten kanssa sinne menis. Eihän siinä nyt pahaa oliskaan, omatunnon mukaan jne.
Ei siinä mitään pahaa ole jos todella juo vain sen YHDEN, mutta itse asun niin pienellä paikkakunnalla että jos tuohon terassille muksun kanssa menisin niin siitä syntyis niin hyvä juttu et olis hauskaa pitkän aikaa...
Tosin saahan sitä puhua mitä haluaa jos vaan itse tiedän että "minä todellakin join vain sen yhden" vaikka sen "jutun" mukaan olen ollut sillä terassillä kännissä kuin käki.
yleensä vietetään se vapaa ilta kyllä miehen kanssa yhdessä!ja jos joskus lähtisinkin yksin niin kyllä isä varmasti hoitaisikin!ja meillä ainakin on niin että mummit ja vielä iso mummitkin oikeen kerjäävät että saisi lapsen joskus hoitoon!
Sinulla oikeus mennä sinne tuulettumaan ja miehelläsi myös.
kyllä olen näin uskonutkin mutta ajattelin kuitenkin esittää tyhmän kysymyksen=)
Ei "tyhmää" kysymystä olekaan, näin olen kuullut sanottavan. Ja hyvä että sait mielenrauhan.
mulla oli samoja ongelmia kun lapsen sain.Olin sillon 17.v ja nyt tälläkin hetkellä kuulen kommentteja ns."aikuisilta" siitä et sillon tällöin jossain käyn.Mut itsehän sinä tiedät milloin mennä ja milloin ei!MUT ns.TEINIÄIDITHÄN EI SAA KÄYDÄ MISSÄÄN,NELJÄNSEINÄN SISÄLLÄ...
juttu et teiniäidit eka uhoaa ettei baarit kiinnosta tms.. mutta kun se 18v tulee täyteen ni johan pitää päästä irrottelemaan..
no eikö vanhempana lapsia saaneet sitten KOSKAAN käy baarissa kaljalla? Sen verran mitä itse olen kuppiloissa käynyt niin kyllä siellä aina on muitakin lastenvanhempia istunut.. Se että että baarit ei kiinnosta sillä tavalla että siellä tarvitsee joka ainoa viikonloppu istua ei tarkoita että siellä ei voisi koskaan käydä.
Miksi pitää teininä hankkia lapsia jos niistä ei kuitenkaan pidä yksin huolta? Pitäkööt kaikki vain omista kakaroistaan huolen niin yhteiskunta pelastuu!